yurtdışında yaşayanlar, harbiden su çok güzel mi? :)

su çok güzel gelsene mi dersiniz yoksa hacı tünelin ucu bombok bir yere çıktı mı dersiniz?

soruyu detaylandırırsam. yurtdışında uzun yıllar yaşamakta (+5 yıl) olanlar hallerinden memnun mu? bizler ancak tatile falan gittiğimizde görüyoruz ancak gördüğümüz şeyler hep turistik olduğundan dolayı her şey sanki bize pespembe geliyor. gerçekten öyle mi? yani bulunduğunuz ülkede haberleri izlediğinizde neler görüyorsunuz? güvenlik, yaşam standardı, temizlik, düzen, iş hayatı nasıl?

kısaca (veya isteyene uzunca) tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. cevaplar itinayla tiklenir ve duyuru silinmez :)

teşekkürler.

3+ sene oldu ama cevap vereyim. Her acidan Turkiye'den daha iyi. Insanlarin guncel derdi hukumetin suyu parali yapmak istemesi mesela, normalde su bedava cunku.

Gunun manset haberi karsidan karsiya gecen bir kadina araba carpmis. Turkiye'de belki anca 3. sayfa haberi olurdu.

Turkiye'ye dair ozlenebilecek tek sey yemekleri malesef.
  • crown  (01.04.15 23:02:22)
Öyle göreceli bir soru ki bu. Ben 13 yıl Hollanda'da yaşadım ve yetti artık deyip döndüm. İnanılmaz bir bürokrasi vardır, 2 yılda bıktırır, kurallar bir yerden sonra çaresiz hissettirmeye başlar. Ama yok ben kural severim diyorsanız yaşamak için en ideal ülke de olabilir.

  • eleganteda  (01.04.15 23:03:14)
su çok güzel de yüzecek birileri de olsaydı keşke.

  • ben de  (01.04.15 23:10:00)
ben çok memnunum. eğitim sistemi, çalışma şartları çok daha iyi.

havası kötü ama ona da alışıyor insan, güneşin kıymetini daha iyi anlıyorsun :)

televizyon programlarının ne kadar seviyeli olduğuna şaşırmıştım ilk geldiğimde. buradakilerin seviyesiz buldukları ünlüler bizim m.a. erbil, hülya avşar gibi tiplerle karşılaştırılmaz bile.

trafik rahat, bisiklet kullanmak rahat, toplu taşıma temiz ve dakik. insanlar tanımadıklarına gülümsemekten, iyi günler dilemekten, rastgele muhabbet etmekten çekinmiyorlar.
  • lily briscoe  (01.04.15 23:35:53)
güzel ama kolay değil. herkes yapamaz. +5 yıl olmadı henüz ama her şeyin tozpembe olmadığını tabi ki söyleyebilirim. yaşam standartları türkiye'den çok daha iyi tabi ki ama yalnızlık çekiyorsun.

ülkedeki haberler falan genelde sıkıcı oluyor :D o açıdan türkiye gündemi daha eğlenceli. üzülüyorum ülkeme. dönmeyi aslında çok istememe rağmen olanları gördükçe de buradan vatandaşlık alasım geliyor.
  • fayfim  (01.04.15 23:47:40)