Meditasyon, yoga, reiki vs

Bunlar nedir ne değildir? Spor amaçlı mı, mental rahatlama için mi yoksa ikisine birden mi iyi geliyorlar? Birbirinden farkları nedir? Sonuç olarak depresyon durumları için hangisini tavsiye edersiniz? Sizde hangisi ne tür bir fayda sağladı? Bir de Ankara'da gittiyseniz hangisi için nereyi tavsiye edersiniz?

hiç profesyonel biriyle çalışmadım, cevabımı dikkate almalı mısın bilmiyorum o yüzden ama şu ikisi hem fiziksel hem zihinsel rahatlamama ciddi yardımcı oluyorlar;

www.youtube.com

headspace.com

keşke düzenli devam etsem.
  • mayaa  (20.03.15 01:23:27)
Reiki'yi bilmiyorum ama diğer ikisi hem mental, hem de sportif amaçlı kullanılıyor. Mesafe koşan arkadaşlarım var. Özellikle yogadan çok fayda gördüklerini söylüyorlar.

  • arnold schwarzeneger  (20.03.15 07:47:17)
yoga ve meditasyon hem mental hem fiziksel rahatlama için bence. yoga ile bel ağrılarım geçti, el parmaklarımda ki uyuşma da hatırı sayılır iyileşme oldu, sadece serçe parmağımda kaldı az biraz. üstelik hiç bir zaman çok düzenli yapamadım bunları. hep aralıklarla devam edebildim. düzenli yapabilsem daha iyi sonuç alırım eminim.

reiki 1 aldım, bu tarz konular biraz bıçak sırtı. kendini tamamen buna adayıp başka hiç bir rasyonel durumu kabul etmeyenleri tasvip etmiyorum ben. ama içinde pozitif değerler olan bir öğreti. migrenim tuttuğunda birkaç arkadaşım reiki gönderiyor, çok uçlarda somut bir şey yaşamadım ama yanımdalarsa cidden rahatladığım oluyor. psikolojikte olabilir tabii ki bu.
  • Phoebe  (20.03.15 09:00:47)
yoga yaptim. yoga dersi gunlerini iple cekerdim gittigim zamanlarda. sportif anlamda yoga seni esnetir, vucudunu tanimani, hic kullanmadigin kaslarini calistirmani saglar. kaslari uzatan bir tarzi vardir yoganin. bisiklet, kosu gibi kaslari kisaltan sporlar sonrasinda esnemede yapilan hareketler yoganin da temel hareketlerindendir. nefesin, durusun duzelir. dogru nefes almak cok cok onemli bu arada.
meditasyon denedim ama beceremedim. o zihinsel duzeye erismek biraz caba istiyor.
reikiye de gitmedim ama bana mantikli geliyor. ama bunlarin dolandiricisi da fazla.
depresyondaysan herhangi bir spor bile faydali olacaktir ama ben olsam yoga + meditasyon kombosunu tercih ederdim. yogayla bedeni rahatlatip, meditasyonla da zihni bosaltacaksin.
  • jimicik  (20.03.15 09:39:56)
Yogayı tavsiye ederim. Kafanı tamamen boşaltmak için ideal. O hareketleri yapmaya çalışırken tamamen soyutlanıyorsun ve başka bir şey düşünmüyorsun. Faydasını göreceğini düşünüyorum.

Reiki 1 ve 2 aldım, fayda kesinlikle gördüm şahsım adına.Bir çok konuda.
Ama reiki aldıktan sonra 21 günlük arınma süreci oluyor ve herkeste durum farklı. O yüzden depresyonda iken reiki (eğitimi) alman durumunu daha zora sokabilir belki.
Onun dışında reiki seansı almanda bir sorun olmayabilir.
  • hatunun biri  (20.03.15 10:05:49)