7.1 destekli media

Merhaba duyuru sound uzmanları ve sakinleri şimdi elimizde 7.1 ses sistemi var. Arkadaşım almış Okadar alma dedim. 7.1 destekli dvd bulamzsın sesi hakkıyla alamazsın die ama dinletemedim:) şimdi 7.1 destekli DVD filmler ya da internetten indirebileceğimiz 7.1 destekli media varmıdır? bunlar sanırım dts oluyor? biraz araştırdım 7.1 destekli dvd film satan bir e dükkan bulamadım. Nereden bulurum bu 7.1 destekli dvd leri?

Bence 7.1 destekli media yoksa elinizde gereksiz bir şey değil mi? Yaygınlaşana kadar 5.1 sistemleri kullanmak gerekir diye düşünmekteyim.

7.1 destekleyen DVD hiç görmedim açıkcası. DTS lerde 5.1 oluyor daha kaliteli bir ses ama yine de 7 kanal değil. yapacağınız ayarla hepsinden ses alırsınız ama bu biraz daha fazla sesten öteye gitmez.

7.1 sistem alan arkadaşınızın lcd si de vardır herhalde bluray bulabilirsiniz 7.1 destekli fazlasıyla.

7.1 hiçbir zaman yaygınlaşmayacak bir sistem bana kalırsa zaten ben kendimi bildim bileli böyle bir şey var ama hala bütün medyalar 5.1 çıkıyor.
  • rurouni  (29.09.09 11:48:55)
ozaman şöyle bir soru sorayım. bildiğimiz bütün dvd'ler 5.1 olduğundan 7.1 ses sitemi ile 5.1 sesi alabilmekte ve extradan arkada sesleri de duyabilmekte miyiz?

Yani 7.1 ses sistemine sahip olmak 5.1 destekli mediaları izlerken bir ayrıcalık mıdır? çevresel ses sistemi açısından.
  • TATLIEKŞİ  (29.09.09 22:48:38)
8 kanal ses kaynakları şu an için çok yaygın değil ancak kullanılıyor. sık rastlayabileceğin standartlar Dolby Digital Plus, DTS-HD, Dolby TrueHD. Bu kaynakları tercih ediyorsan elbette 8 kanal daha hoş ama şimdilik dediğim gibi çok yaygın değiller.

Sadece dvd izlemek için kullanılacak ise 7+1 ses sistemi çok gerekli değil. Blu ray ile kullanılacaksa olabilir.

6 ve 7 kanal kaynakların 7+1 ile kullanılmasına gelince;

Eğer söz konusu olan 1000 lira altı sistemler ise ciddi bir fark olmaz.
orta kalite sesler sistemler ise 6+1 ve 5+1 ile biraz daha performans fazla performans alırsın ama aradaki fiyat farkına bence değmez (yada aradaki paranın alabileceği daha iyi seçenekler var diyelim)

Eğer high end bir ses sistemi ise konuştuğumuz, desteklenen ses formatı sayısı kadar hoparlor bence uygun. Ancak;

x+1 gayet hatalı bir mantık, özellikle üst tarafta. Düşük frekanslı seslerin tek kaynaktan verilmesi fiyat düşsün diye uygulanan bir şey, yoksa iddia edildiği gibi LFE'nin(low frequency effects) yönünü algılayamazsın diye bir şey yok. olması gereken hem düşük hem yüksek frekansları verebilecek adam gibi hoparlorleri düzgün bir amph ile dağıtmak. Ama pahalı, kabul. Mesela benim hayalimdeki yamaha hoparlorun tanesi 1200 euro ve 4 tanesi ile yetinebilirim :)
  • rygard  (30.09.09 04:26:01)