Selfie Kültürü ve Sürekli Selfie Çeken Kişiler Hakkında Ne düşünüyorsunuz?

Selfie kültürü derken, nasıl oldu da, bazı kimseler kendilerinin, başkalarının gözünde ki imajını bu kadar önemser hale geldi, onun peşindeyim.
Kendi çevremden yola çıkacak olursam, iki tip selfie çekme heveslisi grup görüyorum; ne kadar mutlu, mesut, keyifli, eğlenceli, bahtiyar, hallerinden memnun bir yaşam yaşadıklarını gösterenlerle; "olağanüstü" bir fiziksel güzelliğe sahip olduklarını düşünenler ki sürekli kameraya bakarak poz vermeleriyle meşhurdurlar.
Gene, kişisel deneyimlerden yola çıkarsak; tanıdığım selfie tutkunu arkadaşların, bir çoğunun ne fotoğraflarda ki gibi hayattan "eşsiz" bir lezzet aldığı var(pek çoğu, depresif denilen ruh haline sahip hatta); ne de pek çoğunun, sandıkları kadar güzel/yakışıklı oldukları yok.
Gerçi, bu güzellik/yakışıklılık kavramları göreli işler; lakin çıtayı yüksek tuttukları için bu konuda yargıya varmak pek kolay oluyor.
Velasıl, bu işi abartanların -elbette ki istisnalar olmakla birlikte- biraz kendilerini, biraz da çevrelerini kandırmaya çabaladıklarını düşünüyorum.
Lafı fazla uzattım. Bu konu da sizin de düşünceleriniz merak ediyorum.

Başlığı okudum sadece:çok iticiler

  • gadlemler  (12.08.15 17:55:54)
şimdi eskiden fotoğrafın maddi bi kıymeti vardı, o yüzden daha el üstünde tutulurdu. artık fotoğraf ''çekme''nin bi esprisi yok. çek, beğenmezsen sil.

Bu bağlamda selfie çekilmesini ben saçma/yanlış bulmuyorum. Ha gittiğin yerde anı yaşamanın ötesine geçiyorsa bu tutku, veya kendini beğendirme gayesinden fazlası yoksa içinde çok saçma oluyor diye düşünüyorum.

ama onun dışında bence güzel bir konsept, değişik bir manzara görürsün ölümsüzleşsin istersin klişe tabirle, hoş olabilir neden olmasın?
  • reavelyn  (12.08.15 17:57:08)
selfie bir çeşit kendini kanıtlamaya çalışma biçimidir bence. oturup arkadaşlarınla bir iki fotoğraf çektirirsin amenna ama ikide bir kendi fotoğrafını çekmek, sürekli sosyal medyada paylaşmak narsizmin, "ben burdayım"cılığın, "etiketim bu"culuğun göstergesi.

  • lesmiserables  (12.08.15 17:58:27)
Abartanların özgüven eksiliği olduğunu gösteren çalışmalar var. Abartılmasını, belirli açılardan yapay pozlar verilmesini itici buluyorum.

  • whimsical  (12.08.15 17:58:40)
isteyen istediğini yapar tabi de, bana itici geliyor bu selfie manyakları.

ben, bi insan kendi fotosünü niye çeker ki, foto dediğin arkadaşlarla, aileyle falan bir yere gittiğinde, bir yerde otururken, eğlenirken çekilir anı olarak kalırcı kafadayım, ondan olabilir.

toplu selfie mantıklı, hadi onda, kimse fotoda eksik olmasın diye yaparsın da, böyle sırf kendi kendini çekmek bana hiç uymuyor.
  • wilhelmwasmuss  (12.08.15 18:04:13 ~ 18:04:50)