Tuvalet Sorunu

Arkadaşlar yaklaşık 4.5 yaşında bir cocker spanielimiz var.tuvalet eğitimi vardı fakat son 2-3 aydır geceleri eve işini görmeye başladı.

2-3 öncesine kadar asla böyle bir durumla karşılaşmamıştık.şimdi evin bir köşesine gazete koyuyoruz ve oraya yapıyor.sorunu acaba mental mi fiziksel mi ?

cevaplar olursa şimdiden teşekkürler.

Bunu sadece sorunuza bakıp tam olarak doğru yanıtlamak imkansız.
Çişini gece yapması büyük ihtimalle fiziksel sorunu olduğunu gösterir. mental olsa, sizin görebileceğiniz zaman gözününüzün önünde yapardı. idrar yollarında bir sorun olabilir. gece uzu saatler boyu çişini tutamıyor olabilir (yavruluk zamanındaki gibi)
çünkü gece sabaha kadar uzun bir süre. sağlıklı köpekler tutabilir ama hasta demek ki tutamıyor artık.
vakit kaybetmeden veterinere götürün, bir hastalığı varsa ilerlemesin.
  • innerbliss  (16.06.15 14:46:33 ~ 14:46:45)
çok teşekkürler,bu sorun ilerlemeden halletmeliyim.

  • fatih terim akti  (16.06.15 14:51:10)
sistit olma ihtimali var mutlaka bir test yaptırın. ama bence eve yapmasına kızmak yerine evde bir yerler ayarlayabilirsiniz alıştırmak adına. ben öyle yapmaya çalışıyorum, yaşlandıkları zaman kaçırma ihtimalleri artacak çünkü ve kendini kötü hissedecek tutamadıkça. hastalığı var şeyi var ne bileyim... belki köpeğim çok yaşlı olduğundan böyle düşünüyorumdur ben ama, kızmayın yani, alaturka tuvalete falan alıştırsanız ya?

  • mutevazi  (16.06.15 15:36:41)
Tuvalet eğitimi vardıysa ve bu 2-3 aydır olan bir durumsa ben de öncelikle problemin fiziki olduğundan şüphelenirim. Veterinere bir baktırın. Ruhsal olsa, bir şeye tepki olarak yapıyor olsa gazete üstüne yapmazdı, her yere yapardı. Belli ki mecbur hissettiği için yapıyor.

@mutevazi'nin dediği gibi aslında bütün köpeklerin evde acil durumlar için bir yere alışması iyi. Alaturka tuvalet varsa orası en uygunu. Yoksa kedi kumu gibi bir yer ayarlayabilirsiniz. Her köpekte işe yarar mı bilmem, ama arkadaşım köpeğini kedi kumuna alıştırdı.
  • iamelf  (16.06.15 17:03:19)
kedi kumu fikri bence de mantıklı.köpeği 7-4-11 saatleri olmak üzere 3 kere en az çıkarıyoruz.peki sabah yedi ve oglen dort arası yine uzun bir süre fakat o dönemde neden yapmıyor ? sürekli geceleri.sadece tek anlamadığım nokta bu.onun dışında sizlerinde görüşlerinizde belirttiğiniz gibi fiziksel bir sıkıntısı olduğu yüksek ihtimal.

evde maalesef alaturka tualet yok :/
  • fatih terim akti  (16.06.15 17:16:13)
belki vücudu gece daha yorgun düştüğü için olabilir? gece hastalıkları, ağrıları daha çok hissederiz biz insanlar bile.
tedavi olana kadar, gazete yerine çiş pedi de kullanabilirsiniz, temizlemesi daha kolay.

  • innerbliss  (16.06.15 17:52:20 ~ 17:53:44)
Doğru söylüyorsunuz 7-4 arası da uzun bir süre. Gece daha yorgun bu nedenle tuvaletini tutamıyor olabilir. Akşam saatlerinde daha fazla su içiyor olabilir, birkaç gün dikkat edin öyle mi. Bu 2-3 ay içinde mamasını değiştirdiniz mi? Fazla su içmeye başladıysa mamadan da olabilir. Aklıma son gelen şık siz gece dolaşmasını sabahtan daha kısa tutuyorsanız tamamen yapamıyor olabilir. Malum genelde köpekler tek bir noktaya tuvaletini yapmıyor, şu ağaca biraz, bu çime biraz daha ilerliyor. Belki tam bitmeden eve dönüyorsunuzdur geceleri.

  • iamelf  (16.06.15 18:59:06)
öncelikle tekrar herkese ilgisi için teşekkür ederim.

@innerbliss denemek isterim fakat ağzıyla sürekli oynama gibi,bezi çıkartma gibi bir ihtimal olabilir mi ?

@iamelf bizim apartmanın geniş bir bahçesi var geceleri oraya bırakırım,15-20 dakika dolaşırız genelde.yalnız son 2 mamayı değişik almıştım veterinerde olmamasından dolayı.

köpeği ben biraz hayvandan çok insan gibi seviyorum,çok düşkünüm.kucak seviyor.ona bir şey olmasın.
  • fatih terim akti  (16.06.15 19:09:47)
çiş pedi dediğim şey, bebek bezi değil, gazete yerine yere sereceğiniz, 50x50 cm civarında tek kullanımlık bez. 10 lu 20 li paketler halinde satılıyor.
üstü ped gibi emici, altı naylon. yani yere geçirmiyor çişi içine hapsediyor. gazeteden daha pratik ve temiz.
yavruyken bizimkine kullanırdık, gider köşede pedi koyduğumuz yere yapardı çişini kakasını.
bunun gibi
www.petburada.com
  • innerbliss  (17.06.15 10:09:09)