Dünya tarihinde neden hep anadolu ve çevresi var?

sb

ortaokulda öğretiyorlar mezopotamyayı.

  • bigbadabum  (20.05.15 23:41:49)
diğer bölgeler yazıyı bulamadığı için tarih öncesinde kalmış :(

  • mistreated  (20.05.15 23:46:52)
ilk insan hz. adem'in mezopotamya denilen bölgeye indiği söylenir.

buradan çoğalarak diğer bölgelere göç etmişler, öyle işte :)
  • livaneli kadir  (20.05.15 23:50:52)
biraz daha açar mısın soruyu? okulda öğretilenler biraz da tabii ki bizim bulunduğumuz topraklar baz alınarak yazılan şeyler. ama diğer yandan anadolu, özellikle güneydoğu bölgesi işte mezopotamya'nın başlangıcı gerçekten de medeniyetin tohumlarının atıldığı yerlerden birisi. diğer taraftan antik yunan geliyor filan. önemli bi yer yani gerçekten.

  • tepedeki psychedelic adam  (20.05.15 23:53:54)
Hep değil sadece başlangıcında var(bkz: Bereketli Hilal). Bu da, Çin'de araştırma yapmanın zor olması ve Hindistan'daki İndus uygarlığından hiçbir şeyin kalmamış olmasından kaynaklanıyor.(Benzer biçimde Amerikan uygarlıklarından da pek bir şey kaldığı söylenemez)

Başlangıcı dışında da, sürekli anadolu çevresinde döndüğünü sanıyorsan eksik okuma yapmış olabilirsin.
  • protector  (20.05.15 23:54:10 ~ 23:55:04)
Toprakları verimli, iklimi güzel. Yaşamak için güzel bir yer. Sürekli göç almış bu şekilde medeniyetler kurulmuş gelişmiş tarih yazılmış. Tabii şimdi oralara bakıp "Burası mı güzel amk" dememek lazım. 4 bin 5 bin yıl öncesinden bahsediyoruz.

  • angelus  (20.05.15 23:55:37)
Cunku insanoglu kendini onemli hissetmeye yatkin bir zihniyette.

Ozetle bu sorunun, ABD'li birisinin "Dunyadaki medeniyet neden sadece ABD'den ibaret" sorusundan cok da farki yok.

alphadesigner.com
  • crown  (21.05.15 00:46:26)
çorum anadolu da olduğu icin

  • partizan  (21.05.15 01:01:54)
öyle bir olay yok biz bu coğrafyada yaşadığımız için bize öyle geliyor,

çin hindistan mısır aztek maya hepsi ayrı bir beşik,

ama biz hep dünya bizim etrafımızda dönüyor sanıyoruz
  • basond  (21.05.15 01:10:05)
bildiğim kadarıyla anadolu son buzul çağını yaşamamış bu yüzden çoğu tarih öncesi medeniyet anadoluda kurulmuş.

  • aksimetre  (21.05.15 01:13:49)