Suya düşen iPhone için çare ?

Selamlar

iPhone 4s ve 6 aynı anda suya düştü ve maalesef şuan açılmaz durumdalar.

Telefoncu telefoncu dolaştım fakat hepsi suyun anakarta kadar işlediğini söyledi. Telefonlar çalışmasa bile içindeki verileri kurtarmam lazım. iCloud vs yoktu telefonda.

Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dünyada halen suya düşen telefonlar için çare olmamasın bana imkansız geliyor :(

Var mıdır sizin bildiğiniz bir yer bu işi çözebilecek.

pirinç dolu kavanoza koy derler genelde. aklımda deniz şortunda iki iphone taşıyıp harala gürele kankalarla denize atlayan bir ergen irisi canlandı :D

  • mistreated  (15.06.15 20:56:04)
telefonlar benim değil. denize düşmemiş tuvalete düşmüş, yani tuzlu su değil. içerisinde kurtarılması elzem çok önemli veriler var. pirinç olayı için artık çok geç olduguna inanıyorum. bana teknik bir öneri lazım. bu işi yapabilecek iyi bir tamirci gibisinden.

  • MustafaCan  (15.06.15 21:02:49)
İnsanlarımızın şu mantığı beni benden alıyo yok teknoloj bu kadar gelişti şuna niye çare bulamadılar. Sen bi liste yap gönder enstitülere uğraşsın onlar asdfasdf. Pili de ekle he unutma bitmeyen pil lazım size :D

Anakart gitmişse mefta o telefon.

Sen kimsin diyosan geçen yaz cambridge'te apple store'da çalışmıştım.Çok olmasa da teknik konularda biraz tecrübem var.
  • Mcfly  (15.06.15 21:08:05)
ben pirinçle yarım saat kadar denizde yüzmüş nokia lumia kurtardım. tatlı suya düşmüş telefonda elbet kurtarılabilir.

  • gliderpilot  (15.06.15 23:01:25)
Teknolojinin,bulut teknolojisinin bu kadar geliştiği dünyada bulut kullanmamasın sorundur bence, yine su için sony gayet güzel telefonlar yapıyor.

Bu cihazlar normalde bildiğimiz flash bellek hafızası kullanıyor olmalı, fakat iphonelar neredeyse tüm veriyi şifreleyerek saklıyordu sanırım, sadece fotoğraflar şifresiz olabilir. İşte belleğe ulaşabilecek insanı falan bulman lazım, benim tahminim odtü'de falan öğrenci profesör falan olabilir o yetenekte ama veriler şifreliyse bir şey kurtaramayabilirsiniz.

edit: Bir de donanım düzeneği nasıldır bilmem ama hafıza birimleri ile anakart ayrıysa anakart değişimi de belki işe yarar.
  • atom karincanin torunu  (15.06.15 23:24:41 ~ 23:26:49)
  • bigbadabum  (15.06.15 23:30:38)
eğer kısa devre gibi bişin olmamışsa 2 haftada falan düzelir

nick: (bilgisayarının üzerine şekerli çay döken ve 2 hafta sonra açtığında çalışan şahıs)
  • volkanaydin152  (17.06.15 02:49:17)
ben de aynı şeyi yaşadım fakat düştüğünde telefon kapanmadı, klozetin içinde hala ışığı yanıyordu.olan oldu artık deyip musluğun altında suya tutup sabunla yıkadım.üstüne sterilizasyon sıvısıyla sildim ilk 24 saat dondu telefon ama kapanmadı da.daha sonra pirinç yöntemini okudum düştükten 5-6 saat sonra pirince koyup 48 saat bekledim.düştüğünde ses çıkışı bozuk olan telefonumu 1 yıldır sesi düzelmiş olarak kullanıyorum hiç sıkıntısı yok. pirinci küçümseme derim.

  • mysterious stranger  (17.06.15 03:18:18)
Tuvaletten çıkardıktan sonra tatlı su ile yıkasalar iyiydi. Zira asit daha fazla zarar veriyor.
Aynı durumdaki bir iPhone4 ü prinçte uzunca bir süre beklettikten sonra çalıştırdım. Ve hatta imkanınnız var ise, bataryasını çıkartın ve ikisini birden prince atın ve şansınızı deneyin.

  • cursor  (17.06.15 03:36:49)