Cam Önüne Yuva Yapan Kuş

Herkese merhaba,

1 haftadır evde yoktum ve bugün döndüğümde fark ettim ki bir kuş yatak odamın camının dibine yuva yapıp minicik bir yumurta bırakmış. Daha önce bu şekilde yuva yapan bir kuşa bakmıştım çünkü balkondaydı ama bu sefer camın tam dibinde ve orada kalırsa camı açmam mümkün olmayacak. Dokunmaya da kıyamıyorum. Başka bir yere taşısam ne olur sizce?

Ya da ne yapabileceğim konusunda başka bir fikri olan var mı? :(

Teşekkürler.

açmayın camı yani nedir. bizde de böyle bir durum oldu idare ettik 2 ay falan. konfor yaşamdan değerli değil bence.

arada sırada gittiği zaman açarsınız. bir yerden sonra alışıyorlar zaten.
  • arphenion  (16.04.15 01:09:12 ~ 01:09:42)
Zarar vermeden başka yere tasirsan sorun olmaz,hadi yine iyisin yavrucak yolda :)

  • diss0640  (16.04.15 01:09:50)
@arphenion, camı açamamam benim açımdan sorun çünkü 2 odalı evdeki tek açılabilen cam bu. Takdir edersiniz ki evdeki tek camı hiç açmamam bir seçenek değil. Kerata da gidip tam buraya kurmuş yuvayı, diğer köşeye kursa hiç böyle bir sorun olmayacaktı bile. Ayrıca, zaten yaşamına değer vermiyor olsaydım şu anda bu duruma bu kadar kafa yormazdım.

@diss0640, zarar vermeden yuvayı diğer köşeye taşısam acaba yuvasının yeri bozuldu diye yumurtayı terk eder mi diye korkuyorum. Sizce böyle bir ihtimal var mı?
  • a day at the races  (16.04.15 01:15:14)
@diss0640 o ihtimal yok degil..

  • diss0640  (16.04.15 01:18:22)
dokunmanız hoş olmaz evet.

camı açarken korkar gider, sonra hareket yoksa geri gelir. kapatırken de korkup kaçabilir ama gene geri gelir yani.

evi havalandırmaya engel olmuyor genelde. biz pencereyi üstten açıyorduk. yandan değil de üstten açılan var ya.

ama işte 1-2 korkar bişi olmaz.

başlarda çok duruyor da sonrasında çok durmuyorlar zaten.
  • arphenion  (16.04.15 01:28:09)
@arphenion, benim asırlık pimapen üstten de açılmıyor, oradan da kurtaramıyorum :(

Peki bunun annesi nerde şimdi? Neden kuluçkaya yatmamış sizce? AYrıca yavrunun yumurtadan çıkması ne kadar sürer?
  • a day at the races  (16.04.15 01:31:40)
sürekli durmuyor. baba anne dönüyorlar sırayı. bazen de bırakıyorlar.

internette yazıyor bu tarz bilgiler de 0'dan yuvadan uçana kadar 2 ay falan geçti sanırım.
güvercindi gerçi.
  • arphenion  (16.04.15 02:25:53)
o kus yuvadan cikinca, bir ihtimal dusebilir. bence guvenli bir sey yapin bir an once, kartonla kapatin demirle arasini mesela. yumurtayi biraktiktan uc bes gun icinde yuvada yatmayabiliyorlar, soguk etkilenmiyor bir sekilde ama ondan sonra hep yatacaktir. iki yumurta birakirlar genelde aslinda. ben iki sene balkonumu kullanmadim, kac nesil kullandi balkonumu. ama onlari izlemek cok zevkliydi benim icin, kamera da takmistim tepeye, internetten izliyordum.

  • bir varmis bir yokmus  (17.04.15 12:27:42)