Kısa Londra seyahati için tavsiyeler ?

Önümüzdeki hafta içi oradayım,

yemek, görülecek gezilecek yerler, ulaşım, alışveriş, eğlence, aklınıza ne gelirse :)

tüm tavsiyelerinize açığım efenim :)

bu arada oradan sim kart almam mantıklı mı ? turkcell 30 mb için 25 lira istiyor, bir hafta oradayım ama google maps ve internet kullanımı beni korkutuyor :/ var mı bu konuda bilgisi/ tavsiyesi olan ?

müzeleri, sergileri gez muhakkak. londra demek sanat demek.

alışveriş için primark'ı kaçırmıyosun. belki çok kaliteli değil ama özellikle kadınsan veya anne, kız kardeş, kız arkadaş gibi kişilere hediye alınacaksa primark cennet gibi bi yer. oxford street'te mevcut baya büyük mağazaları. genel olarak oxford street alışveriş yeri zaten.

ulaşım için bi şey diyemiyorum, belki değişmiştir sistem ama metroyla gidemeyeceğin hiçbi yer yok. kalacak yerin zone 1 veya 2'de ise çok daha rahat olur.
  • nathanieltroy  (07.03.15 12:36:22 ~ 12:41:21)
simcard kesinlikle al, londra büyük bir şehir, iyi bir data planıyla rahat edersin.
ben oradayken LYCA almıştım, sonrasında gittiğim tüm ülkelerde lyca almaya devam ettim :P kontörlü alacağın için simcarda para vermiyorsun, benim tavsiyem eğer orada bir tanıdığın evinde kalacaksan internetten sipariş et, hem böylece mikro makro falan da seçebiliyorsun. sen gitmeden o varsın diyecektim ki pee bu haftaiçi gidiyorsan varmaz tabii.
www.lycamobile.co.uk

bak burada data planları var, 10 sterline 2 gb alabiliyorsun: www.lycamobile.co.uk

ben 12'ye 3 gb almıştım sanırım, 3 hafta boyunca gayet yetmişti.

UCUZ YEMEK: subway, pizza hut. pret a manger subway'e oranla pahalı.
kessinlikle ben's cookies ye, hatta bana da getir :D oxford st'te vardı.
eğer zamanın varsa bir günlüğüne oxford'a git gel, megabus ucuz şehirlerarası biletin adresidir.
  • mesgul ve huzursuz  (07.03.15 15:55:19 ~ 15:57:00)
şu entrydeki söylenen her şeyi yapmaya çalış. bundan daha iyi bir rehber bulamazsın.

eksisozluk.com

özellikle tavsiye edilen veneuzella yemeği pek bir harikaydı.
lübnan yemeği yiyeceksen de fattet moussaka'yı tercih et, diğer fattet çeşitleri çok tahinli.

müzeler çok iyi, tek tek anlatmaya gerek yok. ilgine göre gidersin. eğer biraz tarih merakın varsa national portrait gallery'deki tudors sergine aşık olmuştum.

premier lig maçlarına bilet bulmak zor, şansımıza kupa vardı, anca ona gidebildik. haftaya arsenal-west ham ve crystal palace-qpr var. zorlamak istersen crystal palace'i öneririm. arsenal'e bilet bulacağını pek zannetmiyorum.

ulaşım konusunda 2 seçeneğin var. 1. oyster card, 2. travelcard. oyster akbil'in londra versiyonu. travelcard ise sınırsız ulaşım hakkı veriyor. bol bol gezerim diye düşünüyorsan travelcard al, yoksa oyster. travelcard alıcaksan zone 1 ve 2yi kapsaması yeterli olur. haftalığı 32 pound gibi bir şeydi. ikisini de bilet makinelerinden alabiliyorsun.

elektronik müzik sevmiyorsan fabric ve minister of sound'a gitme. girişte 20 pound veriyorsun, içeride de içkiler çok pahalı. londra gece hayatı erken bitiyor. publar 12 gibi, gece klüpleri 3te kapanıyor. (sadece fabric, minister of sound gibi belli başlı klüpler geç kapanıyor. onlar da 6da.) klüplere akarım diye düşünüyorsan erkenci olmakta fayda var. sağlam sıra oluyor. 11-11.30 gibi sıraya girmeye bak.

şansına sevdiğin bir grup çıkıyorsa kesin koko'ya git. herkes çok sevdi, bir tek ben gidemedim herhalde :( denk getirirsen sağlam partiler de oluyor. onun dışında the roxy fena değildi. the borderline'ın müziğini çok sevdim. onun dışında binbir çeşit bar var. bir tanesini özellikle önericem. adı the world's end. punk çalıyorlar, atmosferine bayılmıştım.

bir sabah kesinlikle covent garden'da kahvaltı et. londra'da geçirdiğim en özel andı. biz crusting pipe'ta yaptık, lokasyonu nedeniyle covent garden'da zaman geçirilecek en uygun mekan.

ucuz yemek için herkes pret-a-manger'ı övüyor ama ben subway'ı önericem. 5 pound'a 30 cmlik sandviç alabiliyorsun. 2 öğünü kurtarıyor.

1 gün ayırabilirsen herkes brighton'ı çok övüyor. ben gidemedim, bari sen git. :( edinburgh istersen ora hakkında da öneriler verebilirim.

sakın turkcell'den paket alma. yurtdışına gideceğin zaman her zaman o ülkenin sim cardını satın al. ingiltere için bence en uygunu vodafone. gidince şu aşağıda gösterdiğim 10 poundluk paketi al. 500 mb paket verecek. google maps londra için olmazsa olmazlardan. şehir çok büyük, elinde harita ile altından kalkamazsın. ayrıca istersen ekstra 5 pound verip 50 dakika türkiye'yi arayabiliyorsun.

www.vodafone.co.uk
  • hayley williams ile evlenecek genc  (07.03.15 19:25:30 ~ 19:37:32)