Müzik Zevki Değişimi

Metalciyim ben, eskinin ağır abilerini dinlerdim hep, özellikle trash metal. 5 büyük grubu dinleyerek geçti zamanım. Daha sonra biraz hard core, biraz da soft rock ekledim yelpazeye ama kulak tadı bu şekildeydi. Tabii iron maiden, rolling stones fln saymıyorum onlar klasik niteliğinde, herkes dinlemiştir.

Sorun şu ki artık apaçi müziklerinden hoşlanıyorum. metro fm'de çıkan hoppidili parçaları dinlemekten keyif alıyorum, milletin periscope'da twerk yaptığı şarkıları sevmeye başladım.

Var mı içinizde bu tür bir değişim dönüşüm yaşayan? Normal miyim acaba?

metal artık dinleyemiyorum. açmaz bu saatten sonra.
eskilerden ancak gothic rock/darkwave/synthpop tarzı şeyler dinliyorum. she past away, lebanon hanover falan.
indie ve caz daha çok dinlediklerim. the away days denmiş bizden, iyidir güzeldir o mesela.
twee pop/bubblegum pop'a sardım uzun zamandır. the clientele, camera obscura, strawberry switchblade falan.
  • mermize  (24.07.15 12:43:04)
yaşlanmaktan mı kaynaklı yani? hiç bu kadar net söylenmemişti bana bu :)

  • qui gon  (24.07.15 12:44:08 ~ 12:45:14)
30 yıl aynı türü dinliyorsan, kusura bakma gelişemez kulağın. bu yüzden metal de metal, rock da rock diye tutturan adamı anlamam hiçbir zaman. diğer şeylere fırsat vermek gerek. sonnuçta müziği seviyoruz, türleri değil.

bunda tabii ki yaşlanmanın da payı oldukça fazla.
  • mermize  (24.07.15 12:45:46)
bazi bilimsel arastirmalar, metalcilerin belli bir yastan sonra jazz müzigine yöneldiklerini kanitlamislar.

  • menny  (24.07.15 12:50:29 ~ 13:04:32)
gençliğimde çok pis metalciydim. hem dinleme hem de üretme açısından. brutal scream falan yapıyordum vs.

şimdi goa trance'le tribe falan giriyorum, FL'de trance parçalar falan yapmaya çalışıyorum. hafta sonları da arka planda loungefm çalıyor.

gerçi geçen eşim "all my exes live in texas" söylerken yakaladı beni. gta san andreas stayla.
  • nacht des todes  (24.07.15 12:54:49)
bu süreci çok müzik dinleyen herkes yaşamıştır bence. yaşamayan ömürleri boyunca tek tip müzik dinleyenlerde gariplik vardır, sende değil.

ben de önce pop/rock ile başlayıp, metalci oldum. sonra alternatif müziklere ilgi duydum, en sonunda clubber oldum :) o da bayınca jazz dinlemeye başladım. şu anda hepsini dinliyorum, hepsinden zevk alır hale geldim.
  • kaptan memo  (24.07.15 13:01:40)
babamla eagles, beatles falan dinlerdik ben daha ilkokuldayken, sonra ben yolumu ayırıp death metalci brutal vokalci falan oldum. sonra sırayla indie, indie pop derken evrile evrile deep house, ambient, shoegaze hatta ve hatta blues rock, jazz fusion a kadar kaydım. öyle bi değişiyo ki yani sorma. klasik müziği hep dinlerdim ama o ayrı.

  • shotgunwoman  (24.07.15 13:02:41)
Kendini bunca zaman "metalciyim" diye tanımlamışsın, halen de öyle tanımlıyorsun. O tanımı bozmamak için kendini başka şeylerden hoşlanmamaya şartlamış olabilirsin, farklı türlere yeni şans vermiş olabilirsin.

Ben kendimi bildim bileli müzik zevkim eklektik oldu. AC/DC de dinlerim, RHCP de, Doors da, Bowie de, Bob Dylan da, Bruce Springsteen de, Smiths de, Daft Punk da, Air da, Lana Del Rey de, Barry White da, Nina Simone da, Beyonce de, 90'lar Türkçe pop da, TSM de...

Bazen de açıyorum Spotify'ı hiç dinlemediğim türlerin listelerini dinliyorum bakalım sevecek miyim diye. Diğer türlü, hep aynı şeyleri dinleyince sıkılıyorum. Keyfime, moduma göre dinlerim müziği.

Periscope'a takılmıyorum, nelere twerk yapıyorlar bilmiyorum ama onlar arasında da sevdiklerim vardır mutlaka. Normalsin.
  • whimsical  (24.07.15 13:05:29)
tabi ki normalsin. değişim de geçirebilirsin, hep karışık dinliyor olup yelpazeni de genişletmiş olabilirsin.

çok klişe olacak, kimse kusura bakmasın ama, her ortam için, her ruh hali için farklı farklı müzik türleri varken, tek bir şey dinleyemem. hava kapalıysa ve depresif hissediyorsam anathema, katatonia dinlerim ben, huzurlu bir uyku çekeyim diyorsam yumuşak indie şarkılar, yağmurlu pazar sabahı ise tracy chapman ya da elliott smith, dans etmek istiyorsam da kesha'dan tut lady gaga'ya kadar bir sürü insan var. çok anime seyrettiğim dönemlerde visual kei'nin tillahını dinledim, çocukluğumdan beri zülfü livaneli severim, cumartesi geceleri morrissey çalan elemanları dinlemeye giderim. var oğlu var yani şimdi hangi birini sayayım sana? rakı içecek olsam söyleyemem derdimi kimseye gider misal ya da belki bir teselli ver. o yüzden çok takılma. bunun yaşlanmayla da alakası yok, dünya üzerinde edindiğin tecrübeyle ve ne kadar açık fikirli olduğunla alakası var. ha dersen ki o da yaşlanmanın doğal sonucu, hayır, yaşlı olup da sabit fikirli kalan mal çok, ondan diyorum.
  • pasp  (24.07.15 13:29:11)
yaşlandık azizim. artık yanımda gülşen filan dinliyorlar, sesimi çıkarmıyorum ^^

  • devilred  (24.07.15 14:25:03)