Detaylıcana MAC Öğrenmek, Yosemite Hacısı Olmak

Hello bitches,

Daha önce MAClere dair birkaç dakikalık dokunuşlarım dışında hiçbir tecrübem yok. Yakında i5li falam bööğle bir Macbook Pro gelecek ve tabii ki nasıl kullanılacağına dair bilgi istemiyorum. Halihazırda eski bir programmer ve aktif bir networkcü olduğum için; Mac'e, daha doğrusu Yosemite'ye dair detaylıcana bakınabileceğim, tips dolu bir kaynak bakıyorum. Bugüne kadar bu UNIX güzeliyle hiç bir araya gelmediğim için işin bu tarafında neler dönüyor, nereler takip edilir falam hiç bilmiyorum. MACi iyi düzeyde kullanan siz değerli zenginlerimizin her türden önerisine aç ve açığım.

Tenkû.

ne desem bilemedim. makina gelince soruların olursa yanıtlarım. böyle gurbette yorgun düşen ceylan misali amaçsızca yazmış olacağım yoksa

  • Sskywalkeremre  (16.03.15 14:42:06)
Power user denilen kitle Mac'e çok bulaşmadığı için işin zor. Linux için olan kaynaklara başvurabilirsin. Arka plandaki pek çok şey linuxle aynı.

İşe bash öğrenmekle başlayabilirsin. Windows command promt'a göre bayağı farklı.
  • zombi  (16.03.15 15:00:43)
iterm <3
oh my zsh <3

ya pek kompleks bisi diil abi, her seyi cozuyosun. spotlight diye bsi var mesela bilgisayar-ici search box gibi dusun. sag ustteki search ikonuna basinca cikiyo veya cmd+space e basinca. mouse ayarlarini mi ariyosun, mouse yaz enter'la cat onunde mouse menusu. bu kdar basit isleyen bi sistemi cozmek de pek zaman almiyor haliyle. 1 haftada windows'takinden de rahat hale gelmistim ben.

tips for mac beginners flan diye arasan yine bikac makale bulursun, icin rahatlasin istersen oku
  • hjarteblod  (16.03.15 15:26:56)
networkcu ve programmersan zaten terminal biliyosundur. indir iterm takil iste. Power user mac kullanmaz demisler de yalan o.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (16.03.15 17:13:17)