Et sote

On kere yapsam sekizinde sert sert, kayış gibi oluyor etler. Niye olmuyor nasıl yapıcaz bunu? Bir çoban kavurma yapayım dedim yine sert kaldı.

- Etler oda sıcaklığına gelene kadar dışarıda bekletiyorum
- Tavayı iyice kızdırıp daha sonra yağı ekliyorum
- Etleri ekleyip harlı ateşte hızlıca mühürlenmesini sağlıyorum
- Daha sonra orta ve kısık ateşte pişirmeye devam ediyorum
- Tuzu da en son koyuyorum

Bildiğim her şeye dikkat ediyorum ama olmuyor olmuyor olmuyor. Eksik, hata nerede?

Et yagsiz bir et turu olabilir ve marine edilmesi gerekebilir. Sut, yag, tuz ve baharatlarla en az yarim saat (olursa daha da fazla) buzdolabinda marine edersseniz yumus yumus olurlar.

  • aychovsky  (10.07.15 22:49:13)
ozellikle sirt eti isteyin kasaptan

  • kartonpiyer  (10.07.15 22:50:44)
süt kırmızı et marinasyonunda kullanılıyo mu ya? ben tavukda ve sadece fırına vereceksem kullanıyorum sütü. yöntemin doğru ama marinasyon şart. hiç olmazsa biraz zeytinyağı ve baharatla buzdolabinda en az yarım saat beklet. ben tercihen bir domates rendesi, soğan ve bi kaç diş de koyuyorum marine ederken. takıl zevkine göre.

  • soybean  (10.07.15 22:53:23)
Ben de genelde tavukta kullaniyordum. Gecen gun kusbasinda denedim, fena olmadi. Ama risk almamak istenirse sutu tavukta kullanmaya devam.

  • aychovsky  (10.07.15 22:56:27)
Süt kullanılabilir evet. Ama yarım saatlik marinasyonun bir işe yaradığına ben inanmıyorum. En az 4-5 saat bekletilirse etkili olacağı kanısındayım. Genelde işten çıkıp eve gelirken ne yapacağıma karar verdiğim için de marine etmeden yapıyorum.

  • synesthesia  (10.07.15 22:58:08 ~ 22:58:40)
ben daha degisik yapıyorum, pambık gibi oluyor hemide dediklerinin tam tersiynen.

-oda sıcaklıgına gelmesiyle alakalı bi derdim yok. dolaptan cıkar koy. posetten cıkar koy. farketmiyor benim icin.
-tavayı gavur damı gibi yakıp yunan atesi gibi kızmıs yagın icine cosss diye atmıyorum kesinlikle. davaynan beraber koyuyorum enn kısık ateşe, sıfır yağ, sıfır su ile. ağır ağır suyunu salana kadar kendi haline bırakıyorum saldıgı suyu geri çekene dek. suyu cekmeye durdugunda veriyorum ölçüme göre yağı. bu esnada kullanacagim baharatı ekliyorum.
-atesin harını yükseltip bir-iki cevirdikten sonra cok az su koyuyorum ardından atesi tekrar düşürüyorum.
tuz en son tabi.
bir de böyle dene.

ayrıca sotelik, kavurmalık(düdüklüde pişirmeyeceksen) et alırken, kol, kürek, incik, gerdan, nuar ve kontrnuar olmamasina dikkat et. garanti olsun yumusak olsun sırt alayım dersen kontrafile olmamasina dikkat et. bonfileyi piç etme sote icin, hem yavan olur hem fazla ateşe gelmez o. antrikot olabilir.

kasabından but kısmından isteyecegin parcalar ise tranc ve yumurta. yumurta en ideal tarafı.(yumurta diyince yumurtalık gelmesin akliniza, dana budunun trancın arka\üstünde kalan kısmı o)

ayrıca eti alırken cok kırmızı olmamasina dikkat et. pembeye çalsın etin rengi. cok kırmızı bazen albenili geliyor ancak esmer et denir ona, sakız gibi çiğner durursun. etin dana olması da önemli, sığır eti cok sert olur.
  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (10.07.15 23:06:43 ~ 23:12:18)
Sert oluyosa, pisene kadar duduklude bekle, sonra kizart vs. Eti kimden aliyosunuz? Hep ayni yer mi? Oyleyse ona da soyleyin, ona uygun bir et verir size. Ben de senin dedigin gibi yapiyorum ve guzel oluyor gayet ama ben duduklude pisiriyorum

  • balpolen  (10.07.15 23:09:11)
her şey bittikten sonra sıcak su koyup pişirmek icabediyor, diğer bir seçenek de koyun eti ile yapmak

  • paltar yuyan masin  (10.07.15 23:13:32)
süt + soğan suyu ve zeytinyağı ile terbiye ediyorsun eti yumuşacık olması için. ama onu yapmasan bile, kısık ateşte 2 saaat kadar pişirmen gerekiyor ağzı kapalı şekilde. o zaman yumuşacık, lokum gibi oluyor ama pişme süresi önemli.

  • april12th  (11.07.15 01:52:22)
İki saat pişen sote mi olur hiç.

  • synesthesia  (11.07.15 02:38:42)