Hizli konusma hastaligi diye bir sey var mi?

Konusurken cok hizli konusurum. Aklimdaki seyleri bir an once karsi tarafa aktarmak isterim. Bu nedenle cumle kurarken kelime dizilimlerinde sik sik karisikliklar, kopukluklar yasiyorum. Bazen kelimeler birbirinin icine giriyor bazen anlamsiz seyler cikiyor. Dolayisiyla karsimdaki soylediklerimi tekrarlamami istiyor.

Bu problemden kurtulabilmem icin ne yapmam gerekiyor? Bu bir hastalik midir? Tedavisi var midir? Sanirim diksiyon kurslariyla duzelebilecek bir sey degil cunku onlar normal konusmayi daha akici ve duzgun bir bicime sokmaya yariyor.

Tesekkurler.

hızlı konuşmanın bir sebebi de özgüvensizlikten kaynaklanabilir, karşımdakinin beni dinleyeceği kadar değerli değilim ya da söylediklerim dinlenilecek kadar değerli diye düşünmekten

  • freebird5406_2  (17.04.15 23:05:40 ~ 23:20:00)
Eğer dikkat ettiysen kekeleyen insanlar ya çok hızlı konuşurlar, ya da bir kelimeyi iki üç kez tekrar ederek konuşurlar. Bence sende kekemelik var. Beyin kekemeliği kamufle etmek için böyle oyunlara başvuruyor. :)

Kekemeliğin olmasa bile mevcut durum bana göre bir konuşma bozukluğu. Kekemeliği kimler iyileştiriyor bilmiyorum ama onları bir araştırmanı öneriyorum.
  • yirmisantim  (17.04.15 23:12:24)
Diksiyon kursuna git. Orada cesitli pratiklerle cozersin.

  • halitkin  (17.04.15 23:53:27)
pratikle. aynı sorundan muzdariptim kendi kendime geçirdim. sürekli zorla kendini yavaş yavaş ve tane tane konuşmak için evde kendi kendine konuşma pratikleri yap vs.

  • soul sacrifice  (18.04.15 00:00:04)
bunun psikolojide bir adı vardı da aklıma gelmedi şimdi, mesela depresyonda çağrışım eksikliğine bağlı olarak aklına doğru kelimenin gelmemesi gibi bu da bir duygudurum bozukluğuna bağlı olabilir

  • feykalade  (18.04.15 00:06:38 ~ 00:06:47)
Bipolar manik atakta hızlı ve vurgulu konuşma, düşünce uçuşması olabilir.

  • tekdir ile uslanmayan kiz  (18.04.15 00:11:42)