Mason olmak dinsiz olmak demek değildir

Zeki Alasya'nın mason olması sebebiyle bazı kudurmuş tipler adamı dinsiz ilan ettiler. İlber Ortaylı her gün bunları pis cahiller diye aşağılasa yetmez. Bu vesileyle bir yanlışı düzelteyim: Mason yemini sırasında üç kitaptan birine yemin etmek ve Tanrı'ya inanıyor olmak gerekir. İstisnai olarak bu kuralı aramayan loca da var ama genel kural Tanrı'ya inanıyor olmaktır, inanmayan mason olamaz. Ama bizim memlekette birtakım insanlara mason, yahudi, hıristiyan, ateist, evanjelist, satanist, siyonist, nihilist, İsrailli, Ermeni, Rum, Süryani, katolik, protestan, ortodoks vb. farklarını anlatamazsın. Siyonistler incil dağıtıyor diyen adamların olduğu ya da sokak röportajında ateist kedi yiyendir, kiliseye gidendir diyenlerin olduğu bir memleketten söz ediyorum!

Diyecek bir şeyi olan vardır diye soru olarak açıyorum duyuruyu.

masonizm, bizdeki esnaf ve zanaatkar odası'nın birazcık gelişmiş hali. eski taş ustaları ve mimarlardan oluştuğu için de bir çok yapıya imza atmışlardır (bizim meclis dahil; tbmm girişi mason amblemi diye google görsellerde aratırsanız görebilirsiniz)

bu arkadaşlar biraz kendi içlerinde gizliliğe önem verdiği için (çünkü zamanında aydınların avrupa'da çektiği zulümler yüzünden açıkça toplanamazlardı) ve bu bir gelenek haline geldiği için, halk bunlardan birazcık tırsar.

bazı kafası güzel olan yurdum insanı da duvarlarda üçgen arayadursun, kendi içlerindeki nefreti ve kötülüğü göremiyorlar.
  • yollarbenibekler  (08.05.15 19:50:57)
Zeki Alasya'nın mason olması, dinsiz olması veya satanist olması arasında fark yok benim için; bana ne inancından. Kemal Sunal ne kadar ikinci babamsa, beni onlar büyüttüyse; Zeki Alasya da özellikle Devekuşu Kabare döneminde yaptığı topulmcu mizahla halka, hayatıma çok şey kattı. Halkın sesi oldular. Babam hep "İnsanların birleşip de sesini duyuramadıklarını, bunlar bir oyunda söyleyiveriyor ve herkes duyuyor" derdi. Ayşen Gruda "Bugün herkesin evinden bir cenaze çıkacak" demiş, benim için öyle oldu. Adam neye inanmışsa, bundan bana ne, beni ne ilgilendirir; inansa ne, inanmasa ne. Rahmetliyi ilgilendirir.

Genel olarak masonlar hakkında da @yollarbenibekler'den farklı düşünmüyorum. İşaretler aramak mantıklı gelmiyor bana.
  • aychovsky  (08.05.15 20:09:36 ~ 20:10:16)
@emiter

masonluğu ne olarak görüyorsun, ne kadar bilgin var bilmiyorum ama "masonum" demek "esnafım" demek kadar anti-müslüman bir durumdur. müslümanlıkla çakışan bir noktası yok. bir dernek üyesi oluyorsun, o kadar.

müslümanlar o halde polis de olamaz? ya da doktor? şoför?

şoföre "şoför müsün?" diye sorduklarında, "hayır müslümanım" mı demesi gerekiyor?
  • yollarbenibekler  (08.05.15 20:18:02)
Peki bu algı nasıl oluşmuş. Müslümanlığa karşı işlere mi giriş iş bu adamlar?

  • intihar etsem de kendime gelsem  (08.05.15 22:54:55)
Kendinden olmayanı normal bulmayıp korkmak.

  • phoenixboy  (08.05.15 23:57:33)
@intihar etsem de kendime gelsem

phonixboy +1. bir de bunlar kapalı bir topluluk oldukları için katmerleniyor. ayrıca insanların farklı olana düşmanlık beslemeleri için bir neden olmasına gerek yok. zenofobi, islamofobi, antisemitizm vb. kavramlar bunu ifade ediyor zaten.
  • microfiction  (09.05.15 00:14:42)