Antalya Kundu esnafi turistleri costuruyor

Söz etmeden gecemiyecegim. Dün 1 haftalik antalya-kundu tatilinden geri döndüm.
Genel olarak güzel gecti ama yillardir ordaki esnafi görür her seferinde küfürler ederek geri dönerim.

Tatile kuzenlerle arkadaslarla gittim. Onlarda aksam gezmelerinde otel cevrelerindeki dükkanlari dolasmak istediler. Gezerken yapacakta pek bir sey olmadigindan her dükkani gezdik. Zaten ürün olarak bir tek cakma mallar satiliyor. Her dükkanda ürünler ayni, degisen tek sey fiyatlar.

Ayni ayakkabiya kimi 100 tl darken kimi 150 diyor. Cakma gözlüklere adamlar sertifika bile yaziyor. Neyse kendi icimde elestiriyi yaparken, adamlarin fazla kira ödediklerini düsünüp az da olsa bir hak vermeye calistim ama yok, isin icinden cikilmiyor. Hadi diyelim giderin fazla, koy sabit fiyatlari ürünlerin üstüne, en azindan herkese ayri fiyat vermedigini bilelim. Öyle tutturabildigin fiyata satma.

Benim gözümde ufak dolandiriciliga giriyor bu yaptiklari. Sizin düsünceleriniz nedir bu konuda?

EK1: En son merkezde ramazan pazari gibi bir kermez yeri kurulmustu, esorfman üstü sorayim dedim. Adamin verdigi fiyat 80 TL tamam sagol dedim, giderken fiyat düsürmeye basladi. En son duydugum esormanin alt ve üstü birlikte 30 TL.

bir antalyalı olarak o dükkanlara bir kere bile girmeyi aklımdan geçirmedim. dediğiniz gibi tutturduğuna geçiren klasik turist kapanları oralar.

bundan yaklaşık 8-10 sene önce orada akkapark ve adını hatırlamadığım büyükçe bir avm daha açılmıştı, içerilerinde swarovski'ler, gerçek armani, replay, diesel, guess, ck gibi mağazalar vardı, yani anlayacağınız kaliteli mekanlardı.

daha sonra bunlar tek tek kapandı,yerini sizin deneyimlediğiniz çakal esnaflar aldılar. turizmin içinde değilim, nedenlerini profesyonelce irdeleyemem ancak türkiye'nin genel gerçeği şu ki, turistleri düdüklemeye çalışan çakma mallar satan dükkanlardan uzak duracaksın, siz de bunu yapmalısınız.
  • theos ek mekhanes  (16.07.15 12:13:34)
alanya'ya her sene gider uzuuun uzun kalırım, çalışırım, tatil yaparım. alanya'nın esnafı dünyanın en üçkağıtçı, memnuniyetsiz ve sığır esnafıdır. eğer antalya'dakiler de aynıysa hak veriyorum. yaptıkları elbette şark kurnazlığına giriyor ama onların mizacı böyle. müşterinin arkasından laf atmalar, turist kadınlara sövmeler, alışveriş yapanı kazıklamalar, tezgaha bakıp gidenlere hakaret etmeler. hepsini ya bizzat gözlerimle gördüm ya da direkt eski sevgilimle birlikte başımıza geldi..

  • lesmiserables  (16.07.15 12:27:15 ~ 12:28:38)
Olay çingene pazarlığına dönmüş.

  • neysene  (16.07.15 13:37:00)