Hangi parti ve tek cümlelik sebebi..

Öncelikle anket falan değil, merak ettiğimden soruyorum.Benim gibi kararsızlar için de belki fikir olur..

hdp. akp tek basina iktidar kuramasin diye. bundan daha iyi bir firsat 15 senedir gecmedi elimize. guncel siyasette biraz pragmatist olmakta fayda var.

  • baldur2  (05.06.15 13:48:48)
Mhp. Çünkü dinci değilim, Kürt değilim, tepeden bakan elit değilim, yalnızca Türküm.

  • dafuq  (05.06.15 13:50:34)
chp.

(bkz: selin sayek böke)
  • kayranin kedisi  (05.06.15 13:53:31)
CHP. Projelerini ve en çok sayıda milletvekilini beğendiğim parti o, her şeyi geç en çok oy alan muhalefet partisi, yani Akp'yi iktidardan indirmesi en olası parti o.

  • iamelf  (05.06.15 13:56:45)
hdp-çünkü görüşlerimi en iyi savunan parti

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (05.06.15 13:57:28)
akp. ıstırırım.

  • sayns  (05.06.15 14:00:23)
akp hariç chp, mhp yada hdp; akp gitsin diye

  • corneillus  (05.06.15 14:01:00)
akp iktidarına son verecek parti, güçlü kadrolarıyla, akılcı programlarıyla türkiye'nin kurucu partisi chp. başka partilere oy vermişsinizdir muhtemelen. bir kez de chp'ye şans verin. hepimizin arzuladığı sosyal devleti birlikte kuralım.

  • widee  (05.06.15 14:15:30)
Mormalde Chp'liyim ama Hdp'ye vericem.
Anketler Hdp barajı geçemezse akp'nin başkanlık sistemini getirebilecek sayıya ulaşacağı yönünde. Normalde Chp'den yana gönlüm ama yeterli sayıya ulaşmayacağından, ak gezenlere karşılık nightwatchers ve yerel halk ittifakı mecbur gözüküyor.

edit: olası senaryolar

HDP BARAJI AŞAMAZSA

1) AKP:298 MİLLETVEKİLİ AKP: 41 CHP: 26 MHP: 19 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

2) AKP:307 MİLLETVEKİLİ AKP: 42 CHP: 26 MHP: 18 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

3) AKP:317 MİLLETVEKİLİ AKP: 43 CHP: 26 MHP: 17 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

4) AKP:324 MİLLETVEKİLİ AKP: 44 CHP: 26 MHP: 16 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

5) AKP:330 MİLLETVEKİLİ AKP: 45 CHP: 26 MHP: 15 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

6) AKP:337 MİLLETVEKİLİ AKP: 46 CHP: 26 MHP: 14 HDP: 9 DİĞERLERİ: 5

HDP BARAJI AŞARSA

1) AKP: 260 MİLLETVEKİLİ AKP: 42 CHP: 26 MHP: 18 HDP: 10 DİĞERLERİ:4

2) AKP: 269 MİLLETVEKİLİ AKP: 43 CHP: 26 MHP: 13 HDP: 10 DİĞERLERİ:4

3) AKP: 278 MİLLETVEKİLİ AKP: 44 CHP: 26 MHP: 16 HDP: 10 DİĞERLERİ: 4

---Başkanlık sistemi için gerekli milletvekili sayısı 330----

''HDP’nin barajı aştığı simülasyonlarda AKP tek başına iktidar dahi olsa, “başkanlık sistemi” için koalisyon ortağının onay vermesi zorunlu. Çünkü hiçbir seçenekte AKP, anayasa değişikliği için gerekli olan 367 sandalyeye ulaşamadığı gibi “referandum” sınırı olan 330 milletvekiline de ulaşamıyor. AKP ile HDP’nin koalisyona gitmesi ve HDP’nin de “başkanlık” sistemine destek vermesi halinde de referandum sınırına ulaşılamıyor ve her iki parti en fazla 320 sandalyeli koalisyon kurabiliyor.''

Yani barajı geçme olasılıkları CHP-MHP koltuk sayısını artırma olasılığından daha yüksek bence, bu yüzden başkanlık sisteminin önünü kesmek için en mantıklı seçim. Güvenilmez çıkarlarsa bile yine CHP desteği lazım ki o da imkansız. Bu durumda HDP'ye güvendiğimden değil CHP'ye güvendiğimden rahatlıkla oy vericem.
  • neferkitty  (05.06.15 14:17:57 ~ 16:36:58)
hdp, çünkü hdp=pkk gerçeğini bilmeyecek kadar gerizekalıyım.

  • animalman  (05.06.15 14:18:53)
@animalman
başka akp'liler de var da hep gözüme senin yazdığın yazılar batıyor. çok iticisin. sandık günü padişahınız kendini yedi düvelin başkanı ilan edemediğinde de göreyim yüzünü piliz.
"hdp=pkk'yi bilmeyecek kadar beyinsizim çünküüaaaa" zeka dolu laf sokmalar var maşşallah. millete akıl vereceğine oy verdiğin partinin seçmeni olarak kendini ayılt önce gülüm.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (05.06.15 14:31:44)
CHP - Demokrasiyi bu şartlarda en iyi temsil edebilecek partidir. İktidara gelse sükunet ortamı olacak tek partidir. Diğerlerinde mutlaka bir kavga olacaktır... o yüzden diyorum.

  • lesley mateas  (05.06.15 14:37:26)
hdp.

çünkü akp gitsin de kurtulalım yeter artık. burama kadar geldi.
  • siradisi00  (05.06.15 14:43:46)
Vatan Partisi. Parti tüzüğünün her maddesine katıldığım, hepsini doğru bulduğum için. Barajı geçmese bile mücadele edeceği için. %3'lük hazine yardımı barajını geçme olasılığı olduğu için.

  • grgn  (05.06.15 14:46:03)
@douchebag, kullandığın hakareti sana iade ediyorum. Önce insan gibi konuşmayı öğren, sonra sorun varsa sor.

  • grgn  (05.06.15 14:54:20)
hdp: goruslerime en uygun parti + 1.

baraji gecerse akp'nin kutlamali balkon konusmasina maruz kalmayacagiz, bu tek basina bile cok buyuk bir sebep.
  • nawres  (05.06.15 14:57:57)
Chp. Hdp baraji assin diye oy vermek gibi bir düşüncem yok zira gececeklerini düşünüyorum, zaten kendilerine de pek guvenmiyorum. Ne diye chp'nin oy oranini dusureyim ki?

  • fraise  (05.06.15 14:59:32)
Saadet Partisi, ben bu kadar yüksek inancı olan başka bir topluluk görmedim.

  • dunyatuhaf  (05.06.15 14:59:34)
profesör doktor haydar baş hocamızın izinden gideceğim.

  • sir gawain  (05.06.15 15:18:47)
hdp'ye oy verip 'sözümona' akp'ye dur diyeceğime, 50 kere akp'ye oy vermeye razıyım. mantık buysa, sokmuşum demokratik bilince.

mhp. duruşu belli çünkü. keşke 2'nci bölgede olsaydım da osman pamukoğlu'na oy verebilseydim. evet, kardeşliği savunmuyorum.
  • mermize  (05.06.15 15:24:20)
HDP. Çünkü parlamenter sistem içerisinde ene iyi muhalefeti yapacak ve farklı kesimlerin isteklerini meclise en iyi yansıtacak parti kendileri. Ayrıca barışın sağlanması ve daha fazla insan ölmemesi için kendilerinin mecliste olması gerek.

Arkadaş insan gibi soru sormuş. HDP'lilere, CHP'lilere laf sokup durmayın. AKP'lilerle alay edebilirsiniz. Niye? Çünkü ben onay verdim gitti :)
  • sevgikusunkanadinda  (05.06.15 15:27:20)
@fraise ve genel olarak chp-hdp mi şeklinde düşünenler için:
t24.com.tr
www.yuzdeon.org

hdp: verilecek oy chp'nin akp karşısındaki oy yüzdesini artıracak,kürtleri temsil eden bir partinin mecliste var olması gerek.bunun dışında hdp baraj altında kalırsa akp 4 sene daha dilediği gibi at koşturacak,başkanlık sistemi 2019'dan önce getirilecek.
  • rakicandir  (05.06.15 15:32:38)
mhp-ümit özdağ gaziantep

  • dokuzonbeş  (05.06.15 15:33:52)
@advocatusdiaboli
daha önce yazdıklarından dolayı kendisnin bir aktroll olduğunu bildiğimden öyle dedim. "hdp'ye oy atmayan faşisttir" tarzı bir söylem hdp'nin siyasi düşünce yapısına ters zaten.

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (05.06.15 16:16:08)
@advocatusdiaboli
apo heykeliymiş, pkk imiş, bi bitin artık ya. penguen belgesi izleyenlerden farkınız yok. bu belgesel 20 yıldır size izlettirildiği için nasıl derinden inanmışsınız belli değil. kürt'üm ve kürt olmaktan gurur duyuyorum. aslında sizin gibi milliyetçiler kürt düşmanları olmasa bana sorsan ırk diye bir şey yoktur derim. ama sizin karşınızda kürtçüyüm. türkçü olmak ayıp değilken kürtçü olmak niye aşağılama gibi gösteriliyor anlamıyorum. pkk benm kurtarıcım değil, tsk da değil, eli silah tutan hiçbir fert benim kurtarıcım olamaz. ama sadece pkk sivilleri öldürmüş gibi ezberden yazdığınız "bebek katillerriiiiğ" tarzı şeyler midemi bulandırıyor. biz çok kayıp verdik. hem de sivillerden. çoğunun mezarı bile yok. devlet öldürdü. evet devlet. sen kürt değilsin, kürt diye bir şey yok dedi. artık bi susun. kürt diye bir şey var, hep vardı, mecliste de olacak, olmak zorunda.
lütfen önce siz kendinizden olmayana tahammül edin. "hoşgörü" demiyorum bak, "tahammül" diyorum. zira neyin hoşgörüsü? bizim kürt olmamızın ve kürt siyaseti yapmamızın hoş görülecek bir şeyi olamaz. bu toprak senin olduğu kadar benim de. buna tahammül etmek zorundasınız.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (05.06.15 16:27:52)
bulunduğunuz ile göre değişir, şuradaki mantık:
eksisozluk.com
hdp taraftarlarının söylediklerinin büyük kısmı doğru, ama bir kısmı abartılı. akp %40 civarında kaldığı sürece o kadar büyük felaketler olmuyor, elbette barajın geçilmesi çok önemli olsa da. önemli olan akp'nin mv sayısını mümkün olduğunca aza çekebilmek.
  • yalnux  (05.06.15 16:34:53)
yahu kasmayın bu kadar kendizi. hayatı biraz kolaylaşıtırın. kavramlar, kavramlar, kavramlar, hufff.. sosyolojik açılımlar, fularlı beyanatlar.

hdp=pkk'dır. ben de mhp'ye oy vereceğim için faşist olarak görülüyorum ve bu beni germiyor. öyle de olabilirim üstelik. çoğu inasna görü kötüyüm. ki bu da zerre germiyor beni. sayfalarca açıklama yapsam burada ne kazanacağım?

dediğim gibi hayatı kolaylaştırın hanımlar/beyler.
  • mermize  (05.06.15 16:54:16)
@animalman, merak etme, arkadaşlar senin ortalığı karıştırma hamlene karşı etkiye tepki yapmışlar o duyuruda. Ben eminim, kimsenin eli gitmez zaten AKP'ye atılan oyu başka partiye yazmaya (yönetmeliğe aykırı kullanıldıysa o başka tabii) sizin paralı adamlarınız gibi değil muhalifler.

AKP Suriye'den gelen insanları zulümden kaçtıkları için, insaniyet namına almadı. Bizzat başbakanım dediğiniz sincap tarafından ÖSO'ya, El Nusra'ya, sonrasında kuvvetlenen IŞİD'e yollanan silahlar, verilen destekler yüzünden (ki kapı gibi kayıtları, kanıtları vardır bunların) oluşan gerginlik ortamı, bu insanların Türkiye'ye getirilmesinin tampon bölge kurulmasına yardımcı olacağı gibi politik hamleler, şu anda Türkiye'deki 2 milyon Suriye vatandaşının burada olmasına sebep.

Suriyelilere yönelen ırkçı hamleler de kesinlikle faşizandır, yaşananları onların sorumluluğu olarak görebilmek mümkün değil. Tıpkı uzununuzun "bunlar Alevi ya ondan Esad'ı tutuyorlar" deyip ana muhalefet liderini hedef gösterdiği gibi, faşizan tutumlardır bunlar.

Kürt hareketine "insan gibi davranmayı" lütuf olarak görüyorsunuz ama işin öte yanı başka. Müzakere etme hakkını Kürt hareketi 30 yılı aşkın mücadelesiyle, ölerek, barış isteyerek, hak talep ederek aldı. Siz vermediniz. Ama konjonktür gereği, iktidarda kalabilmek adına o masaya oturmak zorundaydınız. Orası kesin.

Keşke adını dillerden düşürmediğiniz Yunus Emre gibi, yaradılanı, yaratanınızdan ötürü sevebilseydiniz. Amma ve lakin siz bir savaş, gerginlik, yolsuzluk ve zulüm hükümetisiniz. Birkaç metre ötemde gaz fişeğiyle kasıtlı olarak vurulup, beyin kanaması geçiren insanları unutmadım ben. İhalelerin peşkeş çekildiği badem bıyıklıları da.

Umuyorum ki, bu seçimde bilek hakkıyla sonunuz gelecek.
  • sevgikusunkanadinda  (05.06.15 17:02:16 ~ 17:02:59)
chp çünkü memlekete en hayırlı olacağını inandığım parti.

akp hala chp yi 50-60 yıl önceki hatalarıyla eleştiriyor demezler mi bir kaç yıl önce senin bakanların yolsuzluk yaparken sen nerdeydin? cevap:onları partiye mal etmemek lazım!

görüşünüz ne olursa olsun sandığa gidin bence katılım iyidir
  • gokhanbulut  (05.06.15 17:04:47)
mhp. hdp'ye ve hdp'lilere tepki oyu olarak.

  • sabenburak  (05.06.15 17:09:12)
@advocatusdiaboli
sen 1 sene doğulu gibi davranmaktan rahatsız olmuşsun, biz yıllarca kürt olduğumuzu sakladık. küçükken annem babam hep tembihledi söyleme kimseye kürt olduğumuzu diye. ilkokulda çocukluk tabi, ağzımdan kaçırdım bir kez, çocuklarının benimle konuşmasını yasaklayacak anne babaların olduğu istanbulun sözümona elit bir semtinde yaşadım. kürt siyasetinin bugün geldiği nokta bizim hayal bile edemeyeceğimiz düzeyde şu an. bu konuda hdp'nin rolü çok büyük. mecliste temsil edilmeyi istemek en büyük hakkımız.

@animalman
kusura bakmayın tahammül edilmek istiyorsanız önce tahammül edeceksiniz diye bir şey yok. ak yobazlara tahammül etmekten, yaşam alanıma girilmesinden, devletin soyup soğana çevirilmesinden bıktım. istediği kadar çözüm süreci vs desin, kobani'ye karşı ışid'e gönderdiği silahlar kanıtlıyor görünenin altında yatanları. isterse kürtlere özerklik vereceğim desin, apo'yu serbest bırakacağım desin, zerre umurumda değil. kaldı ki zaten apo'nun hapis yatması gerektiği ve özerklik almamak gerektiği fikrindeyim. akp'nin kürtlerin hakkını savunuyoruz masalına inanacak kadar aklımızı yitirmedik henüz çok şükür.
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (05.06.15 17:15:53 ~ 17:19:25)
chp

  • tantunisultansüleyman  (05.06.15 17:39:16)
böylelerini gördükçe de mhp değil de akp'ye mi oy atsam diye düşünmekten kendimi alamıyorum anasını satayım.

bi' siz biliyorsunuz her şeyi...
  • mermize  (05.06.15 20:47:25)
chp- hepimiz topluca hdp'ye geçmeyelim diye.

  • kuzey li  (05.06.15 20:49:54)
akp- balkon konuşmalarını seviyorum :p

  • defansif orta saha  (06.06.15 20:11:59)
@animalman sadece sana "nooooldu" demek için girdim duyuruya.

  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (07.06.15 23:27:47)
akp en az %47-48 alır diyen sen değil miydin yaaa pfffffff akapelilerin genel tavrıheralde bu. şu aralar dillerinde popüler "%40 az mı??!! neye seviniyosunuz kiiii??!! bak dolar yükseldi gördün mü??!! erken seçimde en az %50 ile gelcek :(((("

he gülüm. he.

www.youtube.com
  • eskiden sizofrendim simdi iyiyiz  (09.06.15 09:39:02)
ülen muhalefet mal mal birbirine bakıyor, ne yapacağını bile bilmiyor hiçbiri. saçma sapan konuşuyorlar. bu bile bir sonraki seçimde akp nin yüzdde 50 alacağını gösteriyor. Evet yüzde 41 başarı değil ama başarısızlık da değildir. Bu seçimde başarılı tek parti hdp dir. o da baskı ile...

  • ne nicki be  (09.06.15 10:45:01)
ne nick be

muhalefet saçmalıyor he mi?

peki senin bakanlar ne yapıyor. 4 bakanında ayrı telden söylüyor.

hani muhalefete hain diyordunuz ya bunlar bizim önümüze taş koyuyorlar diye. ekonomi kötüye gidiyor yaygarası çekiyorsunuz iki gündür madem çok seviyorsunuz susun. saygı gösterin. gösterinde bizde adam sanalım.
  • dokuzonbeş  (09.06.15 10:53:10)