şu kitabın ilk sayfasına bakar mısınız?

Arkadaşlar internetten yusuf Atılgan'ın anayurt oteli kitabını alıp okumaya başladığımda ilk sayfada tuhaflık var gibi geldi. Anlatım, dilbilgisi anlaşılır değil, kullanılması gereken noktalama işaretleri kullanılmamış vs. Acaba cahil bir adamın ağzından mı anlatılmış dedim bilemedim. Belki de ben cahilim. İlk sayfası ekte. Yorumlarınız için teşekkürler.

bende yky'nin 20. baskısı var. karşılaştırdım, bir fark yok.
yusuf atılgan'ın tarzı öyle.

  • marcelorios  (03.03.15 21:07:26 ~ 21:07:56)
yok, kitapta sorun yok. geçen biri de can yayınları'na saydırıyordu. saramago'nun bir kitabında bu kadar noktalama hatası olamaz, kesin yayınevinin dangalaklığıdır diye. 21. yüzyıla geldik, artık 19. yüzyıldaki gibi yazılmıyor. 20. yüzyılda da (y.atılgan örneğinde görüldüğü gibi) öyle yazılmıyordu. daha çok kitap okudukça bu tür yazımların doğal olduğunu, bir yanlışlık sonucu olmadığını görürsünüz. ayrıca pek çok yazar, eğer kurmaca eser yazıyorsa, virgül, nokta, soru işareti dışında zorunlu hissetmedikçe diğer noktalama işaretlerini kullanmayı tercih etmez. ayrıca iç konuşmadan tutun da bilinçakışına kadar pek çok teknik var, yazar bunları da kullanabilir.

velhasıl, dediğim gibi: bu tür kitapları daha çok okursanız alışırsınız.
  • microfiction  (04.03.15 00:46:44 ~ 00:47:14)