Trafik Kazası hakkında yardım lütfen

Dün gece üzücü bir olay yaşandı. Arabayla 2. Viteste 30km hızda ilerler iken 4 yaşındaki bir çocuk birden park etmiş araçların arkasından arabanın önüne atladı. Çocuğun bacağı kırıldı ameliyat vs yapılacak yüksek rakamlar isteniyor. Platin takılacakmış ayağına. Onun haricinde kulağından kan geliyor tomografi temiz çıktı. Kbb kanın nereden geldiğini araştıracak bugün ayağı için de ameliyata alacaklardı. Haricinde çocuk iyi şükür. Şimdi merak ettiğimiz tedaviyi en yakın olan özel hastahaneye götürdüğümüz için onlar sürdürüyor. Bu işin maddi külfetini kim kariılıyor araç sigortası mı? Sgk mı? Çocuğun hastahane masraflarını ailesinin durumu kötü. Biz de hayli sıkışık olduğumuz için karşılayamıyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardım ederseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

sgk karşılıyormuş şimdi kanunlara şöyle bir baktım.

trafik kanunu:
Trafik kazası sebebiyle Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarınca gerçekleştirilen tedavi giderleri bakımından, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Sağlık Bakanlığına yapılacak ödemeye ilişkin usul ve esaslar Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından ayrıca belirlenir.

sgk'nın sitesinde:

Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden itibaren üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilecek tüm sağlık hizmet bedelleri Kurumumuzca karşılanmaktadır. GSS’li kazazedeler için trafik kazası geçirilen araç/araçlardan bir tanesinin plaka bilgisi yeterli olup, trafik kaza tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenmeyecek, GSS’li olmayanlar içinse kaza tespit tutanağı veya trafik kazası geçirdiğine dair kanıtlayıcı belge istenecektir.
Trafik kazasının oluş tarihine ve kazazedenin genel sağlık sigortalısı olup olmadığına bakılmaksızın 25/02/2011 tarihinden önce üniversitelere bağlı hastaneler ve diğer bütün resmi ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca verilmiş ancak, ”Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” kapsamında olmadığından (kusur oranı, araç işletenin tedavisi, tek taraflı kaza vs.) dolayı sigorta şirketlerince ödemesi yapılmayan sağlık hizmet bedelleri ile tıbbi malzeme, ilaç, yol, gündelik ve refakatçi giderleri SUT hüküm ve ekleri esas alınarak Kurumca karşılanacaktır. Sağlık hizmeti sunucusunda gördüğü tedavi bedeli kendilerince karşılanan kişilerin tedavi giderleri SUT hüküm ve ekleri esas alınarak Kurumca karşılanacaktır.

geçmiş olsun.
  • passion rules the game  (19.06.15 18:26:51 ~ 18:27:11)
Çocuk zaten acil hasta olarak götürüldüyse bir ücret alınmaması gerekiyor diye biliyorum? En son yasaklanmıştı acil servisten gelen hastadan ücret alınması. Tabii bizde kanunu, yasağı pek takan yok ama...

  • asyamaris  (19.06.15 18:35:25)
yasaklanan şey acil olaydan para alınmaması, bacak kırığına alçı yapıldıktan sonra acil kısmı bitiyor işin. ameliyat acil sayılmıyor bu durumda yani en son öyleydi. sgk veya senin araç sigortan karşılayabilir ameliyatı.

not: nasıl ilgisiz aileymiş o 4 yaşındaki çocuğun elini tutmuyor, çocuk salak salak yola atlıyor.
  • kuzey li  (19.06.15 18:44:53)
acilden giriş yapıldıysa sgk yoksa yatan kişinin kendisi borçlu olur.

  • hebanon  (19.06.15 20:04:53)