Kulakların Tıkanması ve Sürekli Kulakta Basınç Hissi

Uzun zamandır kulaklarımda basınçla yaşıyorum, sürekli değil ama ara ara artıyor, sanki kulaklarımdan hava çıkmıyor gibi, bu durum kafamın bulanık olmasına ve hafif baş dönmesine de yol açıyor.

Bunun için KBB doktoruna gittim, kulaklarımda herhangi bir sorun gözükmedi, dişlerle ilgili olabileceği söylenmişti ama şu an dişlerimde de sorun yok, 20 yaş dişlerim de çekildi.

Kulağım tıkalı olduğunda Sudafed vb ilaçların hiç etkisi olmuyor, yani tıkanma grip/nezle türü bir rahatsızlık sebebiyle olmuyor.

Tansiyon değerlerim normal, yüksek olduğunda kulağımdaki basınç daha da artıyor, önceden yüksek seyreden tansiyon sebebiyle kulaklarımın sıkıntılı olduğunu düşünüyordum ama şimdi tansiyonum 100/75 civarında.

Adet öncesi dönemde basınç hissi ve tıkanma artıyor, yani hormonal sebeplerle arttığını düşünebiliriz ama adet öncesi olmayan zamanlarda da artabiliyor his.

Düzenli kullandığım bir ilaç yok, yani bir ilacın yan etkisi olduğunu da düşünmüyorum, bu aralar B ve D vitamini takviyesi alıyorum ama onları kullanmazken de vardı tıkanma şikayetim.

Kısacası ben bir sebebe bağlayamadım haliyle çözümün ne olacağını da bilmiyorum, buna benzer şikayetler yaşayan var mıdır, ya da çözüm önerisi olan? KBB dışında hangi branşa başvurmak gerekir bunun için?

Sakiz cigneyebilirsiniz. Xylitol mu bir seyli sakizlari tavsiye etmisti bir domtor.

  • marcelorios  (19.03.15 11:41:54)
Meniere hastalığı yönünden bakmak gerekir. KBB de bakabilir ancak onlar pek ayrıntılı işlerle uğraşmıyorlar. İşitme ölçüldü mü mesela? Nöroloji de bakabilir (nöro-otoloji bölümü diye arayın).

  • a q e s a q e s  (19.03.15 20:31:40)
Meniereyi internette okuyup bende olabilir diye düşünmüştüm, işitme ölçülme yapılmadı, teşekür ederim bilgi için, bir de nörolojide muayene olmayı deneyeyim.
@marcelorios sakız çiğnemek hiç işe yaramadı bugüne kadar, denedim daha önce.

  •   (20.03.15 12:28:38)
östaki borusu dar ve tıkalıdır. barotravmaya neden olabilir, uçak seyahatlerinde iniş sırasında ve dalış esnasında acı verir.

nefes alıp, ağzı kapatıp, burnu sıkıca tutarken burundan nefes vermeye çalışarak (karından değil, boyun kaslarını kullanarak) -dikkatli şekilde, yavaşça artırarak- bir "pop" sesi gelip gelmediğine bakmak gerekir (valsalva manevrası). geliyorsa o ses östaki borusunun açılma sesidir.
  • screamshot  (20.03.15 12:36:04 ~ 12:37:19)
@screamshot o dediğiniz bazen banyo sonrasında ya da denize girdikten sonra oluyor ama genelde yaşadığım problem o değil, teşekkür ederim yine de.

@godoşu beklerken doktorun adı da güven veriyor:) Teşekkürler.
  •   (20.03.15 14:29:45)
Şekerle ilgili bir husus olabilir. Hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) belirtilerinden bazıları senin söylediklerin. Endokrinolojiye gözükmeyi deneyebilirsin.

  • eserkelleci  (30.03.15 17:05:29)