kedime ne oldu

3-4 aylık cılız bir kedim var. bir hafta evde yalnız bırakmak zorunda kaldım. uğrayıp mamasını suyunu verdi bir arkadaş. gayet iyi demişti en son sorduğumda eve geldiğimde kedi de tuhaflıklar vardı. ağzı kokuyordu. hiç kokmaz normalde. yemek yemiyordu. ve kustu. köpüklü bir şeyin içinde iltihap gibi beyaz beyaz bişeyler vardı. kuyruğunu çok garip biçimde aşırı sert sallıyor. normalde sevdirmeyen benden kaçan kedi bana adeta yapışık yaşıyor. ve oyun oynamıyor ama yalanıyor. mırlıyor. neyse dün o yağmurda veterinere götürdüm. ne olduğunu anlamadı bir tahmin yürütemedi. tabi ki antibiyotiği dayadı. parazit iğnesi yaptı oysa hap daha etkili biliyorum. içirmeye üşendi herhalde mide koruyucu yaptı. kedi sabahta hiç bişey yemedi. bir sürü de para aldı. maddi durumum pek iyi değil. ne yapacağımı bilemiyorum

iç parazite benziyor durum baya, bilhassa üzerinde geçmeyen bir koku varsa durum ona işaret. dışkısını ve kusmasını takip ederseniz daha iyi belli olur.

  • duseyazar  (24.08.15 11:25:55)
"tabi ki antibiyotiği dayadı. parazit iğnesi yaptı oysa hap daha etkili biliyorum. içirmeye üşendi herhalde mide koruyucu yaptı. kedi sabahta hiçbişey yemedi. bir sürü de para aldı."

şu laftan sonra size bir şey söylememem gerekir ama neyse... içiniz rahatlasın...

ağız kokusu, köpüklü kusma ve kusmukta beyaz şeyler iç parazit olarak kabul edilebilecek belirtilerdir.

milyon tane iç parazit var. bazıları haplarda bulunan preziquantel ve albendazolle, bazıları enjektabl ki çok daha etkilidir. hem kustu, yutmadı gibi şeylerle uğraşmazsın. ilaç etkisi GARANTİDİR. bazıları piperazin türevi şuruplarla, izospora vs. tarzı bazı iç parazitler de antibiyotiklerle tedavi edilir.

veteriner hekiminiz garanti hareket etmiş, hem antibiyotikle hem de iç parazitle enjektabl olarak mücadele vermiş. hap verseydi ve evde kussaydı o ilaçtan ne kadar yararlanacaktı kediniz bir düşünün... mide koruyucu da yapmış kusmalarla vs ile mide dokusu çok zarar görmesin diye...

kediniz hasta... hem de midesini etki edecek şekilde... iştahsızlık çok mu absürt acaba?

hekimlerin ellerinde sihirli değnek var, dokununca iyileşecek di mi?

geçmiş olsun kedinize... hem hastalığından hem de sizin gibi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan bir bakanı olduğu için!
  • unique hint kumasi  (24.08.15 11:30:42)
antibiyotiği parazit için yapmadı. midesinde iltihap varsaydığı için yaptı.daha önceki veterinerim. eski kedim için her zaman hap yutturdu sebebini de daha etkili diye açıklardı. o da olabilir bu da olabilir dedi. kustuğu şey parazit değildi. ağız kokusu elbette parazite işaret edebilir. birçok veteriner ezbere iş yapıyor. şimdi yumurtlayan bir parazitin ne olduğunu ve kuluçka süresini bilmeden nası tek dozla tedavi ediyorlar. ben o şekilde tedavi eden bir veterinere nasıl güveneyim.kustuğu şeyden örenke getireyim dedim istemedi.
vb..

  • imbat  (24.08.15 11:52:28 ~ 11:54:17)