Sigara içince kendimi çok güçlü hissetmem normal mi?

Günde en fazla 6-7 dal sigara içerim, gece vakti balkonda tüttürdüğüm sigara sayesinde yapamayacağım işleri yapabilecek güçte olduğumu farkediyorum ve iş başvurularında en siktiri boktan ilanlara bile başvuruyorum. Ertesi sabah işverenler telefondan arayınca açmıyorum çünkü o saatlerde pek sigara içmiyorum. Güçlü hissetme durumu psikolojik değil kesinlikle sigaradan kaynaklı bir olay. Peki ne yapmalı? Daha çok içerek her gün marlboro blue ice'a para akıtmak normal gelmiyor. Sarma tütün alsam bu sefer evdekiler o ne lan der.

Koşu pistine çık ve 5 km. koşmayı dene. kendini güçlü hissetmen normal mi kendin karar ver.

  • bim tribi  (11.08.15 15:13:08)
Stres ve kaygi seni kisitliyordur. Sigaraysa yukselen kaygi seviyesini seni rahatlatarak dusuruyorsa elbet guclu hissetmen normal. Hicbir kaygi duymasan 50. Kattan bile atlarsin sonucta.

Tum bunlarin yerine kaygili olmak kucucuk islerini bile engelliyorsa psikologa danis o senin kaygini nasil sekillendirecegini bilir. Sigara kaygidan kurtulmak icin pahali bir yontem.
  • terspeygamber  (11.08.15 15:16:20)
@bim tribi
5 km koşamam ama günde 20 km yakın yürüdüğüm çok oldu, özellikle temmuz ayında.

  • faraton  (11.08.15 15:22:22)
@faraton mesele ciğerde zaten. Nefes nefese kalacaksın ki ciğerinin ne halde olduğunu anlayabilesin. Yürümeyi herkes yapar, nefes nefese kalmıyorsun sonuçta.

  • six packsiz  (11.08.15 15:34:04)
@six packsiz

Dostum sigarayı ciğerime çekmeyi beceremiyorum, dumanı küçük dilin arkasına kadar çekip üfürüyorum.
  • faraton  (11.08.15 15:41:25)
tabi ki normal değil. hamburger kola tüketince kendini tok hissetmen gibi bir şey bu. ama kısa bir süre sonra acıkıyorsun çünkü şeker almış oluyorsun.

neyse bu yaşadığın sadece yanılgı. sigaranın içinde özgüven artırıcı bir madde olduğunu sanmıyorum.
  • kupigometa  (11.08.15 15:43:32)
kendini kandırıyor ve çok feci yanılıyorsun. eğer sigara içmeye devam edersen nasıl yanıldığını da 30 sene içinde göreceksin.

  • fayfim  (11.08.15 15:52:35)
@fayfim
Tanıdığım, yıllarca sigara içen ve ciğerlerine çeken kişiler 60-70 yaşındalar ve kanser falan değiller. Benim kanser olma ihtimalim onlardan çok çok düşük. Bu konuda da yanılıyor muyum?

  • faraton  (11.08.15 15:55:41)
valla şu an çalıştığım klinikte her gün 1-2 tane koah hastası geliyor, aralarında sigara içmemiş olan yok. daha 2 saat önce bir kadın gelip ağladı, zamanında sigarayı bırakmadım, şimdi bıraktım ama hastalık geçmiyor bana bir yol gösterin ne yapayım dedi.

akciğer kanseri sigara içerken korkmanız gereken ilk şey değil. daha çok koah ve kalp krizinden korkmalısınız. he ama bana bir şey olmaz yae der devam ederseniz tabi ki ciğer kendi ciğeriniz, hayat sizin hayatınız. dediğim gibi 30 sene sonra doktora gidince pişman olmazsınız umarım.
  • fayfim  (11.08.15 16:01:01 ~ 16:01:41)
internetten baktım koah hastası olmak için günde 1 paket ve üzeri içilmesi gerekiyormuş diyorlar. Benim içtiğimin misli misli fazlası.

  • faraton  (11.08.15 16:22:18)
nikotinin etkisi böyle hissettiriyor olabilir. sigarayı ağızda tutmanız zaten nikotin emilimini arttıran bir durum. geçici, içi boş ofori, özgüven patlaması yapıyor.

sigara içmesine rağmen hasta olmayan 1000 kişi bile buluruz. ama sence sigaranın zararsız olduğunu kanıtlar mı?
  • ceycey e  (11.08.15 16:23:43)
ilk yazdığım cevaba bakınız yapıyorum. dediğim gibi vücut senin vücudun. dilediğin gibi kullanmakta özgürsün.

  • fayfim  (11.08.15 16:24:52)
beden giren zararlı maddeyi dışarı atmak için çabaladığından sana enerji olarak yansıyor olabilir..
sonuçta küllüm zarar ister ciğere doldur ister yala yut.

  • jamswety  (11.08.15 16:27:42)
normal ama sahte bir his.

  • orient blue  (11.08.15 16:35:53)
Kötü örnekler söyleyerek niye korkutuyorsunuz? Kardeşim günde 5-6 dal birşey yapmaz onu da temiz havada zararını yakarsın deseniz içimi rahatlatsınız. Koah hastalığı, kararmış ciğerler, direkt ölüm tarzı cümleleri duyması çok ağır geliyor. Peki bu etrafımdakiler özellikle anam neden hiç sorunu yok bu insanların? Bu soruya cevap verilemiyor direkt içersen iç ciğer senin tarzı cümleler geliyor :)

  • faraton  (11.08.15 16:36:41)
her sigara içen %100 kanser olacak, koah olacak, sigara yüzünden ölecek diye bir şey yok ama sigaranın zararlı oldugu gerçeğini tartışacak değiliz herhalde? içmeyen bir adama göre her zaman daha kötü durumda olacaksın. sanki sen sigara içmek için bahane arıyor gibisin...

annen ne kadar içiyor, ne kadar süredir içiyor?

benim deli gibi sigara içen ama en azından şimdilik check-up'larda taş gibi çıkan bir arkadaşım var fakat sadece o kötü vücut kokusu, yemeklerden tad alamaması (aldığını sanıyor) ve elbette nefes nefese kalması bile sigarayı bırakması için yeterli fakat bırakmıyor. günde 6-7 tane de hiç az değil. kırk yılın başında kahveyle içkiyle 1 sigara belki vücuttan birkaç saat içinde atılır gider ama her gün 6-7 tane sigara demek kalıcı hasar demek.
  • orient blue  (11.08.15 17:09:46)
günde 6-7 dal sigarının az olduğunu mu sanıyorsun ki? 10 yıl böyle içmiş olman pek çok kötü şey için yeter de artar bile. öyle filmlerdeki gibi günde 1 paket içen çok az kişi var.
koah- akciğer kanseri- kararmış akciğer- kalp krizi ölüm falan çok uzak şeyler değil ki...

  • ceycey e  (11.08.15 21:42:43)