espresso ve caffe crema farkı

nedir acaba?

cafissimo da pek farkı anlayamadım ben, kapsül alacağım da

Şöyle diyor:

''Özetle anlatmak gerekirse, espresso ile aynı miktar kahve üzerinden (fakat daha iri taneli çekilmiş olarak) 180-240ml (6-8oz) basınçlı su geçiçerek hazırlanıyor.

Americano veya Long black ile benzerlik gösterir ancak bu kahveler sulandırılmış espresso iken, cafe crema tamamı kahveden geçirilerek demlenen bir karışım olduğundan, lezzet profili tamamen farklıdır.

Ristretto, espresso, lungo, ve caffè crema’nın kabaca hacim oranları 1:2:3:6 olarak geçer. Doppio ristretto 1 oz/30 ml (hacmin büyük bir kısmı kremadır), espresso 2 oz/60 ml, lungo 3 oz/90 ml, ve caffè crema 6 oz/180 ml’dir. Ancak caffè crema’nın hacmi farklı bölgelerde değişiklik gösterebiliyor: 4–8 oz (120 ml–240 ml). Çözünen bileşiklerin konsantrasyonu anlamında bu kahve, lungo ile filtre ya da pour over kahve arasında kalmaktadır.

Caffe crema, espressodan daha kalın bir öğütülmüş kahve gerektirdiğinden, Avustralya ve birkaç ülke’deki kafeler haricinde menülerde pek rastlanan bir içecek değildir.

Caffe crema hazırlamak için kahve çekirdeklerini filtre kahvede olduğu gibi öğütmeli, espressoya göre tamper ile daha az sıkıştırmalısınız. 35-40sn basınçlı su uyguladığınızda, akışkanın rengi çok açık sarıya ulaşana kadar işleme devam edebilirsiniz. Sonunda elinizde 180 ml civarında bir kahve olacaktır. (Kahve taneleri daha az sıkıştırıldığı için, 35-40 sn içerisinde daha fazla su akışı olacaktır.)''

özetle ikisi de espresso ama bu daha iri çekilmiş taneli, lezzet farkı varmış dene bence.
  • neferkitty  (28.06.15 15:57:44 ~ 15:59:10)
ya bunu ben de okudum, hatta evde ikisinden de var içtim de, ama pek bir fark hissedemedim, caffe crema sanki daha hafif oluyor ama adında crema geçiyor diye algıda seçicilikte olmuş olabilir

  • nucleon  (28.06.15 16:12:00)