Proje çizim bedeli.

Arkadaşlar merhaba,

Bir mühendislik firmasında uzun zamandır elektrik pano (MCC, DDC, Kompanzasyon, Ana Dağıtım, Aydınlatma, PLC) projeleri çiziyorum. Artık bu konuda hatırı sayılır derecede tecrübem var ve çalıştığımız firmalardan birisi gün itibari ile bana bir iş teklifinde bulundu, tam olarak geri çevirmedim fakat kabul etmişte sayılmam. İlk teklifleri daha farklıydı fakat en son en azından haftasonları evinizden yardımcı olamaz mısınız? Dediler. Bende bu konuyu düşüneceğimi söyledim ve daha sonra tekrar görüşmek üzere görüşmemizi sonlandırdık.

Yıllardır bu sektördeyim fakat sürekli çalıştığım firma dışında herhangi bir kişiye ya da firmaya hiç proje çizmedim. Yani bu işin bedeli nedir? Bilmiyorum.

Aranızda bu şekilde iş yapmış olan biri var mı? Böyle bir iş için nasıl bir ücret talep etmeliyim? Proje başına mı? sayfa başına mı? nasıl?

Teşekkür ederim.

mimari'de metrekareye 50-200 arası değişir ama sizin işte bilemedim.

  • parola58  (29.07.15 13:31:59)
Meslek odanızla görüşüp liste fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Ama piyasada kıra kıra ne hale getirmişlerdir o fiyatları bilemem. Sadece kafanızda bir fikir oluşması açısından.

  • bazilika  (29.07.15 13:40:13)
komple elektrik proje çizimi desen m2 ye göre fiyat belirlenir de sadece pano çizimi için fiyat belirlemek biraz zor. Panosuna göre de değişir. Basit bir kompanzasyon panosu ile karışık bir DDC panosu çizimi aynı değildir. Karışık panoları çizebilecek çok fazla da insan yok.

Bedeli işin zorluğuna ve harcayacağınız vakite göre belirleyin. Çok da az paralar istemeyin. Atıyorum tüm gününüzü alacak bir iş en az 400-500tl gibi bir fiyata çizilir. Fiyat teklifini karşı taraftan isteyin bakalım ne teklif edecekler.

Son olarak detay vermemişsiniz ama firmanıza yaptırdıkları işleri daha ucuza size
yaptırmak gibi bir düşünceleri olabilir. bence bu durum etik olmaz
  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (29.07.15 16:25:51)
@dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi

Yok, aslına bakarsanız direkt olarak transfer teklifi aldım ama bu konu bence çok mümkün değil. biz (çalıştığım firma) sadece proje işi yapmıyoruz.yani panosunu yaptığımız işlere proje çiziyoruz. Panoları imal ediyoruz. bende imalat için uygulama projelerini çiziyorum ve Panoları imal ediyorlar.

Bahsettiğim firmanında kendi atölyeleri var pano imalatı yapıyorlar sanırım. onlar farklı bir markanın partneri. biz başka bir markanın partneriyiz. bizim partneri olduğumuz marka ile imal edilmesi gereken panolar için bizimle çalışıyorlar.
  • draconas  (29.07.15 17:16:12 ~ 17:27:25)
İşin sizi sizi ne kadar uğraştıracağını kestiremiyorsanız. İş başına değil ama saatlik ücret isteyebilirsiniz. Bu durumda sözleşme yapılırken işin tahmini kaç saat süreceği sözleşmeye yazılır. İşin sonunda bu rakam üzerinde tekrar konuşulup fatura kesilir. Yani misal işin başında 60 saat çalışacağı diyorsun ve saatlik ücret üzerinden hesabını veriyorsun. İş bitince de şu şu değişikler oldu 80 saat çalıştım diyorsun. Pazarlık ediliyor. Atıyorum 70 saatte anlaşılıp fatura kesiliyor.

  • zombi  (29.07.15 17:32:57 ~ 17:33:35)