Metalci gitaristlere soru

youtu.be

0:08 saniyesindeki o ince distortionlu sesi nasıl çıkarıyoruz?

Gitarist değilim davul çalıyorum gitarist gelirse edebimle giderim. O vıyuuuğv sesini diyorsan parmaklarını titreterek yaptıklarını gördüm ben.

Edit: Bir de köprünün oradaki zımbırtıyı oynatınca da oluyordu.
  • gunde 3 litre kola icen adam  (31.07.15 03:21:49 ~ 03:22:14)
Metal çalan birine gerek yok yahu.

O bir teknik,

Buradan nasıl yapıldığına bakabilirsin.

www.youtube.com

Bu biraz daha farklı.

www.youtube.com

Hatta biraz açıklamaya çalışayım.

Pena'nun şeklini biraz bükerek sert bir şekilde vuruyoruz tele, perde üzerinde bastığımız notaya ise vibrato tarzı bir olay yapıyoruz, yani teli titretiyoruz. Böyle bir şey işte. Gain ne kadar fazla ise o kadar kolaylaşıyor ve hoş duyuluyor bence.
  • sabirstone  (31.07.15 03:31:37 ~ 03:40:12)
o ses sağ elini nasıl kullandığınla alakalı. yani baş parmak ve işaret parmağının arasında penayı nasıl tuttuğunla ilgili bir şey.

şöyle ki, o iki parmağın arasında penayı normal (yani ucu açıkta kalacak şekilde) tutup çalarsan, bu ses çıkmaz. ama o penayı ucu çok çok az açıkta kalacak şekilde tutarsan (burada kastım penanın ucu ile baş parmağın 'neredeyse' aynı seviye kalacak şekilde çalarsan), ve sağ elinle (yani penayla) tele vurduğunda baş parmağının da küçük bir bölümü tele değerse, o ses çıkar.

biliyorum tam anlatamadım ama daha başka nasıl anlatılır bilmiyorum. yani esas olay sağ elinin baş parmağının çok küçük bir bölümü, telin sesini kesmeyecek bir biçimde o tele değince, tel öter. öttürme ile alakalı bu durum ve esas olay sağ elinin baş parmağında. sol elinle teli vibrato yapsan bile sağ baş parmak tarif etmeye çalıştığım gibi çok hafif bir biçimde değmezse o tele, o ses çıkmaz.

bunu yaparken de humbucker ya da manyetiğin bittiği noktadan yapmaya özen gösterirsen en çok verimi alırsın. zaten videodaki eleman da sağdaki humbucker'ın başladığı yakın yere değdiriyor baş parmağını.

not: metalci değilim.
  • mermize  (31.07.15 08:11:17 ~ 08:18:05)
kardeş gitar çalmıyorum yanlış olmasın söylediklerim ama gitar çalan çok fazla arkadaşım var. o dediğin olay elektro gitarın kendine has özelliği. yani o perdede teli titrettiğinde bütün gitarlarda o sesi çıkartabilirsin. hatta ve hatta o ses sadece yine emin olmamakla beraber 2 3 perdede çıkıyor.
dediğim gibi emin değilim. ama izlediklerime göre yorum yapıyorum. metin türkcanda pentagramla çalarken bu sesi çok çıkartır. senin attığın videoda ses çıkarken adamın sol eline bak. birde benim altta verdiğim örneklere bak.

www.youtube.com (2:58 ve 3:47-50 arasına dikkat)
www.youtube.com (1:32 de dediğim olay anlaşılıyordur)
  • bigcaptain  (02.08.15 17:47:49)