Sigara Bağımlılığını Azaltmak

60 yaşını aşmış, haftanın yarısını tek başına geçiren, evden çok az çıkan, hastaneye gitmeyi reddeden, hiçbir hobisi vs. olmayan (tv izlemek ve gazete okumak dışında) bir insan, eskiden haftada birkaç paket sigara tüketirken son yıllarda yalnızlığın da etkisiyle 2 günde bir paket hatta zaman zaman günde bir pakete varacak şekilde sigara tüketmekte.

Sigara olmayınca, şöyle söyleyeyim, yarın sabah içeceği sigara için akşamdan yoksunluk duymaya, sigara alınmasını ısrarla istemeye başlıyor.

Sabah kalkıyor, kahvaltıdan önce ayrı sonra ayrı her saat içiyor, tek faaliyeti sigara içmek olmuş durumda. Yeteri kadar korkutucu durumda.

Doktora en uygun zamanda gidilip bir muayene yolu aranacak ama şimdilik bu kolay görünmüyor isteksizliği yüzünden. Ama şu an için bunun önü nasıl alınabilir yani çok aşırı bir miktar bu. Nasıl engellenebilir bu kadar sigara içmesi, sigaradan soğutacak ve yüzde yüz hiçbir yan etkisi bulunmayan bitkisel bir ürün veya ilaç var mıdır? Sigara yerine neye sarabilir, çekirdek vs. herhangi bir gıda var mı?

çekirdek ve sakız belki alternatif olabilir ama yetmez bence. onun hayat enerjisi o. sigara içerek mutlu oluyor. Yerine koyacağı başka birşey olmalı. birileriyle sohbet,bir etkinlik. Onu mutlu edecek başka birşey bulmalısın.
edit: bitki çayları da sigara içme isteğini azaltıyor bence.

  • jam  (04.08.15 11:17:36 ~ 11:18:53)
spor. sigaraya karşı bildiğim en etkili yol spor.spora teşvik edin. akşamları, sabahları yürüyüş yapmasını sağlayın.

  • dahili meddah  (04.08.15 11:26:35 ~ 11:28:11)
bu düzeydeki birisinin hastaneye yatırılmaktan başka bir tedavisi olacağını düşünmüyorum. öyle çekirdek yemekle spor yapmakla oalcak basit bir şey değil. ne yapıp edip hastaneye yatırmak şart olmalı. sigaradan ölen insanların belgesellerini hayatlarını falan izletseniz belki kabul edebilir tedaviyi.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (04.08.15 11:54:40)
Bi an beni anlatiyosun sandim.

Yaoacak bir hobi vs bisey bulmak sart.
  • brad pitt  (04.08.15 12:42:12)
buarada bu kişinin bilgisayarla bir bağlantısı var mı? yoksa, ona bir bilgisayar,bi internet bul. Belki şu çiftlik oyunlarına falan dalar. internette takılmaya, forumlara girip insanlarla sohbete falan başlar, neden olmasın?? Eğer istemem uğraşamam bilgisayar falan derse, istediği kadar gazeteyi internetten okuyabileceğini söyleyip ikna edebilirsin.

  • jam  (04.08.15 13:08:49)
Öneriler.
1. Tablet bilgisayar. Daha önceden normal bilgisayar kullanmıyorduysa şimdi biraz karmaşık gelebilir, tablet ile daha rahat eder. Sosyal medyaya yönlendir, tablette oyun aç...vs

2. Evcil hayvan sahiplenmek. Bakabilir mi, sever mi bilemem, ama 1-2 haftada hayvan size tam alışmadan belli olur gidişat. Bir kedi sahiplenin örneğin, 1-2 hafta sonra yürümüyorsa kediye başka bir yuva bulun. (Sokağa bırakmayın kesinlikle.)

3. El işi. Örgü olabilir, resim olabilir. Bir paket sigara içenler genelde elleriyle yapacak iş bulamadıkları için devamlı sigaraya gidiyor. Eli meşgul olursa sigara içimi azalır.

4. Bu kitap: www.dr.com.tr
  • iamelf  (04.08.15 14:40:40)