lanet olsun böyle hukuka!!

adam 8 yaşındaki çocuğa çarpıyor, hastaneye götürecem deyip çocuğu arabasına alıyor, sonra ağzını bi şeyle kapatıp tarlaya atıp ölüme terkediyor.

bu pezevengi polis yakalıyor ama savcılık serbest bırakıyor!!

www.milliyet.com.tr

ne güzel bir hukuk sistemimiz var di mi?

ya hicbir önyargim yoktu ama sürekli böyle haberleri duyunca siirt korkunc bir yermis gibi geliyor. resmen tanimadan korktum sehirden

  • kucukharfler  (18.06.15 13:26:51)
@bos dusunce balonu, sondan bir önceki paragrafta "Aile, sürücünün yakalandığını ancak daha sonra serbest bırakıldığını ifade ederek, tüm hukuk yollarına başvuracaklarını söyledi." diyor

  • yemrem  (18.06.15 14:28:37)
yargılama yapılmadan adamı hapse atamadıklarını biliyorsunuz değil mi?

savcının öyle bir yetkisi yok.

tabi haberi yazan sanki serbest bırakmama gibi bir seçenek varmış gibi yazmış, o yüzden siz de haklı olarak böyle tepki veriyorsunuz.
  • whimsical  (18.06.15 14:34:51 ~ 14:36:29)
@whimsical, peki bu durum da hukuk sisteminin aksadığını göstermiyor mu? dikkat edersen benim tepkim savcıya değil onun uymak zorunda olduğu hukuk kurallarının yetersizliğine, işlevsizliğine.

benzerini hemen hemen hergün haberlerde gördüğümüz bu tür insanımsılarla (çarpıp kaçanlar, adam yaralayanlar, hırsızlar, tacizciler, tecavüzcüler, şehir eşkiyaları, vs.) beni, sizi, kısaca namuzlu vatandaşları aynı sokakları paylaşmak zorunda bırakan hukuk kurallarına benim tepkim.
  • yemrem  (18.06.15 14:54:59)
dediğiniz bu gibi olaylarda vicdanen doğru, ama yargısız infaz yapıyorsunuz. yargılama hakikat ortaya çıksın diye yapılıyor. yani dediğiniz gibi yapsalar o zaman bir sürü suçsuz insanı da doğrudan hapse atmaları lazım. hem daha yargılama aşamasına gelinmemiş bu olayda, hem de yargılama esnasında serbest bırakmak da beraat demek değil. bir insanı özgürlüğünden mahrum bırakmak çok ağır bir yaptırım olduğu için suçluluğu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur ve o yüzden de -kanunda tutuklanabileceği yönünde özel bir hüküm yoksa- serbest bırakılır ve bu o kişinin beraat ettiği anlamına gelmez. kişi suçlu bulunduktan sonra hapse atılıyor.

eleştirecek çok şey var tabi, ama bilinçli bir şekilde eleştirmek gerekiyor. ceza infaz sistemiyle, kanun gerekçeleriyle ilgili okumalar yapabilirsiniz hakikaten bu konu ilginizi çekiyorsa.
  • whimsical  (18.06.15 15:00:58 ~ 15:09:28)
Haklısın, Türkiye'de ne düzgün ki hukuk düzgün olsun. Her şeyden zırvalık akıyor. Hele şu iyi hâlden ceza indirimleri, tahrik etti gibi ceza indirimleri rezillik.

  • i was made for you  (18.06.15 15:05:43 ~ 15:06:24)