bazı kaslı abiler neden yağ tulumu gibi

şunu sormak istiyorum.

mesela bazı adamlar var .belli vücut/ağırlık çalışmış. böyle hacimlenmiş kocaman olmuş. kollar kapkalın. işte ne bileyim göğüsler şişkin vs.

ama bu adamların hatları belli olmuyor. mesela o kapkalın kol, sadece kalın. evet sadece hacimli. kasların hatları belli olmuyor. pazusunu sıkıyor ama o biceps ortaya çıkmıyor. aynı şey diğer bölgeler için de geçerli. adam göğüsleri şişirmiş ama hatlar belirgin değil. ne bileyim omuz göğüs ayrımı yok mesela. sadece hacim. bilmiyorum anlatabildim mi ne demek istediğimi.

bu görüntü bence hiç estetik değil. ama konumuz bu değil tabii.

soruma gelecek olursak. kasların/hatların belli olmamasının sebebi aslında bu adamların yağlı olmaları değil mi? yani tamam adam hacimlenmiş ama hala bir ton tabaka yağı var? o yağlar da erimeden kas hatları görünmüyor? bu mudur? doğru muyum?

peşin not. bazı kişiler direk bu amaca yönelik çalışmak istemiş ve öyle olmuş olabilir. onları hariç tutuyorum.

  • mrvengeance  (02.07.15 23:48:32)
Dirty bulking.

  • angelus  (02.07.15 23:51:35)
bu konu vücut yağ oranı(body fat) ile ilgilidir.dediğin insanlar genellikle powerlifterlar veya bulk'a girmiş insanlardır.definasyona girip vücut yağ oranlarını belirli bir orana düşürdüklerinde kasları belirgin hale gelir.

  • umutlarivarolankisi  (02.07.15 23:53:30)
(bkz: definition)

  • crown  (02.07.15 23:54:33)
adam o vücudu yapmak için çok iyi beslenmiş o kadar çok şey yemek yemiş ki aklın hayalin şaşar. bu kadar çok yiyeceği sağlıklı ve yağsız bi şekilde tüketmediği için o kadar kas gelirken bir o kadar da yağ gelmiş. bundan dolayı vücut üstünde cok yağ birikmiş.

bir de hareketlede alakası var yüksek ağırlık az tekrar yapmış olabilir , az ağırlık çok tekrar yapsaydı daha cok yağ yakardı daha az kas geliştirirdi ve hatları daha iyi belli olurdu.
  • zlatanibrahimovic11  (03.07.15 00:44:21)
Bir yanlış düşünceyi düzeltmek isterim. Define bir vücudun çalışmayla hiçbir ilgisi yoktur; tek fark kalori alımıdır. Yani günlük 3.500 bin kalori alıp 200 kiloyla squat yaparsan kas gelişimi sağlarsın, 2 bin kalori alırsan yağ yakarsın. Gördüğünüz gibi çalışma şekli aynı, alınan kalori ve sonuç farklı.

Yani konu az ağırlık çok tekrar çok ağırlık az tekrar konusu değil. Az ağırlık çok tekrar olayı küçük kas gruplarını çalıştırırken işe yarar. Yani biceps gibi triceps omuz gibi küçük kas gruplarını çalıştırırken düşük ağırlık kullanırsın. Zira bunlar yavaş uyarılan fakat yüksek mitokondri içerdiği için yorulmaya karşı dirençli kas gruplarıdır. Bunları yüksek ağırlıkla çalıştıramazsınız zira sakatlarsın.

Bununla birlikte sırt gibi bacak gibi göğüs gibi büyük kas gruplarını yüksek ağırlıklarla çalıştırır az tekrar yaparsınız, zira bunlar da hızlı uyarılan kas gruplarıdır ve çabuk tepki verir. O nedenle yüksek ağırlıkla ve az tekrarla çalıştırırsınız. Bunları düşük ağırlıkla ve çok tekrarla çalıştırmaya uğraşırsanız kortizol salgılar kas kaybı yaşarsınız.

Yani büyük kas grupları farklı, küçük kas grupları farklı çalışır. Define olmak da tamamen alınan kaloriyle alakalı bir durumdur. Define olacam diye düşük ağırlıkla çok tekrar yapmak yağ yaktırmaz kas kaybı yaşatır.
  • angelus  (03.07.15 01:03:44)
Dirty bulking. Sorun şu ki ülkemizde dirty bulking tatlı yemek, boğazını kısmamak olarak görülüyor. Dabıl dirty bulking oluyor.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (03.07.15 02:12:19)
herkes söylemiş evet bulking yapan tipler. ancak anlamadığım profesyonel değilsen bu bulking olayı bildiğin işgüzarlık + sağlıksızlık. profesyoneller bunu uygular çünkü adamların amacı ve şartları farklıdır.

1) profesyonel bodybuilding yarışmalarına girenler:
bulking yaparlar çünkü yarışma zamanlarına yetişmek isterler. minimum oranda yağ ile kas inşası çok çok uzun zaman alacağından ve bu tip adamların buna vakti olmadığından yüksek oranda kalori alarak kas hacmini daha hızlı ve fazla yapmak isterler. tabi bunun yan etkisi de bu kalorilerle birlikte alınan fazlaca yağ olduğu için şişerler. ancak bu durum bu adamlar için mesele değildir. çünkü normal ve doğal şartlarda aylar sürecek diyet ve yağ yakma dönemi kullandıkları anabolizan kimyasal maddeler ile çok çok hızlanır. misal winstrol bu maddelerden biridir. profesyonel adam bunların yararı zararı oranını zaten önden bildiğinden bunları bolca kullanır. sonuç kısa sürede yağları atarak hacim kazandırdığı kasları koruyarak definasyon yapmış olur. normal bir v.g yapan adamın böyle bir şansı olmadığından aklınca bulking yapıp düzene gireceğini sanır ancak yağ tulumu olmaktan öteye gidemez.

2) powerlifterlar: bu tip insan azmanı tipler için de önemli olan fazlaca ve güçlü kas hacmidir. aynı yöntemi uygularlar yine bolca kas inşasını hızlandıran anabolizanlar kullanırlar. bu adamlar için definasyonun bir önemi yoktur. kas hacimleri olması yeterlidir. çoğu gördüğün powerlifter gördüğün gibi kaslı ancak götlü göbekli tiplerdir.

eğer bu ikisi değilsen bulking tek kelimeyle saçmalık.
  • pointer  (03.07.15 04:38:34)