mantıksal elektronik devrelerden anlayan var mı?

bölümümüzle alakası olmayan bi ders eklemişler bize, işlemci mimarisi, işletim sistemi ve işlemci bilmemnesi diye

hoca vizede size 8 bit full adder ve 8 bit half adder devresi çizdiricem dedi ne oldukları hakkında en ufak fikrim yok. var mı bilen?

google'a 8 bit full adder ya da 8 bit half adder yazdığınız zaman devre şemalarını bulabilirsiniz. Standarttır, direk çizebilirsiniz.

Half adderda 2 veri girişi ve 2 veri çıkışı mevcut. toplamak istediğiniz bitleri girişe bağlıyorsunuz. sonucun ilk biti (S-summary) ilk veri çıkışından gösteriliyor. ikinci biti ise elde bitinden (C-carry) gösteriliyor.

Full adder ise, 3 veri girişinden oluşuyor. Bunlar toplanmak istenen iki sayı, ve önceki devreden gelen elde sonucu. (C-in) yine iki çıkışı var. İlki yeni sonucun ilk biti. ikincisi yeni sonucun elde biti (C-out)

Bu adderları tren gibi birbirlerine bağlayarak istediğiniz kadar biti hesaplayabilirsiniz.

edit:Half adder ve full adderın and ve exor kapılarıyla çizimleri de mevcut. ancak 8 bit istenmiş ise muhtemelen adderları tek tek giriş ve çıkışları olan kapalı bir kutu şeklinde ifade etmeniz yeterli olur.
  • diyanet takvimi  (28.03.15 00:15:21 ~ 00:21:14)
Logic sayıları toplamak için kullanılıyor bunlar.

Half adder'ın iki giriş biti, iki çıkış biti olur. Çıkışlardan biri toplamı, diğeri ise flow'u (yani taşan biti) verir.

Full adder'ın ise farklı olarak bir girişi daha olur, o da önceki basamaktan gelen sayıyı da toplama işlemine katmak için kullanılır.

Kaç bitlik toplama yapacaksanız bu devrelerden o kadar yanyana koyar flow bitlerini bir sonraki basamağın devresine input ederseniz.

Böyle söyleyince biraz karışık oldu ama siz internetten bakın, direkt şemalarını ezberleyin. Pek bir zorluğu yok.
  • johan sebastian  (28.03.15 00:19:46)
konudan anladığım kadarıyla şu devreyi çizdim, 8 bit full adder olarak, sizce doğru mu yapmışım?

i.imgur.com
  • masa penisi  (28.03.15 00:27:59)
en alttaki Cout'u toplamın 9. biti olarak gösterseniz daha uygun olur.

  • diyanet takvimi  (28.03.15 00:33:07)
nasi olcak yanyana mi koyayım, genel olarak doğru mu cizmisim

  • masa penisi  (28.03.15 00:35:36)
Doğru çizmişsiniz. Ama isimlendirme yapsanız daha iyi olur, hem giriş ve çıkışları hem de toplayıcıları.
Bir de ilk Cin girişini toprağa çekseniz yahu başına 0 yazsanız daha doğru bir gösterim olur.

  • johan sebastian  (28.03.15 01:07:32)
adam olmadı dedi ya, or ve xor kapılarını kullanmalısınız diye mail attı

  • masa penisi  (28.03.15 09:08:56)
Hacı lojik kapılar nerde ?? Olmaz der tabii. Lojik kapılar şunlar

upload.wikimedia.org

8 bit Full adder kapalı şeması şu :

www.ece.unm.edu

Bu şemada full adder bloklarını şu şekilde değiştir :

2.bp.blogspot.com
  • kimlanbu  (28.03.15 09:46:35 ~ 10:00:33)
abi nası birleştiriceğimi bi türlü anlamadım, o grafikleri inceledim hep. konuyla alakamız olmadığı için anlamakta güçlük çekiyorum niye böyle bi dersi bize kitlediler onu da anlamış değilim. bi tane birleştirilmiş örnek görsem hepsini yaparım. kafamda idrak edemediğim bazı noktalar var. sonuç hep 1 çıkış mı olcak yoksa ben bunları alıp direk birleştirim kaç tane cin kaçtane cout olduğunun bi önemi var mı?

  • masa penisi  (28.03.15 10:32:39)
Kapalı şemada FA yazan bloklar yerine full adder'ın açık şemasını yazacaksın.7

İlk bitlerle birlikte Cin girecek. İlk bloğun Cout'u ikinci bloğun Cin'ine girecek. yani açıkta bir Cin, bir Cout olacak.
  • kimlanbu  (28.03.15 10:35:24)
2.bp.blogspot.com

burda resmin cinden sonrası(alta doğru) bi tane üsttekilerden 8 tane mi yapacağım yani?
  • masa penisi  (28.03.15 10:36:33 ~ 10:36:45)
i.imgur.com
bu doğru oldu mu peki?

  • masa penisi  (28.03.15 10:54:50)