Akım korumalı prizin batarya süresine etkisi olabilir mi?

''Ben sürekli akım korumalı prizle veya ups ile şarj ettiğim için telefonumun pili daha geç bitiyor'' diyen biri var. Akım koruması adı üstünde koruma. Batarya performansına etkisi olabilir mi?

Hayır.

  • enerji muhendisi  (04.05.15 00:21:04)
ben mataramı arıtmadan dolduruyorum su daha geç bitiyor demek gibi bir şey.

  • o kadar da degil aga  (04.05.15 00:31:21)
Aslında sabit akım altında bataryaların ömürlerinin daha uzun süre kullanabilir olmasi gibi bir şey var. Akımda dalgalanma hücreleri yipratiyor mantığı ile.

Ama bunun pratikte hisswdilecegini düşünmüyorum. Arkadaşınız da büyük ihtimal bu bilgi doğrultusunda öyle konuşuyordur.
  • nucleon  (04.05.15 01:02:41)
alakası yok. enerji daha düzenli geliyorsa bile ancak bataryanın ömrüne incir çekirdeğini doldurmıycak kadar etkisi olabilir. o kadar.

  • peace.on  (04.05.15 01:04:30)
@nucleon akımda dalgalanma varsa bile 220 V ACde oluyordur, 5 volt DC ye çeviriliyor şarj için, bu durumda dalgalanma devam eder mi hala? (bana etmez gibi geliyor)

  • spankenstein  (04.05.15 07:25:53)
kısa surede degıl ama 6ay-1yıl gıbı bı zaman sonra farkedılır bu olay.

5v dc ye cevırırken de 2 kadar dusurup artırdıgından giris akımı degerlerı ne kadar oynarsa cıkıs da o oranda oynar. ve evet, stabil elektrik her turlu elektrikli alet ıcın ıyıdır.
  • bryan fury  (04.05.15 14:04:40)