bir sözlük yazarını milletvekili yapabilir miyiz?

Kendisi de bir sözlük yazarı olan eşim sema çuhadaroğlu, chp izmir 1. bölgeden milletvekili aday adayı. malumunuz 29 martta chp 50 küsür ilde ön seçim yapacak ysk gözetiminde ve buna da %80, %90 oranında uyacak. bu ön seçimde chp üyeleri oy kullanacak. izmirde yaklaşık 126.000 üye var. bunların da 60.000 tanesi 1. bölgede oy kullanacak. kendisi kadın olduğu için şansı da epey yüksek.
halihazırda bir kaç bin oy garantisi var. zaten 4-5 binlik bir oy ile listeye girebileğini tahmin ediyoruz.farklı adaylarla omuz omuza seçim çalışmaları yürütüyor. sosyal medya uzmanımız da yine bir sözlük yazarı bu arada. ayrıca sözlükte başlık açılıp duyurudan daha geniş kitlelere ulaşılırsa bunu yapacak arkadaşlara da şimdiden teşekkür ederim.

önseçim:

29 mart günü chp üyeleri sandığa gidecekler ve aday adayı listesinden en az 5, en fazla 10 adayın ismini listeden işaretleyip sandığa atacaklar. burada sıra numaramız olan 31. sırayı işaretlemek yeterli. en az diğer 4 adayınızı da seçmek zorundasınız yoksa tek oy verirseniz oyunuz geçersiz oluyor.

özgeçmiş;

1982 kadirli/osmaniye doğumlu. İzmirde benim yuvam anaokulları ve sema hanım anaokullarının kurucusu ve halen aktif olarak bu sektörde devam ediyor. Ayrıca kargonas adlı şirketi ile ulusal kan, organ, ilaç dağımı amaçlı soğutucuların türkiye distribütörü, 15 yıldır evliyiz ve 14 yaşında su ve 7 yaşında ada adlı kızlarımızın annesidir. yıllardır chp'de aktif olarak görev almıştır. geçmişinde kadın kolları başkanlığı, hukuk ve insan hakları komisyonu başkanlığı, ve ilçe başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. ayrıca bir çok sivil toplum örgütünde yönetim kademesindedir. kendisi dürüst, namuslu, çalışkan, aydınlık ve çağdaş bir türk kadınıdır. eğer üye ise sizden değilseniz çevrenizdeki chp üyelerinden desteklerinizi bekliyorum.

Kariyer:

*İzmir'de Benim Yuvam, Sema Hanım Anaokulları’nın Yeşilyurt, Güzelyalı, Esendere şubelerinin kurucusudur.
*İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi Konsey üyesi,
*İzmir Ticaret Odası 31. Grup Sağlık ve Eğitim Komitesi Komite Başkan Yardımcısı ve İzmir Ticaret Odası 2. Sıra Yedek Meclis Üyesidir.
*İzmir Adanalılar Derneği Dernek Başkan Yardımcısı
*C.H.P. İzmir Karabağlar İlçe Başkanlığı Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı (Bu görevden 15 temmuzda aday adaylığım sebebi ile istifa etmiş bulunmaktadır)
*Egeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyesi
*İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneği Başkan yardımcısı,
*İç Anadolu ve Ege Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi,
*İzmir Çukurovalılar Derneği Kurucu üye aynı zamanda dernek Başkan yardımcısıdır.

www.facebook.com

@ack3000 uyarısı üzerine; her ne kadar daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için facebook sayfasında basın açıklamaları değişik konularda demeçleri yer alsa da kısaca anlatayım. asıl faaliyet alanı okul öncesi eğitim olması ve hukuk ve insan hakları komisyonu başkanı olmasından dolayı toplumun temel yapısı aile, aile içi şiddet, çocuk ve kadının cinsel istismarı konusunda çalışmayı düşünüyor. bu konuda da benim de avukat olmamdan dolayı görüştüğü ve bu konularda mağdur durumda olan kişilere aktif olarak yardımcı olmuştur. defalarca şiddet ve cinsel saldırıya maruz kalmış insanların güvenli bir yere yerleştirilmesi, gerekli dava ve hukuki yardımları ücretsiz olarak üstlenilmesi, maddi ve manevi yardımlar, bedelsiz kendi okulunda mağdur çocukların bakımı vs gibi çalışmaları mevcuttur. seçilmesi durumunda birden fazla hukuk komisyonunda görev alacaktır. hukuk büromuzun da desteği ile öncelikle toplumsal sorunlarla ilgili kanunlaştırma faaliyetlerinde yasaların hazırlanması, komisyonda görüşme düzeltme ve oylama aşamalarında görev alacaktır. lgbt, kürt hakları, alevi ve diğer azınlıklarla ilgili fikirleri parti programı ile aynıdır. konu ile ilgili anayasal sınırlar içerisinde her türlü özgürleştirmeye açıktır. güzel eleştiriler geliyor mesaj ve cevap yolu ile bu konudan rahatsız değiliz. aksine ufkumuz açılıyor.

duyuru en azından 29 marta kadar durursa sevinirim. seçim yasakları başlayınca duyuruyu silmeyeceğim ama içeriği değiştireceğim.

aydınlık ve çağdaş bir türk kadını diye destek mi vereceğiz? iyi güzel destek istiyorsunuz da bunun yolu yordamı bu mu gerçekten? bari en azından bir seçim vaadi, programı, ülke sorunları ve milletvekili olursa bu sorunlarla alakalı neler yapacağını yazsaydınız.

çok ayıp bence bu duyuru. koyun yerine koymayın insanları. reklam yapar gibi seçim propagandası yapılmaz. kariyer ve aile yapısıyla oy istenmez. milletvekili olmak böyle bir şey değil, umarım haberdarsınızdır...
  • ack3000  (08.03.15 11:36:42)
chp'den hiç haz almam. bence gayet doğal bir durum. türkiye'de kaç kişi politikayla ilgileniyorda kalkıp herkese vaad versin. chp'liysen ve kariyerin, profilin iyiyse bu kriterler yeter. aaa bak şu aday ev sözü veriyor diyerek oy veren yok en nihayetinde.

  • mayeskuel  (08.03.15 11:44:51)
bu bilgileri vermek zorundayız. genel merkez de aynı bilgileri sorarak liste yapıyor. kişi kimdir, nerelidir, ailesi var mı, ne iş yapar, bizde hangi görevlerde bulunmuş bilmek istiyor hem parti hem de görüştüğümüz herkes. amacımız kendimizi tanıtmak olunca bu bilgiler vermek elzem adeta. gazetelerden televizyondan oy istenebiliyor. bunda bir sakınca görmedim ama her tür eleştiriye de açığız.

  • ground  (08.03.15 11:45:10)
bu arada bireysel olarak seçim vaadi verilemiyor. cumhuriyet halk partisinin parti programıdır genel olarak. diğer türlü zaten çok inandırıcı değil köprü yapacağım yol yapacağım demek diye düşünüyoruz. ya da düşünüyorum.

  • ground  (08.03.15 11:48:08)
seçim vaadinden neden ev, köprü anlıyorsunuz?

"milletvekili olursam lgbti hakları için mücadele edeceğim."

bunu örnek olarak yazdım sadece. bunu yapmak yasak mı yani?

ben bu bilgileri vermeyin demiyorum. ama destek isteyip sadece bu bilgileri verirseniz çirkin olacağını düşünüyorum. açıkçası çağdaş ve modern bir kadın olmasından çok ülke sorunlarıyla ilgili ne düşünüyor onu öğrenmek isterim.

mesela kürt özgürlüğü hakkında ne düşünüyor? lgbt hakları için bir şey yapacak mı?

manifesto hazırlanmasını tabii ki beklemiyorum ama seçmeni biraz daha ciddiye almak gerektiğine inanıyorum. bir blog açılır, bütün fikirler ve olası icraatler yazılır. ben de açar okurum "hmm işte beni temsil etmesini istediğim insa" der oy veririm.

genel merkez bu bilgileri istiyor olabilir ama ben seçmen olarak cv'ye bakarak oy vermem açıkcası. ondan sonra meclis modern ve çağdaş ama hiçbir iş yapmayan vekillerle doluyor. kaç tane vekil var ülkenin gerçek sorunlarıyla ilgilenen? ben sadece hangi sorunlarla ilgili neler yapacağını öğrenmek istiyorum.
  • ack3000  (08.03.15 11:56:42)
ack3000 + 1

"sözlük yazarı" olması neyi değiştiriyor? sözlükte her fikirden insan var. ayrıca 100-150 Tl karşılığında üyelik satın alınabiliyor.
kariyeri ve özgeçmişinden çok fikirleri önemli. üye olduğu stk'lara bakarak oy verilmesi mantıksız.
  • corneillus  (08.03.15 12:02:43 ~ 12:04:28)
Tanimiyoruz etmiyoruz. Sozluk yazariysa nickini de yazin, okuyalim fikir edinelim. Yoksa cok sacma.

  • pinkpeony  (08.03.15 12:17:57)
kötünü iyisi, yontem tartısılabilir ama samimiyet her turlu iyidir.
ekşici tayfa içlerinden birisi meclise girebilecek diye sevineceğine yine eleştirmeye başlams
bence şöyle ypalım , belki direk kendisinin nikni falan vermeyin ama iletişim icin bir aracı olması iyidr. aklımızda olsa ne bileyim, ileride meclisin icinde olanları onun aracılıgı ile bile olsa iletse. sonrasında gerekiyorsa gercketen toplumsal bir durum mevcutsa o aracı sayesinde kendisine bilgi verebilsek, toplumun dibinden tepesine bir kopru olsa o arkadaş ?
  • vazovski  (08.03.15 13:17:40)
elbette sözlük nickini paylaşmayın. arkadaşlar iyi niyetli olabilir belki ancak buralarda o iyi niyetlilerin sayısı oldukça az. sırf karşıt görüşlü olduğu için nick6'nı saçma sapan dolduracaklar.

  • air  (08.03.15 14:46:10)
sözlük nickini vermek istemiyor haklı olarak. ama adresinden telefon numarasına kadar ulaşılabilir birisi zaten. gerçi verse de çok aktif bir kullanıcı değil. nickin amacı da zaten kimliği gizlemek o yüzden anlayışla karşılamanızı istiyorum.

  • ground  (08.03.15 14:58:27)
samimiyet her türlü iyidir +1

@jugador, o tip broşürler hep basılıyor zaten. burada bizden biri olarak ayrıca destek istemiş arkadaş. sözlükçü bir milletvekilimiz olsun mu diyor. olsun bence.

hayırlısı olsun.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (08.03.15 15:19:26)
kendisiyle yarışan diğer bayan adaylara haksızlık olur bu destek bence. yanlış anlamayın eşiniz diğer adaylardan daha yeterlidir belki de ama onu sadece bu kıstaslar üzerinden tanıyarak hareket edilmesini istemeniz adil mi sizce?

  • Tyler89  (08.03.15 15:58:39 ~ 16:00:10)