kulaklıklarım ne kadar verimli nasıl ölçebilirim?

selamlar,

orta kalite samsung marka telefon için kulak içi kulaklığım ve skypal marka, çok ucuza aldığım ancak ses kalitesine hayran kaldığım kulaküstü kulaklıklarım var.

kulakiçi olanın kaliteli olduğunu iddia etmiyorum, merakım kaç kbps'e kadar olan müzikleri uygun şekilde seslendirebiliyor? mesela 128 kbps ile 700 800 kbps olan flac arasında, düzgün bir ses sistemi ile dinlendiğinde fark anlaşılabiliyor, peki kulaklıkta dinlediğimde maksimum kaça kadar (yaklaşık olarak) ben farkı anlayabilirim. atıyorum 192 kbps ile flac arasında bir fark hissedebilecek miyim kulaklıkta?

aynı şekilde bahsettiğim diğer kulaküstü kulaklık için de bu geçerli. aslında kaç kbps olarak monitor ediyor cihazlarım? kulaklık özellikleri kısmında yazan bir sürü değerler, o değerler nasıl okunur?

kulakiçi olanın kablosu yıprandı, diğeri de bir kaç kez koptu ve hep onardım. onarımda ses kaybı yaşadım mı biraz da onu merak ediyorum. kulağıma taktığım zaman bir kayıp hissetmiyorum ancak bu gözleri bozuk olup da gözlük kullanmayan insanın gözlük taktığında dünyayı HD görmesi gibi bir şey olabilir.

kulaklik dedigin alet, analog elektrik sinyalini akustik ses dalgasina ceviren elektro-mekanik bir cihaz.

beyin kilobit por sekind'indan bahsediyorsun?

cok merakliysan, al bir olcum mikrofonu, kulakligi daya ona, kulakliga da white noise bas. mikrofonun okudugu sinyal asagi yukari senin kulakligin low mid uzeri performansini verir.

baslari olcmek o kadar kolay degil.
  • alperz  (19.05.15 10:46:52)
gerçek değerlerini merak ettiğimden değil sorum, yeni bir kulaklık alacağım ancak şuan sahip olduklarımdan ne kadar iyi olacak nasıl anlayabilirim niyetiyle sordum.

ayrıca dinlediğim müziklerin albüm hali ya da olabildiğince yüksek halini arıyorum, ortalama bir mp3ten ne kadar iyi olduğunu anlamak istiyorum.

sorumu şöyle güncelliyorum:
özellikleri böyle olan bir kulaklıkta flac ile 192 kbps arasındaki fark anlaşılır mı?
HEADPHONE SECTION:
Speaker Dimension: 40mm dia
Impedance: 32 Ohm
Sensitivity: 108dB S.P.L. at 1KHz
Frequency Response: 20Hz-20,000Hz
Rated Power: 15mW
Power Capability: 150mW
Cable Length: Approx. 2.5M +-0.3m
Plug Type: 3.5mm Stereo
  • dahinnotha  (19.05.15 11:06:11)
ya da kulaklarına zarar vererek şu yöntemi uygulayabilirsin;

sinüs osilatörü al, kulaklığa bağla, 15kHz'den başlayarak yukarıya doğru sweep yap yavaş yavaş. Duyumun kesildiği nokta ya senin kulağının duyma sınırı ya da kulaklığın sinyal üretme sınırıdır. En azından üst frekans cevabı hakkında bir fikrin olabilir. Ama kulakların sağırlaşmışsa o zaman bu yöntem de yaş.
  • alperz  (19.05.15 11:06:35)
32 ohm direncinin olması bunun yüksek ses vermesi amacıyla üretilmiş olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla zaten iyi bir kulaklık denemez. 109dBSPL@1kHz hassasiyet de bir kulaklık için düşük. Onun harifinde frekans cevabının 20kHz'e kadar çıktığını yazmışlar ama bir grafik falan yok. Muhtemelen hikaye olsun diye yazmışlar o satırı.

  • alperz  (19.05.15 11:08:36)