Oy ve Ötesi Müşahitlik (İstanbul)

Merhaba,

Bu seçimlerde müşahit olmak için başvurumu tamamladım ancak Beşiktaş'ta ikamet eden ve ulaşımını kendi başına sağlayacak biri olarak Beşiktaş ilçesinde görevlendirilmek istedim. Gelin görün ki sizlerin de tahmin edeceği üzere Beşiktaş'ta istenen gönüllü sayısına ulaşılmış ve şu anda Esenler, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Eyüp ilçelerinde ciddi anlamda gönüllülere ihtiyaç varmış.

Sorum ise şu şekilde olacak, şimdi ben o gün tamamen tek başına takılacak olan biri olarak ve bir aşamada Akatlar'a gidip kendi oyumu kullanıp geri dönmem gerekeceği için bu ilçelerden hangisinde gönüllü olmam benim açımdan daha kolay olacaktır? Ulaşım haricinde ayrıca bu ilçeleri neredeyse hiç bilmeyen biri olarak güvenlik bakımından da en makul yer neresidir diye sormak istiyorum çünkü gece de tek başıma Beşiktaş'a dönmem gerekecek.

Sanıyorum ki sorunun içeriği nedeniyle belirtmekte fayda var, cinsiyet: Kadın

Bu asli sorularımın yanında oy ve ötesi müşahitlik eğitimiyle ilgili bir sorum da olacak. Muhtemelen daha önceden gönüllü olmuş olan arkadaşlar bu konuda bana fikir verebilirler. Diyelim ki ben yukarıda saydığım ilçelerden birinde gönüllü oldum ama bu hafta İstanbul dışında olduğum için o ilçedeki gönüllü ekip ile eğitime katılamadım, onun yerine de hafta sonu Ankara'da Oy ve Ötesi'nin eğitimine gittim. Bu (özellikle de bu ilçeleri bilmeyen bir olarak) benim açımdan bir dezavantaj yaratır mı sizce?

Duyuruya da şöyle son vereyim: Gördüğünüz üzere yukarıda bahsettiğim ilçelerde gönüllü açığı bulunmakta ve bunlar oy sayımı bakımından potansiyel olarak oldukça sorunlu ilçeler. Seçime çok az zaman kalmışken siz de 1 gününüzden fedakarlık edin ve o gün sandık başında oyunuza ve ülkenin geleceğine sahip çıkın.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

asıl soru için net konuşamayacağım ama eğitimlerin video halleri yükleniyor, şu an bakmadım ama pdf dökümanlar da koyulur; onları incelersen bir eksiğin kalacağını sanmıyorum çünkü eğitimler de onların özeti olarak geçiyor.

  • doxanikee  (25.05.15 21:48:23)
sabah erkenden oyunu kullan sonra görevli olduğun okula gidersin.
büyük ihtimal o okulda bi tane okul sorumlusu olur onunla iletişime geçersin gittiğinde ondan müşahitlik kartını alır sandığının oraya gidersin.

haritadan ulaşımına en yakın okulları tara. liste çıkart. en uygunu hansisiye ona göre seçersin. okul sorumlusuyla görüşürsün detayları. belki esenler ulaşım olarak uzak gelebilir ya da eyüp.

gözlemci olmakla cinsiyetin alakası var şimdi. aldığın eğitimle bilginle sandık heyetinden bile bilgili olucaksın. çok kıl sandık başkanı olmadıktan sonra bir şey yapamaz. ayrıca geceye kadar orada kalmana gerek yok. ıslak imzalı tutanağı okul sorumlusuna teslim ettinde işinde tamamlanır büyük ihtimal.
  • gibicibicis  (25.05.15 22:02:14)
@gibicibicis, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Müşahitlik ile cinsiyetin zerre ilgisi yok elbette ama dikkat ederseniz yukarıda bahsi geçen ilçeleri pek bilmediğimi ve tek başıma Beşiktaş'a dönmem gerektiğini belirttim. Daha önce müşahitlik yapmadım ama geç saatlere kadar oy pusulalarını korumaya çalışanlar olduğunu biliyorum, o nedenle geç bir saatte dönmem gerektiği taktirde bu ilçelerden tek başıma dönüşte sorun yaşar mıyım diye cinsiyetimi belirtme gereği duydum.

  • a day at the races  (25.05.15 22:08:12)
ilçelerin tehlike durumları mahalleden mahalleye değişmekle birlikte öznel deneyimlerim sonucu güvenlik açısından şöyle bir sıralama yapabilirim.

bayrampaşa>eyüp>zeytinburnu>esenler
  • atini kaybeden prens  (25.05.15 22:29:01)