kedi sahiplerine

selamlar,
dün akşam bir kedi sahiplendim veteriner aracılığıyla. sokakta bulunmuş, tedavisi yapılmış, aşıları yapılmış, 3 hafta kadar önce kısırlaştırılmış, yaklaşık 4-5 aylık erkek tekir kedi. ürkek olduğunu, eve alışma sürecinin 3-5 gün kadar olabileceğini söylediler. eve gelince tuvalet kabını kumunu yemini falan ayarladım çıkarmadan, çıkarıp kendisini kumuna koymamı söylemişlerdi. çıkarır çıkarmaz yardırdı gitti bizim oğlan, koltuğun altına saklandı. bi süre çıkarmaya uğraştım bana mısın demedi, kendi haline bıraktım. birkaç saat geçip çıkmayınca önce oyuncaklarıyla, sonra yaş mamayla aklını çelmeye çalıştım hiç bana mısın demedi. ben de birazcık elimle filan dürtükleyip çıkardım, bu sefer de çamaşır makinesinin arkasına saklandı. oradan da çıkarınca tekrar eski yerine kaçtı, elleşmedim bu sefer hiç.

gece kalktığımda tuvalet kabına kakasını yapmış, çok az bişey kuru mamasından yemiş, çamaşır makinesinin arkasında saklanıyor olarak buldum. orada sıkışabileceğini ve gün boyu evde olmayacağımı da göz önünde bulundurarak makineyi çekerek çıkardım ordan ve oraya giriş yolunu minderlerle falan kapattım. sabahtan beri koltuğun altında duruyor, gördüğüm kadarıyla bir şey yiyip içmemiş. biraz önce eve gelince önüne biraz yaş mama koydum, hüpletmiş hemen.

onu ürkütmeden çıkarmak istiyorum ama hiç yanaşmıyor. koltuğun altı da boşluk, rahatlıkla girip çıkabilecek ve benim pek de erişemeyeceğim bir konumda. kendi haline mi bırakmalı, her seferinde mamasını suyunu falan önüne mi koymalı, nasıl yapacağız bu ürkek oğlanla?

teşekkürler şimdiden.

Bir kaç güne kendiliğinden çıkacak endişe etme. Benim kedi ev değişikliğinde aynı böyle diplere kuyulara girdi yok çıkmadı sonra kendiliğinden yavaş yavaş çıktı, çıkınca da hiç üstüne gitmeyin. Siz çıkarmaya çalıştıkça daha beter saklanıyorlar tamamen kendi haline bırakın.

  • neferkitty  (23.03.15 16:59:35)
kendi haline bırakın gelir alışır birkaç güne. ama maması ve suyu hep açıkta dursun zaten kaldırmayın. o acıktıkça gelsin gitsin yesin. tuvalet kabıyla maması suyu aynı yerde olmasın.

  • mutlusismankedi2015  (23.03.15 17:01:03)
bütün gün bir şey yiyip içmeyince endişelendim açıkçası. biraz önce bişeyler koydum önüne yedi dediğim gibi. onu da mı yapmayayım o halde?

  • gibicibicis  (23.03.15 17:06:40)
Yemeği filan koy ama sürekli mama, su kabının yerini değiştirme kendi çıkar yer.
En kötü ihtimal gece çıkıp yer herkes uyurken.

Mama, su ve tuvalet kabının yerlerinin sabit olması daha hızlı alışmasını sağlar.
  • neferkitty  (23.03.15 17:08:13)
kedinin bu davranisi tamamen normal. ustune gitme, kendi haline birak. bir haftaya yavas yavas cikacak piyasaya. evin heryerini gezecek, koklayacak.

  • tekdir ile uslanmayan kiz  (23.03.15 22:37:49)
ilk gün bu davranışlar çok normal, sığınacak yer arıyor kendine çünkü çok yabancı ve kapalı bir ortamda, korkuyor, aynı zamanda da gözlemliyor, kokluyor, dinliyor, evin rutinini öğreniyor.

hiç dokunmayın, 1-2 gün içerisinde ufak ufak gezinmeye vs başlar, karnının acıktığını anlayabilecek bir durumda değil gibi şuan, ama mutlaka aklına gelecek.

1 hafta içerisinde evde dolaşıp size yaklaşmaya başlar diye düşünüyorum, o yaklaşmadıkca bu süreç içerisinde siz yaklaşmayın, ara ara sakince yanınızdan vs geçerse bi parmağınızı uzatıp koklatın, mamasını suyunu tenha bir yere koyun ve siz uzaklaşın vb. bunun gibi şeyler yaparak daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz.
  • blodeuwedd  (30.03.15 16:22:46)
bir ay sonra evin sahibi olur o :)

  • titiraprap  (30.03.15 16:26:50)