ekonomik kriz başladı mı şimdi?

ne düşünüyosunuz? yatırım yapacaklar, borçlananlar ya da iş arayanların yapacağı mantıklı şeyler ne olabilir?

Bence artık kriz ortamındayız; büyüme yok, enflasyon var, döviz almış başını gitmiş, piyasa durgun, iş yapan da parasını alamıyor.

Yatırım yapacak olan - nakitte kalsın (dolar en mantıklısı duruyor şu an için)

Borçlananlar- işlerine 4 elle sahip çıksın, borcu borçla kapatmaya kalkışmasın. Borcunu mümkün olan en kısa sürede kapatsın.

İş arayan - Adam akıllı KPSS çalışıp, devlete kapağı atmaya çalışsın. Özel sektöre girecekse de büyük kurumsal şirketlerin kilit departmanlarına girmeye çalışsın(imkanı varsa tabii ki), böylece işten çıkartılma ihtimali azalsın. Moral bozmak gibi olmasın ama diğer türlü zor günler kendisini bekliyor.
  • guro1907  (04.03.15 19:34:37)
peki enflasyon var diyoruz da, istatistiklere yansımıyor. %10 gibi bi enflasyon değeri görmemiz mümkün mü?

  • my name is earl  (04.03.15 19:43:51)
Kriz başlangıcındayız ama ilerleyen aylarda daha da derinleşecek.

Yatırımın neye yapıldığına göre değişmekle beraber; borçlananların yapabileceği pek de bir şey yok, özellikle büyük meblağlar ile dolar üzerinden borçlanan şirketlerin bir bir iflasını izleyeceğiz, ki bunlara ek olarak da inşaat sektörünün çöküşünü de göreceğiz.

Yatırım için en mantıklı yol parayı bekletip ilerleyen zamanlarda faize yatırmak olabilir. Böylece siz de (bkz: faiz lobisi)nin seçkin bir üyesi olabilirsiniz.
  • Euxinos007  (04.03.15 19:44:44)
@my name is earl: www3.tcmb.gov.tr adresine bakarsan geçtiğimiz yıl 2014 Ocak ayındaki 100 Türk Liralık bir mal sepeti'nin 2015 Ocak ayında 107.51 lira ettiğini görebilirsin.

Kaldı ki TÜİK'in yaptığı hesaplama halkın ihtiyaçlarından çok uçuk şeylerle de yapılıyor. Yine de %7,5 iki ay öncesinde önceki yıla göre yakalanmış.

Kriz durumunda bunu bir ayda bile görmemiz mümkün.
  • Euxinos007  (04.03.15 19:48:57 ~ 19:50:17)
Şu andaki parametrelere göre kriz var diyen ya cahildir ya da maldır. Doların yükselmesi işe krizin bağlantısını kurmak, dolar düştüğünde ekonominin iyi olduğunu sanmayı gerektirir. Bu da tüm ekonomi teorilerine aykırı. Şu anda resesyonu bırakan bric ülkeleri seviyesinde büyüme oranımız var. Rusya bile rublenin çıkmasına rağmen ekonomik krizdedir diyemeyiz. Dolar gelişmekte olan ülkelere göre gayet makul şekilde artıyor. Biz krizde isek şu doların artışı ile Rusya yi geçtim brezilya nın iflas bayrağını çekmesi lazımdı o halde, adamlar resesyonda çünkü

  • enkolaykullaniciadi  (04.03.15 20:20:47)
Şu an kriz olmadığını iddia etmek ve doların yükselişinin ülkede neleri tetikleyeceğini bilmemek ve fed kararlarını görmezden gelmek sadece at gözlüğü takmayı gerektirir.

Türkiye kriz başlangıcındadır ve bunun da en büyük sebebi siyasal yönetimdir.
Türkiye'nin hiçbir katma değer ihtiva eden üretimi, daha doğrusu üretimi yoktur.
Sözlükte dahi binlerce kez ifade ettik bir kez daha ifade edelim: Türkiye gelen tüm parayı inşaata bağladı. Sanayi hamlesi yapmadı. Sanayiniz yoksa bir hiçsiniz. Rusya'yı örnek vermişler. Rusya ABD'den sonra dünyanın en büyük silah üreticilerinden birisi ve ağır sanayi üretimi mevcut.

Senin neyin var ?. Kaliforniyadan senin 1+1 evini 500.000 liraya almaya mı gelecekler ?.

İnşaatla bu iş yürümez. Bunu Ali Babacan bile Eylül 2014'de ifade etti, siz daha neyin derdindesiniz ?.
Temmuzda FED kararları açıklansın, günlük az miktarda dolar da girmez olsun ülkeye kalanlarda çıkmaya başlasın o zaman da konuşun "kriz var diyen maldır" diye.
Borsanın çakılmasını, faizlerin tavan yapmasını, enflasyonun kontrol edilememesini, işçi çıkarmalarını oturup izlemekle yetineceksiniz sadece.
  • Euxinos007  (04.03.15 20:34:35 ~ 20:35:24)
@Euxinos007
Türkiye nin tüm parasını inşaata bağladığını gösteren bi tane parametre, bir tane bilimsel veri göster, ben kendi mallığımı kabul edeceğim.
155 milyar dolar ihracıtı inşaat satarak mı yapıyoruz mesela?
  • enkolaykullaniciadi  (04.03.15 20:55:04)
Neyse ki BRIC ülkelerinden Hindistan'ın bugün 2015 yılındaki 2. 25 baz puanlık faiz indirimini yaptığını fakat buna rağmen Hint Rupi'sinin dolara karşı 1 ayın zirvesine yükseldiğini bilen bir cahilim. Ha bir de dolar yükseldi diye kriz var denilmiyor, doları yükselten nedenler belli. Klavye başından atıp tutan değil; piyasanın içinde yaşayan, kendince ekonomi bilgisi yerinde olan bir malım.

Doların değerlenmesi global bir süreç fakat iyi zamanlarda bizim gibi gökdelen dikmeyip yapısal reformlarını gerçekleştirmiş, hükümetinin MB'na her gün faiz indir baskısı uygulamadığı, inşaat yerine yüksek teknoloji ürünler ile büyüyen, 150 milyar dolarlık ihracatı ithalatına bağlı olmayan, kg başına ortalama ihracat değeri 1 dolar değil de 3-4 dolar olan ülkeler bizim kadar sıkıntıda değiller. Onlar için sakin bir geçiş dönemi olacak.

Türkiye'de en fazla desteklemesi gereken sektörün inşaat olduğunu Cumhurbaşkanı bile söylerken, başka veriye ihtiyaç var mıdır? Ya da etrafımızdaki inşaat rantını görmek için veriye mi ihtiyaç var? Veya inşaat rantıyla geçinen hanehalkı sayısını görebileceğimiz bir veri var mı TÜİK'te?

Neyse Rusya'nın bile krizde olmadığını iddia eden "üstün zekalı" biriyle ne kadar sağlıklı tartışılır ki?
  • guro1907  (04.03.15 23:32:14 ~ 23:34:57)
Guro1907 yapmış açıklamayı sağolsun.
Simdi kabule başlarsınız artik.

  • Euxinos007  (05.03.15 01:21:13)
  • zgrydn  (05.03.15 02:06:02)