polis sorusu

iki gün önce arkadaşımın karakolluk bi olayı olmuştu. kız şikayet etmeye gittiğine bile bin pişman oldu. şimdi de karakol polislerinden biri whatsapptan bi şeyler yazıyor. karakola çağırıyor.

bu polisin böyle bi hakkı var mı?

hakkı olmasından öte bunun bu polise bi cezası yok mu ?

ben polise maşşallah demeye geldim sadece. Umarım cezası vardır ama hiç sanmıyorum.

  • a perfect lie  (21.03.15 20:59:19)
savcılığa verebilir aslında polisin hakkı yok ama ceza alma ihtimali düşük sen beni nasıl şikayet edersin deyip evini basar bu ülkede pek aklı başında polis yok bunu kabul edelim.

  • kuzey li  (21.03.15 21:03:41)
iç güvenlik yasası çıkmışken 'görev başındaki memura whatsapp'dan cevap vermemekten' gözaltına bile alınabilir.

  • zam sampiyonu domates  (21.03.15 21:05:15)
Polis sizin düşmanınızdır, katilinizdir. Elbette hak hukuk falan yok.

Telefon numarasını alıp uykularını kaçırabilirim ve bir miktar stres yaşatabilirim polise dilersen.
  • rygard  (21.03.15 21:14:00)
böyle bir hakkı yok tabi ki. bir kere şikayetçi olduktan sonra karakola gitmeyi gerektiren bir durum da yok ayrıca.

kız telefonuna gelen whatsapp mesajlarından rahatsız olduğunu dile getirsin öncelikle, aynı numaraya sms yollayarak (mahkemelik bir durum olursa whatsapp kayıtlarına ulaşılması uzun sürer yurtdışından geleceği için, ama sms kolay iş) ve artık mesaj göndermemesini "rica" etsin. devam ederse amirine bir dilekçe yazıp, mesajların da ekran görüntüsünü kaydedip çıktısını alıp şikayet eder.

direkt şikayetçi olunması halinde polis kendisinden bilinmeyecek bir şekilde rahatsızlık verebilir diye düşündüğümden bunu öneririm.

benim de hukuk fakültesinden bir arkadaşımın polis kimlik kontrolünü yapmış sokakta, akabinde facebook'tan mesaj yollamış. durum böyle maalesef...
  • whimsical  (21.03.15 21:22:44 ~ 21:23:53)
yahu arkadaşlar dalga mı geçiyorsunuz? ne güzel işte whatsapptan yazıp karakola gel ifadeni alacağız demiş, kapına mı gelsin? sana bilgilendirme yapıyor, bunu illa mektupla mı yapsın? kapına mı gelsin? yani diyelim ki sana telefon açıp karakola gel dedi, bunun bundan ne farkı var? mahkemeden de arıyorlar, savcılıktan da arıyorlar, artık teknoloji değişti adam whatsapptan yazmış ne güzel.

  • hzben  (21.03.15 22:01:05)
hzben, trollüyor musun?

ifadesi şikayetçi olurken alınıyor zaten. sonraki ifade duruşmada sorguda alınır hakim tarafından. kimse de aramaz mahkemeden, "duruşmanız var" diye, celp yollanır. usulü bilmeden sallamasak?
  • whimsical  (21.03.15 22:03:01 ~ 22:04:11)
kardeşim celp nedir ya? hangi dilde bu kelime, hala 100 yıl öncesinin kafası, memleketin okumuşu da cahil, belki imza atmamıştır? belki eksik bir şey kalmıştır? bilgilendirme yapıyor adam, yok efendim celp yollayacakmış, celp nedir kardeşim? hahahah.

  • hzben  (21.03.15 22:17:20)
@hzben burada herkes polisin niyetini biliyor, eğer imza atmamışsa karakol telefonundan aranır neden çağırıldı söylenir. "meraba tatlı kıs tanışabiir miyiz?" der gibi whatsapp'dan yazılmaz.

polissin galiba pek bir savundun meslekdaşını.
  • kuzey li  (21.03.15 22:20:39)
Kesinlikle vatsaptan engellesin. Amirine şikayet etsin diyeceğim ama yine de başına bela alabilir. Polise güven olmaz. Arkadaşın yardım almak için gittiği karakoldan özel telefonuna mesaj atılıyorsa niyet belli. Polis görünce uzaklaşın. Bir polis çocuğu olarak teşkilata giren yeni yetmelerin hiçbirine güvenmem.

  • yine de şahlanıyor  (21.03.15 22:24:06)
polisi iki dakikada tacizci yaptınız be. adam teknolojiyi kullanmış işte ne güzel, keşke tüm polisler, hakim savcılar böyle olsa, yıl olmuş 2015 hala celp yollayacak kafasını yaşıyor adamlar, ben olsam facebook messenger dan yazardım. tabi insanlarda ön yargı olduğu için hala 100 yıl öncesinin tekniğine takıldıkları için tacizci damgası da yememek elde değil, ama bu kafa değişecek, ne kadar direnseniz de değişecek.

  • hzben  (21.03.15 22:35:54)
Karakolda sabit telefon varken kendi kişisel telefonundan bir başkasına mesaj atmak ne demektir ya? Ne olursa olsun olay yanlış anlaşılmalara gayet müsait. Ararsın sabit hattan dersin ki karakola gelmeniz lazım bitti. Yarın birgün tekrar rahatsız etmeyeceği ne malum?

  • yine de şahlanıyor  (21.03.15 23:39:50)
hiç tartışmaya gerek yok gecenin 10'unda polis

ayşe mrb yazmaz. @hzben'i dikkate almıyoruz.
  • kırkmerak  (22.03.15 00:46:52)
tamam, olay gerçekten de saçma ama art niyet de aramamak lazım bence. Whatsapp ücretsiz bir araç, bence polis iyi niyetli. Yaptığı kesinlikle yanlış, whatsapp mesajı ile karakola çağırmak yanlış; ama polis ile ilgili her olayın içinde yanlış aramak da hiç doğru değil.

  • doktor sagbirakmayan  (22.03.15 01:06:40)