Bu bir dolandırıcılık mı yoksa gerçek mi?

Merhaba,
İngiltere'den gelen dayım kullanmadığı telefonunu anneme verdi, annem de telefonu çok beğendi falan, ama telefon yurtdışından geldiği için 60 gün sonra kapanacak, bu 60 gün içinde - bildiğiniz gibi- kaydettirmesi lazım...

Turkcell, Vodafone vs bayileri 130 tl istiyor bu işlem için...
Ama telefon tamircileri anneme "abla, ben 40 liraya yaparım sana" demiş, başka bir tanesine sormuş, o da "50 liraya yaparım" demiş...
Annem de aradı bana sordu, dedim ki "dur bi araştıralım soralım, öyle herkese durduk yere 50 liranı verme" dedim...

Turkcell İletişim Merkezlerinin, Vodafone bayilerinin vs 130 lira istediği bu yasal zorunluluğu bunların 50 tl'ye, 40 tl'ye yapması nasıl oluyor...
Dolandırmaya mı kalkmışlar annemi, yoksa cidden yapabiliyorlar mı?

Teşekkürler...

bence dolandırıcılık
telefonu açabilmen için yurt dışına çıkman gerekiyor ve sadece 2 senede 1 hak tanınıyor millet genelde o hakkını 150 liraya falan satıyor.

  • neira  (18.08.15 13:57:18)
Telefon Iphone harici bir marka ise büyük ihtimalle telefonun imei numarasını eski bir telefonunki ile değiştirecekler. Telefon böylece kayıtlı hale gelecek.

  • faithless  (18.08.15 13:59:09)
turkcell vodafone falan yasal bir şekilde kayıt altına alıyor. artık pasaport mu buluyor, başka yolu mu var bilmiyorum.

ama o diyenler eski, çıkma, bozuk, hurda vs. telefonların imei numarasını alıp yurtdışı cihaza kopyalıyorlar. sizin aslında atıyorum samsung galaxy s6 olan yurtdışı cihaz kayıtlarda bir anda oluyor zamanında normal yollarla ülkeye girmiş 1999 model nokia 3310.

o imei numarası btk'nın kayıtlarında yasal ve kullanılabilir gözüktüğü için kapanmıyor.
  • kibritsuyu  (18.08.15 13:59:42 ~ 14:01:11)
imei değişikliği yapacaklar. yani kayıt yapmayacaklar. eğer telefona çaktıkları(bu işin tabiri bu) imei, kopyalanmadıysa temizse sıkıntısız yıllarca kullanırsınız.

  • prodeq  (18.08.15 14:00:46)
@faithless
@kibritsuyu
@prodeq

Ee bu iş imei değiştirme ile oluyorsa ben telefonu bilgisayara bağlayıp imei'sini değiştireyim...
Xda developers forumlarında dünya kadar imei değiştirme yöntemi anlatılıyor...

Çekmecede 10 yıldır duran yeşil dijital ekranlı nokia-bilmem-kaç'ın imei'sini yazarım
  • appdata  (18.08.15 14:07:11 ~ 14:08:45)
Keşke telefonun marka/modelini yazsaydınız.

  • faithless  (18.08.15 14:34:23)
Samsung galaxy s2
Android 4.1.2 var içinde.
Zaten ederi 150 lira olan telefona 150 lira kayıt ücreti vermek saçma geliyor kulağa...
Xda'da anlatılan yöntemler ile imei değiştirsem sorun hallolur mu acaba...
  • appdata  (18.08.15 14:38:23)
babam samsung star kullaniyodu uc dort sene once. sihhiyede bi telefoncuya verdik kasasini degistirmek icin. aldik telefonu. bi hafta sonra bilmemne kurumundan babama mesaj geldi. imei numarasiyla ilgili. orospu cocugu telefoncu telefonun imei numarasini almis. babamda biseyler yapti etti cok bilgim olmadigi icin bu konularda fikrim yok. yasal yoldan hallettik ama yaptigin sey yasa disi. ve telefonculara da guvenme.

  • yamuklu sucurta  (18.08.15 14:48:54)
yapabilirsin zaten. dediğin şekilde yap.

  • prodeq  (18.08.15 14:56:41)
Samsunglar için (hepsi değil) box denilen bir cihaz yardımı ile imei atılıyor. Bu box da sadece telefon tamircilerinde var. Tavsiyem sizdeki eski telefon imeisi ile bir telefoncuya gidip imei attırmanız. Diğer türlü adam kendindeki imei numarasını bir kaç ay sonra başka bir telefona girip sizin telefonun yine kapanmasına sebeb olabilir.

  • faithless  (18.08.15 15:26:13)
imei değiştirebilirsin. ama o telefonda 3g olduğu için ve 99 model telefon imei'si ile değiştirdiğinde o telefonun 3g özelliği olmadığı için sıkıntı çıkabiliyor'muş' diye duydum. o yüzden 3g'li bir telefon imei'si atabilirsiniz. 40-50 lira vermeye gerek yok. gerçi imei'ler 20 liraya falan satılıyor 20-30 da kabloyu sök-tak için istemiş.

not: yasal bir işlem değil.
  • dieselsingle2  (18.08.15 15:40:58 ~ 15:41:36)
Imei degistirmenin 3g ye bir etkisi yok. Sadece guncelleme alamazsiniz. O da telefonunuz baska midel eski telefon olarak gorundugu icin samsung sisteminden.

  • isimbulamadim  (19.08.15 13:44:56)
android tlefon kullandim 3 yil korsan imei ile, herhangi bi sorun yoktu guncelleme ya da 3g'de.

  • hjarteblod  (19.08.15 13:53:29)