Kisa sureli isten ayrilma

3 aylik sozlesmeli bir isten 2 hafta sonra istifa edilirse calisilan gunlere ait ucreti isveren odemek zorunda mi?

çalışılan günün ücreti her halükarda ödenir onda şüphe yok.

yalnız sözleşmede erken fesih sebebiyle cezai şart öngörülmüşse o cezai şartı ödemek gerekecektir. ona dikkat etmek lazım.
  • arma aski  (17.06.15 13:39:13)
Evet, tabi ki ödemek zorunda, ama İş Kanunu'ndaki ihbar şartına uyulması lazım. Sözleşmede erken fesih sebebiyle cezai şart öngörülmüş olmasına gerek yok yani.

  • whimsical  (17.06.15 13:59:05)
Cezai sart ongorulmemis. Ihbar sarti nedir peki?

  • all nightmare long  (17.06.15 14:11:07)
hani şu ihbar tazminatı nanesi. çoğu insan bilmese de istifa durumunda işveren işçisinden ihbar tazminatı talep edebiliyor. sözleşmeye bağlı tabi

  • fridanin parcalanmis omurgasi  (17.06.15 14:26:52)
Sadece sizi ilgilendirdiği kadarıyla yazıyorum:

Altı aydan az bir süredir çalışıyor olduğunuz için ihbar süreniz iki haftadır. Yani işten ne zaman ayrılmak, iş yerinize geri dönmemek istiyorsanız o tarihe göre 2 hafta önceden istifanızı vermeniz lazım.

2 hafta sonra istifa ederseniz 2 hafta daha çalışmanız gerekiyor bir başka deyişle.

İş Kanunu'ndaki süre asgaridir, sözleşmenizde 3-4 haftaya da uzatılabilmiş olabilir örneğin.

Bildirim şartına hem çalışanın hem de işverenin uyması gerekir. Uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat öder.
  • whimsical  (17.06.15 14:41:17)
konuyu fazlaca uzatma çabasında değilim fakat bir kaç hatayı düzelteyim.

öncelikle ben ilk verdiğim cevapta "cezai şart yoksa ücretinizi alamazsınız" demedim. ücretinize her şekilde hak kazanırsınız elbette cezai şart da yokmuş zaten sözleşmede bu konuyu geçiyorum.

belirli süreli iş sözleşmelerinde ( eğer gerçekten belirli süreli olması için geçerli bir sebep varsa ) ihbar tazminatı hakkı bulunmaz. yargıtay'ın bu konuda pek çok kararı var. süresinden önce fesihte dahi ihbar tazminatı ödenmez. örnek vermek gerekirse;

". Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Esas No : 2002/8670 Karar No : 2002/23433 Karar Tarihi : 09.12.2002 “Belirli sureli hizmet akitlerinin ne şekilde sona ererse ersin, bu konuda hizmet sözleşmesinde lehe hüküm olsa dahi ihbar tazminatına hükmedilemez.”

bu sebeple ihbar tazminatı ile ilgili bir kaygınız olmasın.
  • arma aski  (17.06.15 16:05:06 ~ 16:08:52)
ilk 2 ay kanuna göre deneme süresi olduğundan dolayı ne ihbarı diyorum. duyuruyu yine bilgisizler basmış bilmedikleri konularda ahkam keser olmuşlar.
işveren çalıştığınız günlerin ücretini öder. herhangi bir tazminat alamaz ya da veremezsiniz. çünkü deneme süresi içinde ayrılıyorsunuz.
işyerine ilk girişiniz 15 gün önceyse hiç telaşlanmayın. basın istifayı, alacağınızı da alın çıkın.
  • ozdek  (17.06.15 16:18:44)
Şimdi, arma aski'na cevap yazarken fark ettim ki soruyu yanlış anlamışım, özür diliyorum. 3 aydır çalıştığınız işten 2 hafta sonra ayrılmak istediğinizi anlamıştım ben. Şimdi diğer yazılanlara bakınca soruyu tekrar okudum. 3 ay çalışacağınıza dair sözleşme yapmışsınız, ama 2. haftadan sonra ayrılmak istiyormuşsunuz. Bu durumda tabi ki yukarıda yazdıklarım sizin için geçerli olmuyor. arma aski'nın dediği gibi. İhbar süreleri uygulanmıyor.

@arma aski
İş Kanunu'ndaki ihbar şartına uyulması için sözleşmede erken fesih sebebiyle cezai şart öngörülmüş olmasına gerek yok diye yazmıştım. Ücretle ilgili olarak değildi yazdığım. Ancak zaten ben soruyu da yanlış anlamışım. O yüzden siz de benim yazdığımı benim ifade ettiğimden farklı yorumlamışsınız haklı olarak.

@ozdek
Soruyu ben yanlış anlamışım fakat sizin verdiğiniz bilgi hatalı. Deneme süresi yapıp yapmamak işçi ve işverene kalmış bir şeydir. Deneme süresi için anlaşıp anlaşmadıklarına bağlı olarak cevabınızın geçerliliği değişir. Deneme süresi yapmamaya karar vermiş olabilirler. O durumda İş Kanunu'ndaki hükümler işlerlik kazanır. Duyuruyu bilgisizler basmış yazmışsınız ancak sizin bilginiz eksik olduğundan verdiğiniz bilgi yanlış. arma aski'nı bilmiyorum ama ben zaten hukukçuyum. :)
  • whimsical  (17.06.15 16:54:25)
@whimsical
deneme süresini kullanmayan işveren var mı? sözleşmeye yazmıyorlar yani?
ben hiç görmedim daha..
  • ozdek  (18.06.15 00:27:27)
@ozdek
Var tabi ki. Ben gördüm. :) Kaldı ki deneme süresi 2 ay olmak zorunda da değil, 1 ay olarak da kararlaştırılabiliyor.

  • whimsical  (18.06.15 00:33:01)
@ozdek

cevabını yeni gördüm ben bilgisizlerden biri olarak. kanuna göre "ilk 2 ay deneme süresidir" demişsin ya o kanunu bi göstersen de bilgi edinsek ya?

10 yıllık avukatım ama cahil kalmışım, bir aydınlatırsan çok sevinirim.
  • arma aski  (18.06.15 09:15:41)
- Deneme süreli iş sözleşmesi

MADDE 15

Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.
  • ozdek  (18.06.15 12:08:01)
sevgili bilgisiz arkadaşlar,
(buna artık ben de dahilim)
arkadaşın elindeki sözleşmenin örneğini görmeden farklı farklı yorumlar yapıyoruz. o yüzden siz de haklısınız.
sonuçta hepimiz bilgisiziz/eksik bilgilendirilmişiz. kafamıza göre de yorum yapıyoruz.
bir daha bu sözleşme konularında gerçekten bir avukatın yapması gereken gibi sözleşmeyi görmeden yorum yapmayacağım :)
son 2 senede 200'ün üzerinde iş sözleşmesi yaptırdım. tip sözleşmemizde ve bundan önceki tüm sözleşmelerimde dahil deneme süresi olduğundan dolayı bunun kaldırılabileceğini bile bilmiyordum. sanırım çalıştığım sektör çok çakal olduğundan 2 ay deneme süresini kaldırmayı teklif edecek bir avukatımız yok. işin komiği de bu konularda çalışan 4 tane avukatımız var. kendilerini aradım bu konuyu sordum. işverenin çıkarına olduğunu düşündüğümüzden deneme süresi hep 2 ay olarak kalmalı diye görüşleri var.
herkesin görüşü kendini bağlar tabi. sorduğum kişi kendi bürosu olan 25+ yıllık hukukçu.
  • ozdek  (18.06.15 12:15:41)
@ozdek
Avukatın müvekkilin çıkarlarını göz önüne alarak sözleşmeyi hazırlaması icap eder zaten. "Kanunda yazan şöyle" diye bir yorum yapıyor olmanız yanlış olan.

Kanunda yazan "iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda" yani bu konulmayabilir de anlamına geliyor bu ifade.

Ne olursunuz kendi çalıştığınız avukatlar öyle yapıyor diye kanunda yazanı olduğundan farklıymış gibi yorumlamayın. Kanunda tanınan bir hak o. Kullanıp kullanmamak kişinin elinde. Bunun kaç yıllık avukat olunduğuyla da alakası yok. Bunu hukuk fakültesi öğrencisi bile bilir.

Hukukçu değilseniz hukukla ilgili yazmayın lütfen. Saygılar sevgiler
  • whimsical  (18.06.15 14:48:14)