internete saat sinirlamasi koyulabilir mi?

kardeşim internet oyunlarina bagimli. liseye gidiyo ama hepimizi canindan bezdiriyo. zeki bi çocuk aslinda bu haliyle bile ortalamalara giriyo.
diş geciremiyoruz da tam ergenlim caginda isyankar.

biz sabah ise gittiğimiz için erken yatiyoruz o öğlenci okul 1de. sabah 6da bi kalkıyoruz hala yatmamis. ya da bizden 1 saat once yatmış onda da telefondan giriyo. interneti de kesemiyorum komple komşu da bağlanıyo ortak.

ya da sabah 8de dershanesi olduğu zamanlar da hep bi bahaneyle gitmiyo aslında kalkamiyo.

komple internetine bilgisayarına el koymak istemiyorum cunku hem ters teper. hem de okuldu, dershaneydi yoruluyo arkadaşlariyla girsin stres atsin istiyorum.

bunun bilgisayarina ozel bir saat sinirlamasi nasil koyariz? olur mu oyle bisey ya da bi çözüm onerisi fikri olan?

bilgisayarina program yuklesem onu halleder çok iyi anliyo kendi bilgisayarimdan koyabilir miyim?

son senesi lisede bu gidişle üniversiteye giremeyecek

17-18 yaşına gelmiş adama yapılır mı bu ya. bırakın naparsa yapsın. gelecek onun geleceği.
bu işler interneti kesmekle, saat sınırlaması koymakla olmaz.

ne zannediyorsunuz? internet saati bitince "hadi ders çalışayım bari :)" falan mı? işler daha da karışacak. bırakın ergenliğini yaşasın.
  • tek terk  (24.03.15 02:48:48)
aynı sorun kardeşimde de vardı. okula gitmiyordu, sınıfta kalmaktan kıl payı kurtuldu.
evet, bilgisayarı kaldırmak olmaz. kendisinin sıkılıp bırakması lazım.
biz kardeşime bisiklet aldık, sosyalleşmeye başladı ve bilgisayarı kaldırdı. 2 senedir evde bilgisayar yok.

böyle, sosyalleşmeye yönelik bir şeyler düşünebilirsiniz.
  • chase  (24.03.15 02:53:58)
yaygın kanaat sorunun çözümünün diğer bagimliliklarda olduğu gibi azaltarak ve sonra kesilerek olduğu söyler ancak şahsi fikrim profesyonel yardım alınması yönünde.
"kendisinin sıkılıp bırakması" da bi bagimlilik icin kisa vadede ulasilabilecek bi cozum olmaz. "gelecek onun geleceği" yaklasimi da cok yanlis olur

  • sylow  (24.03.15 03:05:47)
benzer bir durumu yaşamış biri olarak tamamen kardeşinizin düşüncelerine bağlı.

ben de aynı durumdaydım. abim yapmaya çalışırdı sizin yaptığınız şeyleri. bazen gönül mevzusu da girince işin içine ben abartıyordum olayı. gezmeyi, internete girmeyi falan işte. ama genelde ayarındaydım yine de özellikle geç kalkma, sabahlama olaylarımız çok benzer sizinki ile.

abim karşısına alıp konuşmuştu. allah pek fazla tesiri olmadı ama benim düşünce stilimde ''bir şeyler başarmalıyım vardı, bu emekler boşa gitmemeli. şükür öyle de oldu. haa onları dinlese idim bahsettiğiniz şu derece olayı ki iğrenç bir baskıdır o. çok yapıldı bana da. oralara girebilirdim ama hiç hedefim olmadı. baskılarda hedefimi değiştirmedi.

yaşamış biri olarak tamamen kardeşinizin sizin hakkınızdaki düşüncelere bağlı bence. haa herkes annesini babasını sever. buna şüphe yok ama çok da sıkıntı değilse maddi durum bazen düşünce yapısı değişebiliyor. motivasyon kaynağı ne olacağı belli olmuyo.

yanlış bir şey yazdı isem de özürdilerim.
  • abyuksuet  (24.03.15 03:25:52)
oynadığı oyun ne acaba merak ettim. ben de 2 sene önce knight online denen bi oyuna bulaşmıştım. 6 ay oynadım ve hesabımı 500 tl ye bi öğretmene satarak oyunu bıraktım ama insan yoksunluk hissediyo bi süre. yapacak bişey bulamıyo. eğer maddi durumunuz iyiyse dışarda gezip tozması için para verebilirsiniz bence. parasızlıktan da olabilir bu durum.

  • nickimi yermisin  (24.03.15 03:33:44)
abi ne demek 17 18 yaşındaki çocuğun geleceği ya? dalga mı geçiyorsunuz siz? bi dönün bakın allah aşkına 17 18 yaşındaki halinize? hani gören bilen de aileler inanılmaz iyi yetiştiriyorlar çocukları, 17 18 yaşında herkes muhteşem mantıklı davranıyor zannedecek. yok öyle yağma.

alıp konuşacaksınız karşınıza, gerekirse her gün. profesyonel destek almanızı tavsiye ederim, öncelikle lisedeki rehberlik hocasından. gerçi onlar çok fazla umursamazlar ama, iyi biriyse yardımcı olmaya çalışır muhakkak. son çare ise bilgisayarı kaldırmak ancak iş bu aşamaya gelmeden önce profesyonel destek. siz şu sözlükteki duyurudaki kontlara konteslere bakmayın. havaya sıkmak en kolay şey.
  • klassno  (24.03.15 04:29:38)
ister 17-18 olsun ister daha 15lerinde olsun, o şu an geleceğini kendi başına çizecek olgunlukta değil. o yüzden sınırlama da koyacaksınız, gerekirse bilgisayarı da kaldıracaksınız. o yaşta çocuğun hayatı sadece ev+okuldan ibaret olduğu için bu kısıtlamalar illaki ders çalışmasına pozitif etki eder.

ebeyevn konuşmasını olayına katılıyorum. ders çalışması mesajını verin. sert konuşmaktan korkmayın. şunu yap, bunu yap demek yerine kendinizden örnek verirseniz daha etkili olur. böylece tepki vermesinin önüne geçersiniz. bu konu üzerinde düşünmeye sevk etmeyi başarırsanız o da daha sıkı tutunur. bana kalırsa sabahlaması çok yanlış. onu bir şekilde engellemeniz lazım. geç yatmak/sabahlamak verimli çalışmayı direkt bitirir. uzun vaadeli çözümlerin daha etkili olacağını biliyorum ama sizin böyle bir lüksünüz yok. ben olsam bilgisayarı şu an direkt kaldırırım. stres atmak istediği zaman size gelsin söylesin, o zaman o güne özel açılır. hatta sabah dersaneye gitmediği günler asla oynamamalı. bu arada artık telefonların bilgisayardan farklı bir yanı kalmadı. gerekirse onu da kısıtlayın. son sınıf diyorsunuz, şurada 3 ay kaldı. 3 ay dişini sıksın. bilgisayarı kaldırma konusunda ben eski yöntemden yanayım. olmazsa olmaz 1-2 kabloyu alın saklayın.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (24.03.15 04:51:50 ~ 04:55:47)
17-18 yaşında, kendi bileceği iş ne demek ya?

kendi parasını kazanır, ayakları üzerinde bir başına durabilir o zaman kendi geleceği olur.

ben 33 yaşında tez yazıyorum. bu yaşımda bile konsantre olamıyorum, lise öğrencisi hiç olamaz. tatlı sert konuşun bence.
  • marido  (24.03.15 08:16:10)
bilgisayarla ilgilenmediği vakitlerde ders çalışıyorsa tamam ama her şekilde takılıyor sallıyorsa bilgisayarı engellemek çok iyi bir seçenek değil gibi. hatırlıyorum bilgisayarsız odaya kitaplarla gönderdikerinde beni, duvara bakardım. bir soru çözer yarım saat duvara bakardım 14-15 yaşındayken. bence yapılabilecek en iyi şey, evde istediğini yapmasına izin verip dersaneye gitmeye zorlamak. 0 uykuyla da olsun gitsin. orda dikkatinin dağılma şansı yok, hem diğer öğrencilerin ne yaptığını görüp bir ihtimal gaza gelebilir.

hatta sakince şu pazarlığı yapabilirsiniz, ya bilgisayarı kaldırıyoruz ve sen bunu hiç kullanamıyorsun + dersaneye gidiyorsun. ya da bilgisayarı bırakıyoruz ancak dersaneye bir gün bile devamsızlık yapmayacaksın.
  • freya  (24.03.15 08:18:05 ~ 08:19:06)
İşin teknik tarafı için yorum yapmam gerekirse, Windows içinde "Aile Koruması" ile çözüm üretebilirsiniz. Yapmanız gereken yeni bir kullanıcı hesabı açıp o hesaba Aile koruması koymak. Bu sayede kullanım saatlerini kısıtlayabilir, hangi uygulamaları çalıştırabileceğini dahi belirleyebilirsiniz.

windows.microsoft.com

Açılan sayfada, sağ üstte işletim sistemini değiştirip kendi sisteminizdeki ayarları öğrenebilirsiniz.
  • spadram  (24.03.15 09:23:29)
abi kardeş birlikte ya da onun tek başına/arkadaşları ile yapabileceği başka bir aktivite bulunamaz mı? birisi bisiklet demiş, bence de mantıklı. örneğin düzenli olarak bisiklete binilse ya da açık havada başka bir sportif aktivite yapılsa, çocuk yorulsa, bilgisayar oynamaya vakit bulamasa, zamanla bir nebze bilgisayardan soğusa? yüksek sesle düşünüyorum sadece.

ama zaman kısıtı koymak ya da benzeri herhangi bir zorlama ters teper kanaatindeyim. çocuğun başka (ve daha yararlı) bir aktiviteyle uğraşması lazım sanki.
  • orient blue  (24.03.15 10:43:24)
Profesyonel destek diyen herkese +1000.
Aile terapistinin nereden başlayacağına dair bir tahmin yapmak gerekirse; eğer anne babanız sağ ise bu konunun sizi ilgilendirmediğini, kenara çekilmenizi salık verecek ve ebeveynlerinizin bilgisayarı bir ödül olarak kullanacağı bir sistem geliştirip bunun uygulanmasını isteyecek. Tüm bu olup bitenin ailenin ilgisini toplamakla ilgili olduğunu, o evin içinde güvende hissetmediğini vs. anlatacak.
üniversite sınavına bu kadar az kalmışken ben olsam ilaç desteği de isterim, psikiyatriste giderim ki, sakinlesin biraz.
Koskoca adam diyenleri de anlamıyorum. 18 yaşını bitirene kadar çocuk o. Ve bu müdahaleye ihtiyacı var. 18 yaşımızdaki halimize söyleyeceğimiz laflar o zamanlar ebeveynlerimizden duymaya ihtiyacımız olan laflardır hep.
  • buraya yalniz uyanmak icin geldim  (24.03.15 10:50:52)