hipotiroid?

öncelikle çarşamba gününe doktor randevum olduğunu belirteyim de sadece "doktora git" diyecekler yorulmasın.

şimdi ben yaklaşık 1 senedir kendimi çok bitkin, yorgun, halsiz hissediyorum. uyumasam da yatmak istiyorum. oturmayı reddediyorum, uzanıyorum.

öğlen 12'de uyanıp 2'de kalktığım oldu. aynı akşam 6-7 gibi bir daha uyuduğum oluyor.

son 1 senede aynı şekilde beslenerek yaklaşık 10 kg aldım.

1 sene önce ne oldu?
1,5 sene gibi bir süredir doktor kontrolünde cipralex kullanıyorum. ilk başladığım zamanlarda sürekli hoplama zıplama hissi geliyordu.zaten okumuştum, kilo verdiriyormuş. sonra geri aldırıyormuş filan. geri alsaydım keşke. 2 kilo vermiştim. 10 kilo aldım çünkü.

aslında sadece yorgunluk değil. kalkarsam başım dönecek hissi var. çünkü dönüyor. bir de çocukluğumdan beri nabzım 100 civarındayken şimdi 70 filan, yani aslında normale döndü. geçmişte nabzım 120 atarken bütün tetkiklerim yapılmıştı. normaldi, ilaç verip göndermişti.

hiptiroid olabilir dedi başına gelenler.

başka ne olabilir? başına gelen varsa? doktora gidip ukelalık yapmak istemiyorum.

bu arada 31-kadın.

ekstra bir tahlil için talepte bulunayım mı?

geçmiş olsun öncelikle. doktor, bunların hepsini anlatırsan muhtemelen gerekli tetkikleri isteyecektir zaten. sanırım en başta hipotiroidi düşünür, sonra belki bir ihtimal şekere falan bakılır. bu duruma sebep olan her neyse, çözüldüğünde ciddi oranda iyi hissedersin sanırım. yani doktora şikayetlerini düzgünce anlatmak haricinde ekstra bir şey yapmana veya istemene gerek olacağını zannetmiyorum.

yalnız bunda cipralex'in etkisi de önemli olabilir. onu kullandığını doktora kesinlikle söyle. çünkü yaklaşık iki senedir seninle aynı semptomları yaşayan biri olarak, son birkaç aydır bayağı mutlu ve enerjik hissediyorum. etkisini mi göstermeye başladı ne oldu bilmem artık. 5 ay oldu sanırım başlayalı, selectra benimki ahah.

bu hormonlar bi' acayip. yoluna koymak lazım. sinir bozucu bir şey aslında. çoğu şey senin elinde değil. ilaç alınca bu kadar iyi hissedeceğimi bilsem 6 yaşında başlardım ilaç kullanmaya. ruhmuş, düşünceymiş falan hepsi hikaye.
  • der meister  (10.08.15 20:13:46)
Hiçbir şey çıkmazsa gerçekten depresyon kaynaklı olabilir ve depresyonda olduğunuzun aslında farkında bile olmayabilirsiniz. Bir dönem hafif bir depresyon geçirmeme rağmen unutkanlık ve tüm gün bitkinlik hissim vardı sürekli kan tahlili yaptırıyordum filan. Depresyonun fiziksel belirtilerini bence küçümsememek lazım.

Eğer hafif bir depresyon geçiriyorsanız (ki doktor bilir tabi) ''iyi uyu, spor yap ve sosyalleş'' derler hep. Uyku düzenini sağlamak için ''uyku hijyeni'' konusunu bir araştırın, uzun yürüyüşler yapın, kendinize hedefler belirleyip uygulayın, fazla karbonhidratlı beslenmeyin, insülin dalgalanmaları da bu bitkinliği yapabiliyor. 4-6 hafta içerisinde yaşam tarzı değişikliklerinize rağmen gelişme olmazsa o zaman şüphelenin bence. Ha doktor gitmek her zaman ilk tercih olmalı tabi.

not: hipotiroidi de depresyon yapar.
  • neferkitty  (10.08.15 20:17:39 ~ 20:19:05)
cevaplar için teşekkürler...

depresyon sebebiyle alıyorum ilacı zaten. 2 sene öncesine göre daha iyiyim psikolojik olarak. ama fiziksel olarak kötüyüm işte :)

thanks again :*
  • supergirl  (10.08.15 20:52:19)