Bir yatırım yöntemi olarak hisse senedi almak mantıklı mı?

Azıcık bir birikim olduğunu varsayalım. 10.000 tl diyelim örneğin. Bu para ile yatırım yapacağım, sıradan orta gelirli bir bireyim. Bu para ile bilindik, güvenilir bir şirketten (atıyorum ülker) hisse alsam, bu hisseyi satmadığım sürece bana kazanç sağlar mı? Ömür boyu satmasam, ömür boyu kazanç sağlar mı? Şirket battı diyelim bir şekilde, ya da satışları düştü şirketin, bana zararı olur mu? Sahip olduğum küçük hisse bana sorumluluk, iş yükler mi?

Bir de başlıkla alakasız olacak ama, yabancı bir şirketten hisse senedi alabiliyor muyuz Türkiye üzerinden? Atıyorum bir Japon şirketi, gayer bilindik bir şirket ama. Alabilir miyim hisse hiç yurtdışına dahi çıkmadan?

satmadığın sürece şirket kar payı dağıtırsa öyle bir kazanç elde edebilirsin.(bkz: temettü) şirket kar etmezse veya satışları düşerse hissenin fiyatı ve büyük ihtimalle dağıtacağı kar payı düşer.

diğer iki sorunun cevabını bilmiyorum.
  • tosunpasa  (10.05.15 17:01:32)
Şirketler ne sıklıkla kar payı dağıtıyor? Hissedarlarına kar payı dağıtmayan şirketler de mi var? Satmayı düşünmediğim sürece hisse fiyatının düşmesi bana zararlı olmaz, değil mi, sadece kar payım azalır? Bütün bu düşüş ve çıkışları, kar payımın ne kadar olacağını falan hesaplayıp takip etmem gerekir mi böyle bir yatırım yaparsam?

  • stormborn  (10.05.15 17:04:02)
"Sahip olduğum küçük hisse bana sorumluluk, iş yükler mi?"
hayır

  • Frederick Co  (10.05.15 17:07:20)
hisseler genellikle senede bir defa dağıtırlar.satmadığın sürece zararın olmaz tabiki :) hissenin fiyatının düşmesi her zaman karının da azaldığı anlamına gelmez.borsa da genel bir düşüş vardır onunla alakalı olabilir.ben hisseyi alıp ömrümün sonuna kadar bekleyeceğim diyorsan düşüş ve çıkışları takip etmen gerekmez ama kendini şartlayıp sonuna kadar bir hissede durmak mantıklı olmayabilir.Ayrıca tek bir hisseye tüm paranı bağlamanda riski arttırır.kendine birkaç hisse seçip bunlara dağıtırsan riskini azaltmış olursun.

www.hisse.net

bu başlığın sahibi kendine her sene kar payı dağıtan 25 tane şirket seçmiş ve bunlardan portföy oluşturmuş.senin için yararlı olabilir.
  • tosunpasa  (10.05.15 17:10:54)
Asilov; her sene yapılmadığı kısmı biraz kafa karıştırıcı. Öncesinde belirli olmuyor mu bu şirketlerin temettü dağıtıp dağıtmayacağı, ne sıklıkla dağıtacağı? Çok ciddi gelirler olmadığını söylemişsiniz ancak benim zaten ciddi bir gelir beklentim yok, yatırım yapacağım, bu kadar küçük bir paraya ya ucuz bir yerden arsa falan alacağım ya da bir şirkete bağlayacağım, şirkete bağlamak daha mantıklı değil mi bu durumda? Bu kadarcık para ile yapılan yatırım sonucu kar payı ne kadar eder tahminen, bir rakam verebilir misiniz?

  • stormborn  (10.05.15 17:57:01 ~ 17:57:24)