Kedime ne olmus olabilir?

Tam uykuya daliyordum ki yatagimin ustunde ayak ucumda yatan 6 yasindaki disi kedimin sesine uyandim. Sanki nefes almakta zorlanir gibi, beni ayiltacak kadar yuksek cikiyordu sesi. O sesi ancak kendimden ornekle tarif edebilirim.

Benim astimim var. Siddetli krizlerimde nefes alip veremezken cikardigim islik, inleme ve hirilti karisimi sesler gibiydi onun cikardigi ses. Sanki nefes alamiyor veya bogazina bir sey takilip kalmis gibiydi.

Her gun benimle bu yatakta hep ayak ucumda aynu battaniyenin ustunde yatiyor. Ben bir hamle yapmadigima kesin olarak eminim. Zaten tam dalmamistim ve onu rahatsiz etmemek icin kenarda yatiyordum. Alisigim onunla uyumaya. Hemen kalktim kucaklamadan baktim once. Bu sesler ve nefes alamama aninda kustugu zamanki gibi hareket ediyordu ama kusmadi ve ogurmedi bile zaten. Yatagimin ustunde hicbir sey yoktu. Zaten mama, yogurt, peynir ve zeytinden baska bir sey yemez. Et, tavuk, balik bile yemiyor. Oyle buldugunu yiyen bir kedi degil asla. Dedigim gibi zaten uyuyordu ayak ucumda. Birden oldu. Bilincini hic kaybetmedi, hep kendindeydi, onu belirteyim.

Annemi uyandirdim o kostu hemen yanina. Kucagina aldi yere indirdi. Yerde de boyle devam etti bir sure. Donup donup yuzume bakti hatta yalvarir gibi. Daha sonra kucagima aldim. Hircinlasmadi aksine sarildi. Biraz daha iyi oldu. Sakinlesti. Cok da korkmustu zaten. Yavrumun gozlerinden belki oluyordu. Abime seslendim. Bogazini cene altindan hafifce yokladik. Bir sey yok gibiydi ama ara ara yutkunuyordu ve agzini yalayip duruyordu ara ara. Nefes alamamaktan belki de. Bir daha yere biraktim. Duzgun nefes aliyordu artik ama miyavlayamiyordu. Sesi cikamadi bir dakika kadar. Yine kucagima aldim. Basini oksadim sakinlestirdim. Bir sure sonra sinirlendi. Yere birakmami istedi. Sonra normale dondu boyle. Topuyla oynadi bir sure dolasti. Simdi geldi yine ayni yere ayak ucuma yatti uyuyor. Nefes almasi falan her seyi normal. Saglikli bir kedi, hastaligi yok. Bu zamana dek gecirdigi tek operasyon kisirlastirma. Asilari falan her seyi de duzenli yapiliyor. Kilosu yerinde hatta cok azicik tombik. Ona cok iyi baktigimizi veterinerimiz de hep soyluyor zaten.

Bir anda ne olmus olabilir boyle? Yuregime iniyordu. Hala elim ayagim titriyor. Simdi uyandi kendini temizliyor. Ayak ucumda yatarak. En ufak hareketinde aklim cikiyor kafami kaldirip bakiyorum yine bir sey olursa diye.

kabus falan mı gördü acep? ama korkuyla bu dereceye varabilir mi bilmiyorum.

  • u  (02.03.15 05:55:39)
basık burunlu hayvanlarda yaş ilerledikçe nefes problemleri artıyor ancak anlattığınız bir kerelik bir durum gibi. köpekler bizler gibi rüya görüyorlar kedilerde görüyordur herhalde. belki de bir rüya görmüştür.

  • madarch  (02.03.15 06:04:25)
cok gecmis olsun.

astim, nobet vs bir suru sey olabilir. hekimi gorse iyi olur sanki.

bir de zeytin yemesi ilgincmis. bizim veteriner hekimimiz cok cemkiriyor boyle seylere. peynir falan tuzlu gidalardan bildigim kadariyla. beslenmesiyle alakasi olmayabilir ama.
  • elxa  (02.03.15 06:34:18)
midesindeki tüyleri kusmaya çalışmış olabilir mi? benim kedim de tarif ettiğin şekilde hareket ediyor fakat nihayetinde tüy çıkmıyor.ilk duyduğumda boğuluyor sanmıştım. şimdi tepki vermeden izlemeye çalışıyorum. çok geçmiş olsun..

  • boyalı kuş  (02.03.15 07:43:02)
senden gördüğü için olabilir diyecektim ki yutkunma vs dedin belki boğazına bir şey takılmıştır veterinere götürmekte fayda var.

  • neira  (02.03.15 07:53:00 ~ 08:31:04)
pug cinsi kızımda uyurken çok yaşadık bu durumu. uyku apnesi idi bizim problem. sizinki de o olabilir.

  • jrixy  (02.03.15 08:31:19)
tüy kusmaya çalışırken beceremeyip bu hale gelmiş olabilir.

gün içinde ortamdaki alerjen maddelerden birine (veya birkaçına) fazla maruz kaldıysa (kedi kumu tozu, ev akarları, bazı kumaş türleri, toz, sigara dumanı, klima ve benzeri ısıtıcı/havalandırıcılar) hassasiyet göstermiş olabilir.

düşük bir ihtimal ama astım olabilir. (benzer şiddette tekrarlayan durumlar olursa bir dahaki sefere akciğer tomografisi çektirebilirsiniz, içiniz rahat eder.)

bu durumun birebir aynısı birkaç kere üst üste bizim kediye de olmuştu, tomografiye ramak kala kendi kendine yok oldu belirtiler, bir daha da yaşamadı böyle bir şey. şiddetinden dolayı astım olduğuna emindim neredeyse ama geçici bir şeymiş.
  • blodeuwedd  (02.03.15 11:21:53)