Araba Lastiği Ömrü Hakkında

Selam arabaseverler,

yeni bir araba aldım, arabanın eski sahibi yanında 4 tane de çok güzel jantlara sahip, üretim yılı 2008 gözüken performans lastiğini verdi, kendisi 2 veya 3 yıl kullanmış sonra tekrar orjinallerini geri takmış,
sorum bu eski lastik ve jantları taksam sorun olur mu?

2008 leri kullanmayın. Evet sorun olur.

  • heritage  (10.08.15 11:50:03)
Normalde lastiklerin tavsiye edilen kullanım ömrü 5 yıl. Ama şahsen daha uzun kullanmışlığım var. Lastik belli bir süre sonra gevriyor ve taş parçasına sivri bir yere falan çarparsanız parçalanıyor. Benim başıma geldi, çok büyük bir tehlike olmadı ama direk kullanılamaz hale geldi. Otobanda çok hızlıyken başınıza gelirse tehlike yaratabilir.

  • creepy  (10.08.15 11:51:56)
Lastiklerin üzerinde ki üretim tarihine bakın.
blog.kolayoto.com
Kırmızıyla işaretlenmiş yer 2004 yılı 27. hafta içinde üretildiğini gösteriyor.
Lastiklerin üstünde yazar.

Edit: Kafa gitmiş sağol @heritage
  • arockm  (10.08.15 11:57:08 ~ 12:03:46)
Lastiğin üzerindeki üretim tarihi, son kullanma tarihi değil.

  • heritage  (10.08.15 11:59:38 ~ 12:01:12)
Lastiğin durumu iyi ise ( yarık,çatlak,büyük tamir vs yok ise ) çok'ta sorun değildir üretim tarihi...Gönül rahatlığı ile kullanın... Ben iyi durumda ve 12 yaşında bir lastiği uzunca süre kullandım... Yağmurda ve yüksek hızda sadece bu bilinci ( lastiklerim eski tarihli diye ) hatırlayın, dikkatli kullanın hiçbir şey olmaz...

  • sararmen  (10.08.15 12:54:57)
Hiç ambalajı açılmamış bir yiyeceği nasıl yemiyorsak ya da tereddüt ediyorsak tarihi geçmiş bir lastiğide kullanmak böyle birşey. Tutup ben uzun süre kullandım bir şey olmadı demek biraz tehlikeli. Sen lastiğim sağlam (ama tarihi geçmiş) yarık çatlak yok diye yola çıkarsan ve lastikle ilgili bir sorun yaşarsan, sonrası acı bitebilir. Güvenli ve tedbirli olmak bizim elimizde. Biz türk halkı olarak herşeyi sonuna kadar tüketene kadar kullanmak istiyoruz. Lastikçilerde bir sürü tarihi geçmiş lastik var adam tutup bunu satmıyor! Laf olsun diye üretim tarihi konulmamış. Dikkatli olunuz.

  • arockm  (10.08.15 13:33:23)