excelde sayıları listeye aktarmak

excelde sınıf listesi var numaralara göre, numara ve öğrenci adları var. bir de notların olduğu bir liste var onda da sadece isim var. notları listeye nasıl aktarabilirim?

Liste 1
No Ad Soyad
123 ali aslan [not buraya gelecek]
125 veli aslan [not buraya gelecek]
127 berk aslan [not buraya gelecek]

Liste 2
AdSoyad Not
ali aslan 100
veli aslan 65
berk aslan 80

bunun gibi.

isimler benzerlik gösteriyor mu hiç ? ona göre bir koşul cümlesi ile yapabilirsin.

  • MiraTaurus  (05.05.15 16:02:29)
alfabetik sırala, yanyana aç pencereleri ufaltıp, kopyala yapıştır misal?

* excel terk.
  • aithra  (05.05.15 16:06:11)
hocam düşey ara komutu ile güzel bir şekilde yapabilirsin
şöyle ki ;

no ad soyad
123 ali aslan notun geleceği kutucuğa şunu yaz =düşeyara( aranan değer kısmına ali aslanı seç ; tablo dizisi kısmında liste 2 yi sec komple ; burdaki değere 2 yaz yani ikinci olan değeri alacak ; bu noktalı virgül sonrasına da yanlış yazacaksın ki tam eşleşme olsun. senin listeyi yaptım aynen oldu bi dene olmazsa yine bi yaz buraya

tam olmadı gibi sanki bi daha baktım ama düşeyara ile yapacaksın hocam :D

edit 2 : sen tabloyu dolar işaretiyle bi sabitle oluyor . en yapamadın at bana ben bi bakıyım :D
  • sutu seven kamyoncu  (05.05.15 16:06:28 ~ 16:10:52)
Bir ustteki arkadasin belirttigi gibi duseyara (vlookup) istedigin isi yapiyor. Sadece her satiri tanimlayabilecek spesifik bir deger olmasi gerekiyor iki tabloda da. Ikinci tablonda da numaralari varsa sutu seven kamyoncunun verdigi formulde ad soyad yerine no yu kullanabilirsin. Ad soyad farkli satirlarsa once birlestirmen veya bu satirlara sabit iki dusey ara formulu olusturarak bu formulleri eger/ve formulleri ile birlwstirmen lazim.

Anlatmasi karisik ancak cidden yapilisi cok basittir.
  • joy luck club  (05.05.15 17:38:28)