Futbolcuların hazır olmama muhabbeti

Arasıra furbol programlarında denk geliyorum, sezon öncesinde özellikle de yeni bir transfer geldiğinde işte bu hazır değil muhabbeti var sürekli. Cahilliğimi hoşgörün ama bu adamlar mesela Van Persie maçta topa vuramıyor, adamlar sürekli hazır olmadığı için falan diyorlar. Bu kadar üst düzey adamlar 1 ay antrenman yapmadı diye bu duruma nasıl geliyorlar.? ya da 1 ay ara verdiler diye maç kondüsyonları hemen tükeniyor mu?

Hangi spor olursa olsun 1 ay gerçekten uzun bir süre, çok farkediyor.

  • once  (02.08.15 11:37:18 ~ 11:37:32)
ya abi yalan dolan allaşkına ya. yok ısınırken sakatlandı, yok daha hazır değil oynayamaz, yok takımla antremana çıkmadı filan falan. adam 13 yıldır "profesyonel" futbolcu, gelmiş ay ben hazır değilim. abisi hazır olmak la senin işin demiyor mu kimse de çıkıp bunlara?

  • klassno  (02.08.15 12:03:15)
90 dakika boyunca hareket halinde olmak, 9-12 km koşmak için sahip olman gereken kondisyon stabillik sınırının ciddi üstünde. Devamlı olarak iteklemeleri gerekiyor bu yüzden.

Edit: 1 saate yakın koşabilirken 2 aylık aradan sonra 3 dakikada tıkanmış birisi olarak yazıyorum bunları.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (02.08.15 12:03:17 ~ 12:03:51)
100 metrelik sahada, profesyonel sporculara karşı oynanan futbol arkadaşlarla yapılan halı saha maçına benzemiyor. hani az buçuk yetenekliysen 1 sene de oynamazsan halı sahaya çıktığında yine çatır çatır oynarsın. ama profesyonel sporculuk öyle değil. az çok vücut geliştirmeyle uğraşanlar bile bilir, 1 hafta atıyorum göğüs antrenmanını atlarsan sonraki hafta aynı ağırlıkta zorlandığını fark edersin.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (02.08.15 12:13:00)
100kg squat yaparken iki hafta yapma, bir sonrakinde 80kg ile bacaklarını direk eline alabilir, merdivenleri çıkarken küfür edebilirsin.

alerjik astim sahibiyim, belli bir nabzın üstünde koşarsam göğsüm ağrıyor, ara verdikten sonra 3km yi zar zor koşuyorum 10km saat ile. 1 ay sonra 6km yi rahat rahat koşar oluyorum, ağrısız, sizisiz.

bunlar kıçı kırık bir adamın kendi çapında yaşadıkları. şimdi rvp nin yaptığı spordaki üst düzey efor gereksinimini düşün, muazzam bir antrenman lazım 90dk durmadan koşmak için. dolayısıyla sezon öncesi mutlaka bol. bol koşup fitness kazanırlar. kazanamazsa böyle koyamaz, ağır kalır falan.

özet: insan vücudu ne güzel bir şey ya. ne verirsen onu alıyorsun. adam gibi beslen, spor yap, kas oluyor. mala bağla, uyudukça uyuyasin geliyor. spor güzel sey
  • no christ requires  (02.08.15 17:05:11)
bu kadar üst düzey adamlar, deli gibi çalıştığı için bu kadar üst düzey işte. yazın da bir ay tatil matil yapıyorlar, hele ki transfer mevzuları varsa iyice salıyorlardır. o yüzden sezon öncesi kampında yavaş yavaş ısınıyorlar, öyle ha deyince sezon ortası performansına dönemezler. azdan az, çoktan çok gider. ben şu an 3 dakikada tıkanıyorum, bir ay yürümesem 3 değil de 2.5 dakikada tıkanırım çok değişmez. ama 90 dakika deli dana gibi koşan, gtünden soluyan makina gibi adam 10 gün bir şey yapmasa belki 10-15 dakika hatta daha fazlasını kaybeder.

spor yapmayan adamı, asgari ücretli 7 çalışanı olan atölye sahibi gibi düşün. rvp gibi üst düzey oyuncuları da farklı kademelerde 200-300 civarı çalışanı olan, aylık gideri 1 milyon liraya yaklaşan fabrika sahibi gibi. sen ilk işletmeyi ite kaka bi şekilde götürürsün de fabrika gitmez işte, en ufak hatada kayar ayağın.
  • der meister  (02.08.15 17:12:01)