klasik kemençe seven, çalan , çok denedim ama çalamadım diyen kaç kişiyiz

merhabalar,uzun bir süredir klasik kemençe öğrenme hayallerim vardı, şimdi gerçekleştirmek istiyorum, aranızda bu enstrümanı deneyimlemiş, fikir sahibi olan varsa bana buradan avantaj ve dezavantajlarını belirtebilir mi.
neden klasik kemençe derseniz, insanın yüreğini hoş eden, efendi saygılı bir sesi var :) nasıl bir tariftir bilmem ama bu sese aşık olabilirim.
zor olduğu konusunda duyumlar aldım,daha önce de ufak bir kaç müzik aleti deneyimim olmuştu ama ciddi anlamda bir kursa gitmedim, kendi kendime öğrenebildiğim için. tabi ki bunu bir profesyonel destek alarak öğrenmek üzerinde kendimi geliştirmek istiyorum.
şimdiden teşekkürler.

çok kişi olduğunuzu zannetmiyorum maalesef :(
ancak itü tmdk kursları ve öğretmenleri bu konuda yardımcı olabilirler. bilgi almak ve enstrümanla tanışmak içindoğru adrestir diyebilirim.
türk müziği teorisi öğrenmek de gerekli olacak ayrıca.
  • sibertenik  (22.05.15 21:48:23)
teşekkür ederim, peki zorluğu konusunda bir fikriniz var mıacaba

  • amaaaan  (24.05.15 23:25:41)
ben denediğimde çok zorlanmıştım. yaylı enstrümanları hiç beceremem ama kemençenin tırnakla çalınıyor olması bana çok zor görünüyor. ayrıca tuşesinin küçük olması ve o perdesiz tuşe üzerinde tırnakla perdeleri bulmak :)

ama sesi(ki gerçekten muazzam) size hitap ediyorsa neden başlamayasınız? hem de dünyanın en güzel enstrümanlarından birine. bence denemelisiniz.

bu da bayram şekeri olsun(girişteki kemençe taksimi için bile başlanır be):
www.youtube.com
  • ziya özdevrimsel  (24.05.15 23:55:36)
Cok teşekkür ederiM Umut ve heycan verici bu yorumunuz için :)

  • amaaaan  (25.05.15 11:39:36)
bu arada henüz dinlemedi iseniz derya türkan-sokratis sinopoulos ikilisinin letter from istanbul albümünü ve erkan oğur, derya türkan, ilkin deniz üçlüsünün de dokunmak albümünü tavsiye ederim. kemençeye başlamak için gerekli heyecan, helecan hatta amiyane tabirle gerekli gazı verecek albümler :)

  • ziya özdevrimsel  (25.05.15 22:19:02)