hilafet

hilafet bu ülkeye ne kazandırdı?

daha fazla gerizekalı kazandırdı, karısını öldüren kızını satan zihniyet kazandırdı

  • masa penisi  (06.06.15 13:58:49 ~ 13:59:22)
peki tarih boyunca herhangi bir birlik ve beraberlik sağlamadı mı bu hilafet?
pek araştıramadığım için soruyorum.

  • sansar  (06.06.15 14:16:11)
yaşadığımız topraklar derken? bağlantı kuramadım.

  • sansar  (06.06.15 14:18:19)
Osmanlı hükümdarlarının, 1. Dünya Savaşı dönemine kadar bu unvanlarını fazlaca kullanmadıklarını duymuştum. 2. Abdülhamit'e kadar, hilafet unvanı hiçbir Osmanlı padişahının umurunda değilmiş.

Bunun haricinde, kendisini halife olarak ilan eden tek kişi de Osmanlı padişahları değildi. Farklı bölgelerde, özellikle Sünni Müslümanların temsilcisi olduğunu söyleyen çok fazla temsilci olagelmiş. Arap halkları arasında Osmanlı'nın hilafet unvanının pek bir kıymet-i harbiyesi olmadığını da düşünecek olursak, pratikte hiçbir faydası olmadığı söylenebilir.
  • sevgikusunkanadinda  (06.06.15 14:24:43)
Yavuz sultan selimden beri her bir osmanlı padişahı halifedir. kaldırılmasına kadar olan (1924) zaman aralığına bakmadan konuşmak olmaz.başta ümmetin birliği düşüncesi vardır.siyasi yönden de söz sahibi olma durumu var.din karşıtları için bir şey ifade etmeyebilir. bilmeyenler için , bu makamın yeniden kurulması için dışarıdan türkiyede`ki bu konuda yetkin kişilerden rapor istenmiştir .
ileri,medeni sayılan rönesans ve reform yapıp skolastik düşünceden kurtulan ,zihni aydınlanan avrupa , kilise karşıtlarını ateşte yakan vatikandaki papalığı neden kaldırmadı ? yine buna göre hala krallıklar mevcut avrupada .bir de böyle bakmak lazım .konu bir kitap yazacak kadar uzun aslında .
imla ve ekleme :
Kutsal emanetlerin gelmesinden sonra devlet-i osmani artık devlet-i muhammedi olmuştur.o nedenle osmanlının yıkılışına kadar halifeliğin gücü ,otoritesi azalsa da padişahların bu makamı önemsemediğini düşünmek hatalı.kişisel bir mesele değil ki bu önemsenmesin .
  • 1adam  (06.06.15 14:29:35 ~ 14:43:23)
isgal ettigi topraklari yonetme hakki kazanmak icin musluman, halife olmaya gerek yok.
osmanli 1. dunya savasinda 4 yil direnebildiyse hilafet sayesinde direnmistir. Yoksa bosnadaki adamin canakkale de ne isi vardi. kurtulus savasinda musluman yardimlari neden yollandi.
hilafet al canim beni kurtardin bitanesin sen diye verilmez, en guclu olan alir, memlukleri tarih silersen sana gecer, ayni osmanlinin roma unvanlarini kullanmasi, selcuklunun cift basli kartali kullanmasi gibi, gucu olan alir.
  • lutah  (06.06.15 14:33:38)
müslüman yardımları derken? yanlış bir tanım oldu sanırım.

bu arada müslüman araplar bizi arkamızdan vurmadı mı ingiliz desteğiyle? hilafet ve ümmet anlayışı?
  • sansar  (06.06.15 14:36:38)
araplar arasinda vahabi denilen bir kitle var, bu adamlar 1. dunya savasindan oncede osmanliya isyan etmis, turbeleri yakip yikma derdinde olan elemanlar, bunlarin liderleri sultanahmet meydaninda asildi. Bu tarz elemanlarin ihanet etmesi zaten normal bir sonuc.
musluman yardimi yanlis tabir degil, kurtulus savasinda muslumanlar tarafindan yollanan paralar var.

  • lutah  (06.06.15 14:43:30)
@sansar, pakistan'daki müslüman kadınlar kollarındaki bileziği çıkartıp yolladılar kurtuluş savaşı için.

www.hurriyet.com.tr
www.timeturk.com
www.uludagsozluk.com
  • mesgul ve huzursuz  (06.06.15 16:20:10 ~ 16:22:01)