psikolojiye başlangıç kitapları?

şu aralar kendime yönelip insan psikolojisi ve davranışları hakkında bir sürü kitap okumak istiyorum, nereden başlamalı nasıl başlamalı?

not: lütfen kişisel gelişim kitapları önermeyiniz.

Baslangic icin Freud var. Ancak Freud'un kurucusu oldugu psikanaliz hem felsefeyle hem de sosyolojiyle baglantilidir. Direk okurken anlamayabilirsin.

'Freud'dan lacan'a psikanaliz' kitabi guzel bir kitap ama giris icin bile agir gelir mi bilmiyorum.

Freud'un 'gunluk yasamin psikopatolojisi', 'duslerin yorumu' ve 'psikanaliz uzerine' kitaplari baslangic icin okunabilir.

Eminim okullarda giris niteliginde genis ama daha basit bir kitap oneriyorlardir. Ancak bir bilgim yok.
  • protector  (14.07.15 18:44:35)
Alfred Adler-Bireysel Psikoloji, Jung-Arketip, Fromm-Umut Devrimi, Psikanaliz merağınız varsa Bilgi Üniversitesi'nin Psikanaliz serisi iyidir. Kişilik kuramları ile ilgili Türkçeleri varmı emin değilim ama bu isimler temeldir: abraham maslow, bandura, freud, carl jung, cark rogers, erik erikson, george kelly, gordon allport, karen horney, raymond cattell.

  • shadow journal  (14.07.15 18:58:25)
Spesifik ilgi alanlarinizi bilemiyorum ama sadece klinik psikolojiye indirgememenizi oneririm. Sunun gibi daha genel bir kitapla farkli alan ve yaklasimlari tanimaya calisip aralarindan ilginizi cekene odaklanabilirsiniz daha sonra:
www.kitapyurdu.com

  • fotrsapka  (14.07.15 19:09:31)
diğer arkadaşların da dediği gibi bence ders kitaplarıyla başlayabilirsiniz. fotrsapka'nın söylediği kitap mesela ders kitabı olarak okutulur, güzel de bir kitap ayrıca baya fikriniz olur. kaknüs yayınlarının diğer kitaplarına bakabilirsiniz. bunlara baktıktan sonra ilginizi çeken kısımlar, kişiler ya da teorilerle ilgili daha sonra ayrıca okuma yapabilirsiniz.

  • şubatsonrası  (14.07.15 20:06:30)
engin gençtan'ın kitapları başlangıç için iyidir

  • red g  (14.07.15 20:56:01)
biz bunu okuduk derste

www.pandora.com.tr

temel psikoloji bilgisi olmadan Freud okumak bence gereksiz

edit:

bir de bu var daha cok psikoloji tarihi seklinde
www.pandora.com.tr
  • mushtopus  (14.07.15 22:22:04 ~ 22:23:19)