bu oyuncu menajerlerinin olayı nedir abi ?

bak bu yazıyı gördüm gene merakım depreşti:

spor.internethaber.com

onu buraya götürdü, şunu burdan getirdi vs vs deniyor."arda'yı 41 milyon'a barça'ya götürdü." tamam da abi öyle yazmışlar ki sanki oyuncunun fiyatını belirleyen kendisiymiş gibi. olm oyuncu fiyatını kulübün kendisi belirlemiyor muydu lan biz mi yanlış biliyoruz ?

ya da işte mesela "menajerlerin oyununa gelmek" falan diyolla...

ne demek abi bunlar ? yok mu özetleyecek birileri ?

oyuncunun kariyer planlamasında etkin rol oynuyor menecer. yani Arda'nın 41 milyon edecek kadar başarılı olmasında menecerin onu yönlendirmesinin de payi var. bu arkadas GS'de kalsaydı muhtemelen Barcelona'da degildi su an.

Not:GS
  • himmet dayi  (25.08.15 12:04:30)
şimdi bildiğim kadarıyla şöyle. yanlış biliyorsam düzeltin.

bir futbolcunun iki çeşit ücreti var. biri bonservis ücreti, biri de kendi ücreti.

bonservisi kulübü belirliyor. dükkanlarda hava parası olur ya, onun gibi. yani diyor ki ben bu oyuncuyu yetiştirdim, adam ettim, meşhur ettim, dünyanın masrafını ettim. bunun bedeli bu. bana bu parayı verirsen oyuncuyu alırsın. kulübün belirlediği ücret bu.

ee oyuncu ne alacak? o da oyuncunun kendi ücreti. oyuncu belirliyor. daha doğrusu oyuncu ne bilsin, menajeri belirliyor. satın alacak kulüp eski kulübüne bonservis ücretini, oyuncuya da transfer için bu kadar, maç başına bu kadar diye oyuncunun, daha doğrusu menajerin belirlediği ücreti veriyor, transfer oluyor.
  • kibritsuyu  (25.08.15 12:06:51 ~ 12:08:29)
@himmet dayi,

yani hocam o kısım zaten malum olan kısım. ama mesela "demba ba'yı 5 milyona şuraya getirdi. mario gomez'i getirdi vs vs. yabancı menajerlerle işbirliği halinde" falan fişman olması, ya da çakal bir menajer sebebiyle transferin yatması, menajer oyunları, menajerin izinde, menajer takipte vs vs gibi film tadında başlıklar atılmasına sebep olan olaylar nedir ? ben daha çok bunları merak ediyorum. sonuçta menajer denilen adam oyuncusunun isteğine göre hareket eden adam değil mi ? yoksa oyuncuya "olm şu kadar para isticez kulüpten" falan diye menajer mi söylüyor. karışıyorum ben oralarda hep :/
  • kuul  (25.08.15 12:14:38)
menajerler ekspertiz gibi bişey. futbolcuyu düşün çoğunun adam gibi eğitimi bile yok 2 lafı bi araya getiremeyen tipler. kulüplerle direkt muhattap olsa 5 lira yerine 4 liraya çok rahat imza attırır kulübün kurt yöneticileri. burda fiyat belirsizliği var gazetelerde yazıyo şu şu kadar bu bu kadar diye ama bi futbolcu kim ne alıyo ne imkanlar sağlanıyo diye her meslektaşını takip edemez en azından kendi ülkesinde fikri olsa bile yabancı bi kulüpte kime ne verilir o kulüpten ne kadar kazanır tam tahmin edemez bu noktada menajer devreye giriyo o adam her haltı biliyo işte. senin kazıklanmadan alabileceğin max parayı en iyi kulübü buluyo sana. hatta bazen seni öyle pazarlıyo ki yartığın yerden para alıyosun.

2. bi kısım da adamlar hem meslek hem de gelen tekliflere vs baksa hayatını yaşayamaz düşünmekten cevap vermekten. bu noktada menajer sana yardımcı oluyo.
  • ergenpezeveng  (25.08.15 12:16:21)