vejeteryan biri nasil protein agirlikli beslenebilir?

Tek yol bakliyat, sut urunleri ve mantardan mi gecer? Sebze yemeklerine bayılıyorum ama sanirim o kadar protein kaynagi degil kendileri.

Teşekkür ederim simdiden herkese.

Yalniz ben vegan degilim, vejeteryanim. Ikisi farklı seyler.

  • fraise  (29.03.15 21:01:21)
tek çaren protein tozu maalesef.
Süt ürünleri, bakliyat ve mantardan filan yeterli protein alman için ciddi anlamda çok tüketmen lazım.

  • neferkitty  (29.03.15 21:01:58 ~ 21:02:58)
  • blackmamba  (29.03.15 21:03:58)
vejetaryensin, vejeteryan değil. :)

bol bol haşlanmış yumurta yiyebilirsin. protein tozuna gerek yok, kaslanmak üzere spor yapmıyorsan.
  • whimsical  (29.03.15 21:08:08)
100 gr tofuda mesela 8 gr anca protein var,
1 yumurta beyazında 3,5 gram civarı
sen 48 kiloyum demiştin sanırım senin günde 45-50 gram protein alman lazım , kaslanma içinse bundan daha fazla, normal sağlıklı beslenmede alınması gereken protein miktarı kilo başına bellidir,oradan hesapla işte..

hesaplabakalim.com
  • neferkitty  (29.03.15 21:09:03 ~ 21:11:37)
Whimsical o konuda erkek arkadasimla iddialastik, sonunda onun dediğini yazdim ben de :)

Neferkitty, e ben napayim simdi? Bazen zorlayinca balik yiyorum ama son zamanlarda onu da biraktim. Baliga mi donsem? Protein tozu da cok saglikli değilmiş gibi geliyor.
  • fraise  (29.03.15 21:12:40)
Bence balığa dön.

  • neferkitty  (29.03.15 21:13:28)
mesela 1 porsiyon ton balığında 23 gr protein var.
sabah yumurta gün içinde fındık ceviz derken yeterli proteini alırsın böylece.
Her gün balık yemek yerine arada mercimek yersin, onda da iyi protein var.(18 gram civarı)
ama sadece yumurta ile olacak iş değil.Bitkisel kaynaklardan çok tüketmen lazım ki bu değeri yakalayabilesin.
  • neferkitty  (29.03.15 21:16:28 ~ 21:23:06)
www.nomeatathlete.com

buyrun efendim, asagida listesi vardir. hayvan yemenize gerek yok tabi ki.

vegan beslenme tablosunda da bitkisel kaynaklari bulabilirsiniz:

veganturkiye.blogspot.com.tr
  • elxa  (29.03.15 21:18:15)
Protein tozu sağlıksız değil, ama sporcular kullanır genelde (besinden alınan proteine göre kana daha çabuk karıştığı için) ve onların ne kadar ihtiyacı olduğu da yaptıkları spora göre değişir.

Vejetaryenler için şahane bir tablo vardı, onu paylaşayım:
www.bianet.org
www.dropbox.com

Ben vejetaryen ya da pesketaryen değilim ama kırmızı et ve kümes hayvanı eti yerine deniz mahsülü ağırlıklı besleniyorum ben de. Sağlık bakımından pesketaryenlik vejetaryenlikten daha iyiymiş ama etik olarak tartışılır tabi ki.

Edit: Pardon, @elxa'nın dediği gibi, tablo veganlar içindi.
  • whimsical  (29.03.15 21:19:32 ~ 21:27:51)
Ayrıca amino asit ''çeşitlilik''leri de farklıdır en basidinden şuradaki tablodaki amino asit skorlarını karşılaştırabilirsin:

nutritiondata.self.com

dolasıyla kendin araştırıp kendin karar versen daha iyi olur. esansiyel amino asitleri ve bunları içerip içermediğini araştır.

en.wikipedia.org

chemistry.about.com

Although proteins from plant sources tend to have a relatively low biological value, in comparison to protein from eggs or milk[citation needed], they are nevertheless "complete" in that they contain at least trace amounts of all of the amino acids that are essential in human nutrition.[8] Eating various plant foods in combination can provide a protein of higher biological value.[9] Certain native combinations of foods, such as corn and beans, soybeans and rice, or red beans and rice, contain the essential amino acids necessary for humans in adequate amounts.[10] Additionally, certain types of algae and marine phytoplankton predate the division between animal and plant life on the planet; they have both chlorophyll as do plants, and also all the essential amino acids, as do animal proteins.

bitkisel kaynaklı alacaksan hepsini almaya gayret etmen ve iyi ayarlaman lazım yani.
  • neferkitty  (29.03.15 21:28:50 ~ 21:33:53)
Baklagillerde etten fazla protein var. 25 grama yakın.

SPor yapan biri olark baklagiller, sarı leblebi, kenevir tohumu tüketiyorum.

Baklagiller ve soyada bayağı protein var.

bir sürü de vegan spprcu var. Dünyanın en güçlü adamlarından biri de rekor kırmıştı, o da vegandı.

Sarı leblebide de 20 civarı protein vardı 100 üzerinden.

Yani vegan biri bile tüm besin dğerlerini alabiliyor sebzelerden bitkilerden. Spor yapıyor olsa da. Canlı örneklerini de görüyorum.

Ve tabi ki yulaf, yulaf ezmesi, ruşeym gib işeyler. Hem yağ vs az var, hem de ne kadar yersen ye, bir zararı yok. Lifli gıda hem de.
  • Cursed Chico  (29.03.15 22:00:57)
Lor peyniri. %15-20 oranında protein ihtiva eder.

  • yirmisantim  (29.03.15 22:09:07)
Kuruyemiş, lor, yumurta.

  • arnold schwarzeneger  (30.03.15 08:56:13)
Soya yüksek miktarda protein içerir fakat yoğun şekilde de östrojen içerir. Günlük 15 gram ve üstü tüketimlerde vücuttaki östrojen miktarını yükseltir. Östrojenin yükselmesi demek testosteronun düşmesi demek oluyor haliyle. Erkekler için bu açıdan zararlı. Kadınlar içinse doğal östrojen üretimini bloke ettikleri için zararlı. Soya her şekilde zararlı bir ürün yani. Herkes ne kullanabileceğinizi söylemişken ben ne kullanmamanız gerektiğini söylemek istedim.

  • angelus  (30.03.15 09:06:01)