kardeşim okulunu yine uzattı ve sizce ne yapılmalı ?

selam romalı dostlar,

sorumsuz erkek kardeşim okulunu 7. seneye uzattı ve 3 dersi kalmış -seneler sonra sistemine girmeme izin verdi-.

bilgisayar müh. okuyor ve bölümle pek bi alakası yok. ayda 800 900 tl harcayıp, kendini online oyunlara kaptırmış hergelenin önde gideni.

baktım moral olarak kötü ve özgüvenini kaybetmiş durumda. ama bir takım yaptırımları da hakediyor.

sizce ailem tarafından ona gönderilen parayı kesip ne halin varsa mı denmeli ?
yoksa hep destek tam destek mottosu mu olmalı ?

ben ona hemen gidip mesleği ile ilgili bi işe girmesini söyledim ve inanılmaz sert konuştum. bekliyorum..

kendini toparlamazsa ilerde aç kalacağından bahsedebilirsin. işsizlikten ve iş diye bahsedilen köleliklerin ne kadar ucuz olduğundan da bahset. hayata geç atılmanın normal şartlarda (über bir zekası ya da yeteneği yoksa) sıkıntı yaratacağını söyle.

  • sansli pipi  (28.06.15 22:20:32)
parayı kesin.

bende online oynuyorum, bölümümde zordu ama sorumluluk ve zevk maymunluğu arasında bir çizgi var.

hala üniyi sallamayıp oyun oynamak istiyorsa kendi parasıyla yapabilir gayet
  • efrasiyab87  (28.06.15 22:22:44)
kaç yaşına gelmiş adam işsizlik v.b. şeylerin ona getirisini biliyordur bunları hatırlatmaya gerek yok. demek ki cok umrunda değil. onun umrunda değilse sizin hic umrunuzda olmasın. kesin parayı bırakın ne hali varsa görsün. o yaşa gelmiş hala ailesine yük oluyor insanda biraz utanma duygusu olur.

  • jacoba benzer jojuk  (28.06.15 22:24:49 ~ 22:32:12)
bu yaşa gelip ana-baba parası yemek -sorumsuzca davranmasından kelli- çok çirkin bir şey diyorum sadece.

  • danica maupoissant  (28.06.15 22:29:23)
İşe girmesi hayatını düzene sokmasına yarar. İşte yükselmek için ya da daha iyi bir şirkete geçmek için bölümü bitirmesinin gerekliliğini farkettiğindeyse okula asılır. Zaten 3 ders dediğin yaz okullarıyla falan bile bitecek bir şey.

  • Yahuda  (28.06.15 22:35:30)
mmh 3 ders bir şey değil biter. bence bir cezaya da gerek yok. okul bittiğinde yeterince dert sıkıntı stress görecek zaten.
okulu bitirmeye korkuyor mu önce onu bir anlayın derim.

  • pokemonk  (28.06.15 22:44:52)
bu online oyun hastalığına dusmus binlerce öğrenci var. kardeşiniz tek değil.

  • anonymice  (28.06.15 22:59:20)
açılın ben 8,5 senede bitirdim!

öncelikle kaldığı dersleri öğrenin. kaç senedir kalıyor derslerden? eğer 2. giriş falansa zorlayın ama 4-5 ise ve okulda da ders zor olarak biliniyor, "sen bu dersten geçtin ya, okul bitti senin" falan deniyorsa yüksek ihtimalle bıkkınlık ve kendine güvensizlik vardır. bende farmakoloji 2 dersinde olmuştu. 6. seferde bütünlemede son kalan 2 dersten birisi olarak ancak 55 ile geçebilmiştim. bu durumda destek şart. gerekirse beraber ders çalışın. gaza getirin.

alanında çalışmaya başlamasına teşvik iyi ama aynı zamanda kötü de... sonuçta bilgisayar mühendisliği. eline geçireceği kağıt parçası a.k.a. diploma bildiğim kadarıyla çok da zorunluluk değil alanında. bu konuda çok pis yamuluyor da olabilirim. bizde hekimlik diploması olmadan en fazla asgari ücretle adam çalışabiliyor. ulan diplomayı alsam en az 945 değil 3500 alırım aynı işe hatta daha azına diyip gaza gelebiliyorsun. umarım bilgisayar mühendisliğinde de bu böyledir...

online oyun meselesi eğer ciddi ise yardım alın ya da oyun ile bağlantısını kısıtlamaya çalışın. hatta kız arkadaş falan bulun ona, onu farklı alana çekecek..
  • unique hint kumasi  (28.06.15 23:31:20)
hiç zıtlaşmayın derim. çocukça davranıyo da olsa "kaç yaşında adam değil mi?" deyip çocuk muamelesi yapmayın. al o zaman sana ceza şeklinde üzerine giderseniz iyice ters teper, belki tüm aileye isyan bayrağı çekip iyice beter triplere girebilir allah muhafaza. işe mişe de giremez dan diye olmadık şeyler beklemeyin. beklentileriniz çok ezber olmamalı."kaç yaşında adam gitsin çalışsın!" diye çıkışamazsınız. adam 7 senedir online oyun oynuyor ha deyince işe giremez, girse de buna kendini biraz hazırlamasına fırsat verin. hele ki özgüveni falan kaybetmiş diyosun. ona sorun, ne yapmak istiyor. bu konuyu sıkıntı yapmaya başladıysa bunu konuşmak da istemeyebilir pek, yüzüne yüzüne çarpçak laflar etmeyin.

  • klar  (28.06.15 23:43:41 ~ 23:44:47)
ben de bilgisayar mühendisliği. ben de 6. seneye uzattım.

  • nickini degistiren yazar  (29.06.15 09:18:52)